Skocz do zawartości

Konkretne pytania po slubie


SebastianP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Na poczatku chcialbym pozdrowic wszystkich forumowiczow, ogromny szacunek dla tych, ktorzy poswiecaja swoj wolny czas na pomoc innym.

Mam na imie Sebastian, dwa tygodnie temu ozenilem sie i... dopadlo mnie pieklo formularzy:(

Jestem w Stanach od 3 lat. Przyjechalem tutaj na wizie H2B, przy czym byla to moja druga podroz za ocean, pierwszy raz na J-1 w 2001. Rzeczy, ktore moga nie spodobac sie przedstawicielowi amerykanskiego aparatu urzedniczego, to to, ze bedac na wizie H2B, po kilku miesiacach pracy u przypisanego mi pracodawcy zmienilem ja. W miedzyczasie staralem sie o zmiane statusu na studencki, niestety dostalem odpowiedz odmowna. Pomimo wszystko zdecydowalem sie zostac. Czyli w skrocie - nielegalny pobyt po wygasnieciu wizy, do tego praca w dwoch miejscach - w pierwszym placilem podatki (SSN dostalem w 2001), w drugim przez dlugi czas dostawalem wyplaty w gotowce.

Tyle tytulem wstepu, ponizej znajdziecie pytania dotyczace procedury ktora ciagle przede mna. Postaralem sie napisac jak najbardziej zwiezle, tak aby rozwiac wszelkie watpliwosci, przy czym zdaje sobie sprawe, ze pytania sa mniej lub bardziej banalne, co znajac zycie doprowadzi do bialej goraczki niektorych z Was. Nie chcialbym jednak niczego spieprzyc, a nie stac mnie na poprowadzenie mojej sprawy przez prawnika wiec czepiam sie szczegolow, za co z gory przepraszam:)

Najpierw lista formularzy, ktore powinienem przeslac:

I130

I485

G325A

I864

I765

I693

Teraz teraz pytania dotyczace ich wypelnienia:

I130

C. Information about your relative:

10. Alien Registration Number

- no wlasnie, czy takowy posiadam? jesli nie, to zostawic puste?

15. Name and address of present employer (if any); date this employment began

- problem polega na tym, ze pracuje w tej firmie ponad 1.5 roku, przy czym dopiero od stycznia 2006 zaczalem placic podatki; czy powinienem wpisac prawde, czy moze raczej jako date rozpoczecia wpisac 01/2006, a wczesniej zylem z oszczednosci?

I485

Part 1. Information about you:

Date of Last Arrival

- tutaj nie powinienem miec watpliwosci, ale zapytam - czy tutaj aby na pewno chodzi o date kiedy przyjechalem do Stanow po raz drugi (i ostatni)?

Part 2. Application type:

b. my spouse or parent applied for adjustment of status or... ? (ja wiem, to glupie, ale chce miec pewnosc:)

Part 3. Processing information:

A. (...) Nonimmigrant Visa Number

- czy tutaj chodzi o [Control Number] XXXXXXXXXXXXXX na mojej wklejce do paszportu (H2B)?

B. List your present husband/wife, all of your sons...

- tutaj wpisuje dane zony, przy czym nie bardzo wiem co zrobic z [Applying with you?]???

G325A

Ten formularz po sciagnieciu sklada sie z czterech praktycznie identycznych stron. Zakladam, ze jedna z nich wypelniam dla zony, jedna dla siebie. Czy ma to jakiekolwiek znaczenie, ktorego z nich uzyje? Moja zona jest przekonana, ze powinnismy wypelnic ten formularz w czterech egzemplarzach dla niej i czterech dla mnie. Hmmmm.....

I864

Part 2. Basis for Filing Affidavit of Support

a. I filed/am filing the alien relative petition

CORRECT?

I765

Required Documentation (page 5 - instructions)

* A copy of Form I-94 Departure Record (front and back), if available

Niestety jedyne czym dysponuje, to kopia przedniej strony I-94, oryginal wyslalem do INS dawno temu, kiedy staralem sie o zmiane statusu wizy:( I co w takim przypadku? Udawac, ze nie mam wcale nie mam, czy wyslac im jedna strone?

