Skocz do zawartości

High School - ostatnia klasa i powrót do polski na studia.


Rekomendowane odpowiedzi

Kurczę, zaczynam mieć wrażenie, że to droga przez mękę :(

Jak krok po kroku załatwić te apostille?

Bierzemy świadectwo z HS i transkrypt w czerwcu (tu juz mówię o przypadku mojej córki -przypadek 2), robimy po dwie kopie każdego i udajemy się z tym do notariusza w NYC, który potwierdza podpisem zgodność z oryginałem. Dobrze zrozumiałam?

I co potem? Jakie dalsze są kroki w celu uzyskania apostille? Czy w naszym przypadku udajemy się do:

City Clerk

Borough of Manhattan

County of New York
Norman Goodman, County Clerk
60 Centre Street, Room 161
New York, NY 10007

? I potem stamtąd do Departamentu Stanu?

Czy da się to załatwić od ręki, czy może trzeba się wszędzie wcześniej umawiać na godzinę?

Czy po wyjściu juz z Departamentu Stanu to będzie wszystko?

nam je zwrocili, bo nie bylo potwierdzenia podpisu przez sad na notarialnym akcie

Jakiego sądu - w USA czy w Polsce? Czy potem z tymi dokumentami załatwionymi w USA trzeba jeszcze w Polsce gdzieś biegać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurczę, zaczynam mieć wrażenie, że to droga przez mękę :(

Jak krok po kroku załatwić te apostille?

Bierzemy świadectwo z HS i transkrypt w czerwcu (tu juz mówię o przypadku mojej córki -przypadek 2), robimy po dwie kopie każdego i udajemy się z tym do notariusza w NYC, który potwierdza podpisem zgodność z oryginałem. Dobrze zrozumiałam?

I co potem? Jakie dalsze są kroki w celu uzyskania apostille? Czy w naszym przypadku udajemy się do:

City Clerk

Borough of Manhattan

County of New York

Norman Goodman, County Clerk

60 Centre Street, Room 161

New York, NY 10007

? I potem stamtąd do Departamentu Stanu?

Czy da się to załatwić od ręki, czy może trzeba się wszędzie wcześniej umawiać na godzinę?

Czy po wyjściu juz z Departamentu Stanu to będzie wszystko?

Jakiego sądu - w USA czy w Polsce? Czy potem z tymi dokumentami załatwionymi w USA trzeba jeszcze w Polsce gdzieś biegać?

zadzwon najlepiej do pierwszego organu wydajacego apostile --- jak znalazlas na liscie tego clerka, to najlepiej uderz do niego i zapytaj

ja [potrzebowalam potwierdzenia podpisu notariusza na juz przetlumaczonych dokumentach

ale powaznie zupelnie ci radze, zacznij od kontaktu z docelowym uniwersytetem, telefonicznie i jeszcze lepiej mejlowo, zeby miec czarno na bialym, czego sobie zycza. no i przede wszytskim jak patrza na american high school diploma i czy wymagaja potwierdzenia jego waznosci przez lokalne kuratorium oswiaty (kuratorium moze - ale nie musi - zazadac karty przebiegu nauki, czyli w sumie transkryptow z przebiegu calej kariery w high school, zeby uznac, ze american diploma jest ekwiwalentem polskiej matury)

na miejscu w usa robilismy kopie, kopie byly potwierdzane przez notariusza, potem na nich stawiano apostile (ja tylko pomagalam w pocesie, wiec tak naprawde nie wiem, czy to byla uciazliwa walka z biurokracja) --- potem wszystko bylo tlumaczone na polski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy później...

Witam, mam podobny problem. Po drugiej klasie liceum w Polsce wyleciałem na senior year do high school w USA. Rok właśnie kończę i za tydzień odbieram High School Diploma po czym wracam do kraju. Lot mam wykupiony, czyli nie mam możliwości załatwiania tych wszystkich spraw przed wylotem. Czy istnieje możliwość wysyłania tych wszystkich dokumentów pocztą lub czy mogę przekazać wszystkie dokumenty znajomemu (identyczny przypadek jak mój), który za jakiś miesiąc będzie przechodził przez ten cały proces? Lub czy istnieje jakaś inna driga, dzięki której mogę to załatwić będąc w Polsce?

Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Witajcie,

Wątek stary ale temat dla mnie świeży, więc mam cichą nadzieję, że ktoś odpisze.

Syn, rok na wymianie w USA, otrzymał świadectwo ukończenia High School i Dyplom honorowy (nie zdawał matury). Czytam o nostryfikacji i już wiem, jak jest cała procedura (apostille, potwierdzenia notarialne itp.) Zaczęłam to wszystko załatwiać i wiem, że poniosę ogromne koszty. I teraz pytanie: czy wogóle warto? Czytam w rozporządzeniach, że Kurator może nie nostryfikować takiego dyplomu a poza tym syna czeka jeszcze rozmowa z Kuratorem z wiedzy ogólnej przed komisją (?)

Czy ktoś może jest w temacie?

Bardzo proszę o pomoc

Iwona

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam, 

Powinienem być w maturalnej klasie, ale chodzę do Amerykanskiego high schoola(cale liceum chodzilem do Polskiego licem). Mam pewność, że dostanę dyplom ukończenia szkoły w 2023 roku, a następnie chce wrócić do Polski i iść na studia. Czy orientujecie się czy po za przepisaniem ocen z tego roku uczelnia będzie wymagała jakiś innych rzeczy? Np czy mam podchodzić do AP exams z matematyki i fizyki czy nie? Co muszę dokładnie zrobić aby mieć pewność że będę w rekrutacji z wysoką punktacją?

Za wszelkie info dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, kuba88888888 said:

Witam, 

Powinienem być w maturalnej klasie, ale chodzę do Amerykanskiego high schoola(cale liceum chodzilem do Polskiego licem). Mam pewność, że dostanę dyplom ukończenia szkoły w 2023 roku, a następnie chce wrócić do Polski i iść na studia. Czy orientujecie się czy po za przepisaniem ocen z tego roku uczelnia będzie wymagała jakiś innych rzeczy? Np czy mam podchodzić do AP exams z matematyki i fizyki czy nie? Co muszę dokładnie zrobić aby mieć pewność że będę w rekrutacji z wysoką punktacją?

Za wszelkie info dziękuję!

To sa pytania dla wladz polskich. Skontaktuj sie z uczelniami w Polsce i popytaj. Znam kilka Polakow ktorzy po powrocie z roku wymiany w USA, zeby dostac sie na dobre studia w Polsce, musieli zdawac polska mature nawet z high school diploma w reku. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się kontaktować z uczelnią do której planujesz startować. Standardowo wymagają polskiej matury lub jej odpowiednika uzyskanego w dowolnym kraju Unii Europejskiej. W przypadku studentów kończących szkołę średnią poza UE wiele uczelni wymaga dyplomu IB (tzw. międzynarodowa matura). Znam kilka przypadków uczniów, którzy pojechali na wymianę do USA na klasę maturalną i po powrocie ... musieli powtórzyć ostatnią klasę liceum w polskim liceum albo jedynie podejść pod maturę po roku (to są autonomiczne decyzje szkoły czy dopuszcza ucznia po powrocie do matury czy wymaga od niego przerobienia materiału klasy maturalnej, gdyż program amerykańskiego liceum się nie pokrywa z programem polskich liceów ani o trochę). Egzaminy AP chyba w niczym Tobie nie pomogą w Polsce (przynajmniej nigdy o czymś takim nie słyszałem) - gdyż nie są honorowane jako odpowiednik matury. Zorientuj się czy Twoja szkoła ma program IB, czy pozwoli ci go zrobić w jeden rok (są chyba takie wyjątkowe przypadki czasami) - to chyba najprostsza droga do indeksu na polskiej uczelni. Ale ... uczelnie są autonomiczne i jest szansa, że znajdziesz takową, która zaakceptuje dyplom ukończenia high school jako dokument wystarczający. Szczególnie na uczelniach prywatnych szukałbym swoich szans w Twoim przypadku o ile nie uda Ci się ukończyć programu IB

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...