Skocz do zawartości

green card a ślub w usa


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Przeszperałem kawałeczek forum i nie znalazłem informacji pasujących do mojej sytuacji (a przynajmniej mi sie narazie wydaje ze one nie pasują, a więc

przedstawię po krótce najpierw moją (naszą) sytuację a na koniec pytania (i w międzyczasie) :)

Mam wizę B2 i w wakacje lecę do USA do californi (do wujków, linie raczej amerykanskie) Najchetniej

chcialbym dostac pobyt na 5-6 miesięcy (co najlepiej mówić na granicy żeby taką dostać?) Jestem

studentem 3 roku wiec teoretycznie moge powiedziec ze bede pisal prace i bronil jej na wiosne wiec

moge dlatego zostac na zwiedzanie usa dluzej niz tylko wakacje...

No ale do rzeczy, moja dziewczyna jedzie do nowego jorku w sierpniu i tam oczekuje na wydanie jej

zielonej karty (po rodzicach). Chcielibyśmy (jeśli to możliwe) zostać na stałe w usa (w nowym jorku),

pytanie więc czy jest możliwość abyśmy, gdy tylko ona dostanie zieloną kartę, a ja będąc na legalnie

na wizie turystycznej, wzięli ślub w usa i dzieki temu ja uzyskalbym legalny pobyt w Stanach i mogl

ubiegac sie o zieloną kartę ?

Pozdrawiam i licze na wszelką pomoc. Oczywiście jeśli potrzebne są jakieś dodatkowe informacje do

oceny sytuacji chetnie ich udziele

g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje sie to mozliwe na stronie USCIS mozesz znalezc informacje:

If you are filing based on a family relationship with a U.S. citizen or lawful permanent resident who is other than an immediate relative (which includes married children of U.S. citizens, adult [over 21] children of U.S. citizens, siblings of U.S. citizens, spouses and children of legal permanent residents), you should submit the following:

* I-485, Application to Register Permanent Residence or to Adjust Status

* G-325A, Biographic Information

* Copy of your I-797, Notice of Action, showing that the I-130 petition was approved with a current priority date (when a Visa Number is immediately available to you)

* I-864, Affidavit of Support

* I-693, Medical Examination of Aliens Seeking Adjustment of Status

* All required supporting documentation as listed on the forms

a w Twoim przypadku rowniez supplement A do formy I-485...

niestety kwalifikujesz sie do drugiej grupy w ktorej wydaje sie ograniczona liczbe zielonych kart:

/cytat z prawaimigracyjneusa.com

2. Preferences – to grupa aplikantow dla ktorych jest ograniczona liczba ‘zielonych kart’ – dlatego trzeba czekac az w National Visa Center ( gdzie rozpatrywana jest petycja ) nadejdzie moment rozpatrywania aplikacji z data, kiedy zlozylismy petycje. Status sprawy ( czyli jaka data jest rozpatrywana ) jest do sprawdzenia w Visa Bulletin ( http://travel.state.gov/visa/frvi_bulletincurrent.html ). Jak sprawdzic czy nasza sprawa jest juz rozpatrywana? Trzeba wiedziec do jakiej kategorii zostalismy zaliczeni. I tak mamy 2 grupy glowne: petycje zlozone przez rodzine oraz petycje zlozone przez pracodawce.

A. Grupa I: Family Preference Green Card – Petcje zlozone przez przez obywateli Stanow Zjednoczonych badz rezydentow na czlonkow ich rodzin.

*

Family First Preference : osoby niezamezne / niezonate w kazdym wieku, ktorych przynajmniej jedno z rodzicow jest obywatelem USA ( przyklad: masz 31 lat, jestes panna, twoja mama wlasnie otrzymala obywatelstwo è twoja petycja kwalifikuje sie do grupy Family First Preference )

*

Family Second Preference, 2 A: wspolmalzonkowie rezydentow oraz niezonate / niezamezne dzieci w wieku do 21 lat

ale w Twojej sytuacji pojawia sie problem... jak udowodnic ze przyjechalo sie do USA w celech nieimigracyjnych... jesli tego nie udowodnisz moze sie okazac ze uznaja ze ich oszukales.. ze wyjezdzajac do USA z wiza turystyczna planowales zostac na stale... oczywiscie mozliwe jest wziac slub bedac w USA na wizie turystycznej... ale kiedys na forum czytalam ze jesli jest sie w Stanach dluzej niz 2 miesiace mozna tak zrobic... wowczas nie uznaja ze wyjechales zeby wziac slub i zostac na stale...