* A copy of your last EAD (front and back)

Czy ja, jako osoba swego czasu legalnie pracujaca (J1, a pozniej H2B) dostalem takowy? Przyznaje bez bicia, ze wtedy zupelnie nie interesowaly mnie, ze tak powiem sprawy papierowe:(

Co jesli nie mam go teraz?

11. Have you ever before applied for employment authorization from USCIS?

No wlasnie, mam wrazenie, ze tak, ale czy te dzialania przy okazji J1/H2B mozna pod to podciagnac?

15. Current Immigration Status

Illigal? Brzmi przygnebiajaco:(

16. Eligibility Categories

© (9) ()

I693

Ten formularz jest juz gotowy do wyslania, ale wlasnie zauwazylem, ze w [supplemental Form To I693] brakuje numeru mojego paszportu. Podczas mojej wizyty u lekarza nikt mnie o to nie pytal...

I131

Tutaj powiedziano mi, ze skoro zostalem w Stanach dluzej niz pozwalala mi na to wiza, nie moge sie ubiegac o Advance Parole. Czy ktos moglby to potwierdzic? Jesli jest to prawda, to kiedy moge myslec o odwiedzeniu Polski?

Ufffff...........

To tyle. Dziekuje kazdemu, kto dotarl az do konca. Chcialbym rowniez z gory podziekowac za odpowiedzi, przy czym prosze: jesli nie jestescie pewni czego piszecie zaznaczcie z gory.

Jeszcze raz serdeczne dzieki,

Sebastian

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Czesc Sebastian! Gratuluje ozenku!

Jestem w bardzo podobnej sytuacji jak Ty- siedzie nad papierami i co chwile czegos nie wiem. Bez pomocy bezcennej Kariny albo kogos kto wie sie nie obejdzie.

Co wiem to to Ci napisze mam tez pare swoich pytan.

Po pierwsze ja jak czegos nie wiem to dzwonie z mezem do National Customer Service Center i oni odpowiadaja na kazde pytanie zwiazane z papierami. Numer 1800-375-5283 jest na instrukcji do I-485. Niestety niektore pytania sa indywidualne i zawile i latwiej mi zapytac po polsku bo nie chce czegos przekrecic.

Ok, najpierw Twoje odpowiedzi:

I-485:

Part 1:last arrival to ten ostatni w Twim przypadku drugi wlot do US,

Part 2:wg tego co mi powiedzieli przez tel. to my mamy a chociaz to tak nie wyglada jak sie czyta (zakladam, ze Twoja zona jest obywatelem),

Part 3B: zona nie aplikuje z Toba bo jest obywatelem US (nadal zakladam, ze to Amerykanka)wiec nie ma o co aplikowac bo wszystko ma,

G-325A:

wszystkie 4 wypelniasz swoimi danymi, oni potrzebuja 4 bo kazda kopia idzie gdzie indziej co widzac w dolnym lewym rogu kazdej z nich,

I-765:

tu nie na 100% bo sama sie zastanawiam ale w 11 wpisujemy, ze aplikowalismy bo przeciez na J1 czy H2b mielismy pozwolenie na prace (DS) wiec musielismy o nie aplikowac. W 16 wedlug mnie powinno byc (a) (9) ale tez nie mam pewnosci,

tyle wiem, mam nadzieje, ze chociaz tyle Ci pomoze :wink:

Teraz moje pytania:

1.no wlasnie, Alien Registration Number- mam czy nie? powinnam gdzies sie o niego ubiegac? jest na dokumentach? jesli tak to gdzie?

2.numer wizy ktory wpisuje na I-485- ja wlecialam na J1 (czy to control number czy ten czerwony numer na wizie?), aplikowalam o zmiane statusu na B2 i dostalam approval notice z nowym i-94 oraz czescia, ktora jak mniemam jest ta nowa wiza i ma receipt#- czy to nr mojej B2? I ktory wpisuje na I-485?