nie wiem czy dobrze wszystko zrozumialam ale wydaje mis ei ze w Twoim wypadku moze to bym troche bardziej skomplikowane bo Twoja dziewczyna jest Polka ktora wlasnie bedzie dostawac zielona karte... podczas interview moga pojawic sie pytania jak sie poznaliscie, kiedy podjeliscie decyzje o slubie itp... i wtedy urzednik imigracyjny moze dojsc do wniosku ze wszystko wczesniej zaplanowaliscie... ze Ty specjalnie przyjechales do Stanow na wizie turystycznej zeby tu zostac... no i wtedy moze sie pojawic problem :-((...

przytocze jeszcze jeden cytat:

you are not eligiblefor adjustment of status if any of the following apply toyou:

You failed to maintain your nonimmigrant status, otherthan through no fault of your own or for technicalreasons; unless you are applying because you are:

An immediate relative of a United States citizen(parent, spouse, widow, widower or unmarried childunder 21 years old);

i ze strony www.visajourney.com :

General notes about adjusting from H1B, F-1, J-1, or another type of visa: Entering the US on another

type of visa, such as student (F-1) or H1B, followed quickly by marriage to a US citizen, and then followed

quickly by an application for adjustment of status might be construed by the USCIS to be visa fraud. The

reason for this is that you applied for the original visa, and then after entry into the US quickly applied for

adjustment of status, which makes the real purpose for your original visa request suspect. Bear in mind, the

onus to disprove an accusation of fraud from the USCIS is on the person petitioning for adjustment of

status. For this reason, I do not recommend applying for adjustment of status very quickly after you enter the

US on one of these other visa types (although filing immediately is still legal if you had no intent on marrying

and adjusting status both when you applied for your original visa and when you subsequently entered the US at the Port

of Entry). There is no time limitation on when you must apply for adjustment of status after marriage to a US

citizen...you could literally stay in the US for years before doing so, and as long as you maintained your status on the

original visa, it would still be fine. While applying for adjustment of status very quickly might lead to a fraud accusation

from the USCIS , the marriage itself is not an issue--no one will try to prosecute you in any way for marrying a US

citizen, even if it is not very long after you enter the US. The thing to remember is that you do not want to apply for

adjustment of status until a reasonable amount of time has passed after your entry. Shusterman recommends waiting

at least 60 days after entry before changing status. You may want to consult an attorney if you have further questions

regarding the timing issue for adjustment of status.

reasumujac wszystko jest mozliwe, ale musisz dostac wize turystyczna na wystarczajaco dlugi czas i do tego umiec udowodnic ze nawet w momencie przekraczania granicy nie miales zamiaru zostawac w Stanach na stale...

a do tego na otrzymanie zielonej karty bedziesz musial czekac nawet do 5 lat...

ale zycze powodzenia...

i prosze o wszelkie sprostowania bo nie wiem czy moje informacje sa w 100% prawidlowe...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co ja wiem to te dwa miesiace to jakis mit. Na pewno nie mozna od razu brac slubu, bo bedzie to wygladac podejrzanie (np. na nastepny dzien po wjezdzie :) ).

zacytuje

do tego umiec udowodnic ze nawet w momencie przekraczania granicy nie miales zamiaru zostawac w Stanach na stale...

W momencie legalizacji pobytu przez slub nie udowadnia sie, ze nie chcialo sie zostac na stale, tylko, ze malzenstwo jest z milosci a nie dla piepierow...o tym trzeba przeknac urzednika.

bommerlunder jezeli wezmiecie slub to przyjdzie Ci troche poczekac na GC. Zostajac w Stanach podczas procesu starania sie o karte dla Ciebie bedziesz nielegalnie co mogloby byc podstawa do odmowy przyznania jej Tobie. Co innego jakby Twoja dziewczyna byla obywatelka USA...

Duzo informacji juz jest na forum. Poszukaj troszke :D (choc na pewno ktos cos jeszcze doda :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zielona Karta nic ci nie daje!!!