3. zgodnie z tym co napisalam Sebastianowi odnosnie I-765 uwazam, ze juz kiedys aplikowalismy czyw zwiazku z tym aplikuje o renewal?

To by bylo na razie wszystko, z gory dziekuje kazdemu kto moze poswiecic chwile i pomoc!

Pozdrawiam

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze gratulacje z powodu slubu!

A teraz pytania.

Lista formularzy jakie powinienes wyslac jest prawidlowa, aczkolwiek nie wiem czy nie wysylasz czegos jeszcze, w zwiazku ze przebywales jakis czas nielegalnie.

I130 wypelnia Twoja zona. Sekcja C dotyczy informacji o Tobie. Alien registration number to numer ktory nadaje Ci USCIS kiedy Twoja aplikacja jest w toku. Przypuszczam, wiec ze jeszcze go nie posiadasz. Napisz none albo n/a, tak jest zaznaczone w instrukcjach.

Co do drugiego pytania nie jestem Ci w stanie pomoc. Powinienes pisac prawde. Jesli sa szanse, ze to sie wyda, napisalabym jak bylo. Za podawanie nieprawdziwych informacji moga odrzucic Twoja petycje.

I485

Tak, data kiedy po raz ostatni wjechales do USA.

Part 2 Nie jestem pewna. Ja zakreslilam pierwsza opcje, bo teoretycznie najpierw wysyla sie forme I130, i wtedy masz immediately available imigrant visa number. Ja druga opcje zrozumialam jako ta, gdy spouse starala sie wczesniej o adjustment of status dla siebie, czyli jesli ma teraz zielona karte. jesli zona jest obywatelem mysle ze powinienes zaznaczyc opcje pierwsza, nawet jesli wysylasz dokumenty razem. Zaznaczam, nie jestem pewna!

Part 3 Visa number, przypuszczam ze tak, jesli to byla Twoja ostatnia visa.

B. Wpisujesz dane zony. Zona nie aplikuje z Toba!!!! w reszcie rubryk wpisujesz n/a (chyba ze masz jakies dzieci, ktore by aplikowaly z Toba..

G325 A Zona ma racje, 4 identyczne kartki dla Ciebie, 4 dla zony. Te forme monza wypelnic na komputerze i potem wydrukowac, bardzo ulatwie to sprawe!

I864

Part 2. Correct

I765

Wysylaj to co masz. Na drugiej stronie i tak nie ma nic oprocz standardowego druczku (chyba ze miales jakies zmiany, przedluzenie pobytu czy cos takiego)

Nie wiem czy dostales. Employment Authorisation Document to plastikowa karta, wydaje mi sie ze na J1 czy H2B miales raczej stemplel w paszporcie. Ale NIE WIEM NA PEWNO.

11. Nie wiem, zawsze mozesz wyjasnic na dodatkowej kartce papieru.

15. Niestety.

16. © 9 (). Musisz pamietac, ze w tym momencie nie masz jeszcze prawa do pracy. Legalnie bedziesz pracowal dopiero jak dostaniesz swoje EAD do paszportu albo te plastikowa karte, a to potrwa pare miesiecy. Jezeli bedziesz kontynuowal w tym momencie prace, mozesz miec problemy..

I693

Tu nie bardzo rozumiem. Skad wiesz, ze cos tam ci brakuje? Forme I693 wypelnia za Ciebie lekarz i oddaje Ci ja w zaklejonej kopercie ktora nastepnie wysylasz do USCIS. Jesli koperta jest otwarta, bedziesz musial zrobic badania jeszcze raz! No chyba ze dostales kopie dla siebie i tam widzisz brak numeru. Jesli masz zaklejona koperte, o nic bym sie nie martwila.

I131

Ubiegac sie mozesz, ale wtedy nie tylko nie wpuszcza Cie z powrotem ale bedziesz mial zakaz wjazdu na jakis czas (zalezy jak dlugo byles nielegalnie) i to bez znaczenia ze Twoja zona jest Amerykanka. To jest dokladnie opisane w instrukcjach do AP. Odpusc sobie wizyte w Polsce na razie, bo narobisz sobie problemow. Pojedziesz jak dostaniesz zilona karte. Cala procedura trwa kilka miesiecy, czasem do 2 lat, zalezy gdzie mieszkasz.

To tyle. Jak bedziesz miec jeszcze jakies pytania, spokojnie mozesz do mnie napisac na pm, jak tylko bede potrafila, bardzo chetnie pomoge.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunshine!

Sprawdzilam na stronie- G-325A wg instrukcji wypelnia alien (czuje sie zielona ostatnio...) czyli ja i w przypadku Sebastiana on sam. Nie widze tam informacji, ze malzonek/ka tez musi to wypelniac wiec troche sie teraz gubie. Czy moglabys napisac skad to wynika, czy to jest gdzies w instrukcjach?

Pozdrawiam

Agata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba powinnam sie zaczac oglaszac, ze za drobna oplata zaczne wam sprawdzac i poprawiac aplikacje, Chomik co Ty na to? :) (bo i tak juz tu kilka osob przyslalo mi wiadomosci, ze - tu cytuje: "nie mam nic lepszego do roboty niz odpowiadanie na Forum").

UWAGA: To co piszecie tutaj nie wszystko jest poprawnie!

Poniewaz kazda sytuacja jest inna wiec nie mozna mowic komus aby wpisal to czy tamto - i tu naprawde Was przestrzegam, bo komus mozna przysporzyc duzych problemow. Druga rzecz - jesli tylko Wy podpisujecie aplikacje to Wy jestescie za to odpowiedzialni i nikt wiecej. W razie problemow to Wy jestescie pociagani do odpowiedzialnosci.

To tyle wzgledem pouczen.

Teraz do rzeczy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sunshine!

Sprawdzilam na stronie- G-325A wg instrukcji wypelnia alien (czuje sie zielona ostatnio...) czyli ja i w przypadku Sebastiana on sam. Nie widze tam informacji, ze malzonek/ka tez musi to wypelniac wiec troche sie teraz gubie. Czy moglabys napisac skad to wynika, czy to jest gdzies w instrukcjach?  

Pozdrawiam

Agata

G-325a wypelniaja obie osoby - masz to bardzo wyraznie w I-130. (Teraz wiecie dlaczego to co Wam sie wydaje poprawne nie zawsze jest poprawne wg urzedu imigracyjngo - to, ze w instrukcji tej formy nie ma o czyms wspomniane to nie znaczy, ze tego ma nie byc, bo druga forma wymaga dolaczenia wlasnie G-325a obydwojga malzonkow).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Visa Number to nie jest Control Number.

2. Ani H2B ani J-1 nie maja EAD wiec nie zaznacza sie ze jest to odnowienie tylko staranie sie po raz pierwszy o EAD.

I-765:

tu nie na 100% bo sama sie zastanawiam ale w 11 wpisujemy, ze aplikowalismy bo przeciez na J1 czy H2b mielismy pozwolenie na prace (DS) wiec musielismy o nie aplikowac. W 16 wedlug mnie powinno byc (a) (9) ale tez nie mam pewnosci,

tyle wiem, mam nadzieje, ze chociaz tyle Ci pomoze Wink

(a) (9) ???? To wy podlegacie pod LIFE K3/K4 ??? Przeciez nie podlegacie. Czy wy macie juz wizy K-3 w rece? Nie macie wiec ta kategoria nie jest dla Was!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm.... Wlasnie dopadlem komputer, a tu taka niespodzianka! Dzieki serdeczne za odzew i wyjasnienie kilku spraw.

Mam zamiar jak najszybciej nawiazac kontakt z budzacym powszechny szacunek prawnikiem. Obiecuje zdac relacje.

thelittle, Sunshine - powodzenia,

karina - dziekuje, ze jestes.

pozdrawiam

s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...