Twoja dziewczyna musi miec obywatelstwo zeby umozliwic ci staly pobyt w US, wiec niestety mozesz tam pojechac sie z nia ozenic ale niestety bedziesz tam siedzial nielegalnie do momentu otrzymania obywatelstwa przez nia, chyba ze zalatwisz sobie inna wize.

Tyle w temacie niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi, jeszcze kilka pytań:

- czy aby mieć legalny status pobytu w usa do czasu otrzymania przeze mnie GC mógłbym (będąc narazie na wizie turystycznej) ubiegać się o wizę studencką i jakie trzeba spełnić warunki żeby tam studiować i dostać taką wizę. Na ile ona może być przyznana? Czy ona daje prawo pracy i ssn ?

- czy w takim przypadku lepiej będzie jesli najpierw (po przyjezdzie do USA) zdobędę wizę studencką a dopiero po jakichs 2-3 miesiacach wezme ślub

- co zrobić jeśli na przykład wiza studencka mi się skończy i będę musiał wyjechać ze Stanów żeby nie byc tam nielegalnie ? Czy wtedy nie przepadnie mi "ubieganie się o zieloną kartę" ?

Co do tego że przyjdzie mi poczekać na zieloną kartę to nie byłby to problem pod warunkiem ze bedziemy mogli byc w tym czasie razem i zebym mogl pracowac i byc tam legalnie, bo wiem ze nielegalny pobyt moze wplynac na pozniejsze decyzje. Problem w tym że nadal nie jesteśmy pewni jak rozegrać to żeby było najpewniej i najbezpieczniej.

Co do tych dokumentów to narazie nie bardzo się orientuje w tych wszystkich papierkach, jednak mam jeszcze prośbę abyście napisali jakie dokumenty wziąć ze sobą z Polski żeby mieć ze sobą wszystko co może być ewentualnie potrzebne oraz czy tłumaczyć jakieś dokumenty tutaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post scriptum,

z innego źródła dostałem jeszcze takie, niepokojace mnie informacje, prosze o weryfikacje czy waszym zdaniem sa one prawdziwe:

"wystapic o sponsorowanie moja zona moze dopiero po roku pracy w USA dlatego ze musi dolaczyc kopie

zeznania podatkowego a to moze miec dopiero po roku pracy.

Od czasu zlozenia podania o sponsorowanie do mometu dostania

zielonej karty jest jakies 5-7 lat. W tym czasie JA nie moge

wyjechac z USA. W miedzyczasie musze miec caly czas legalny

pobyt!!!! Musialbym zmienic wize tu na miejscu, na wize studencka

Gdzies po roku moge sie ubiegac o tymczasowe zezwolenie na prace.

kture musze przdluzac co 6 miesiecy.

Po skonczeniu (albo) w czasie trwania szkoly musze znalesc pracodawce

ktory tez wystapi o sponsorowanie.."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post scriptum,

z innego źródła dostałem jeszcze takie, niepokojace mnie informacje, prosze o weryfikacje czy waszym zdaniem sa one prawdziwe:

"wystapic o sponsorowanie moja zona moze dopiero po roku pracy w USA dlatego ze musi dolaczyc kopie

zeznania podatkowego a to moze miec dopiero po roku pracy.

nieprawda

Od czasu zlozenia podania o sponsorowanie do mometu dostania

zielonej karty jest jakies 5-7 lat.

nieprawda - tak jest w przypadku wiz imigracyjnych na zasadzie employment, ale nie rodzina gdzie zona jest rezydentem

W tym czasie JA nie moge

wyjechac z USA.

nieprawda

W miedzyczasie musze miec caly czas legalny

pobyt!!!! Musialbym zmienic wize tu na miejscu, na wize studencka

caly czas do zlozenia aplikacji o adjustment musisz byc legalnie - to prawda, ale wize mozesz miec nie tylko studencka, ale tez np. pracownicza itd.  

Gdzies po roku moge sie ubiegac o tymczasowe zezwolenie na prace.

kture musze przdluzac co 6 miesiecy.

?

Po skonczeniu (albo) w czasie trwania szkoly musze znalesc pracodawce

ktory tez wystapi o sponsorowanie.."

kompletne brednie

Czy mozesz podac zrodlo gdzie znalazles takie glupoty ? (zeby przestrzec innych aby tam nie wchodzili).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedzi, jeszcze kilka pytań:

- czy aby mieć legalny status pobytu w usa do czasu otrzymania przeze mnie GC mógłbym (będąc narazie na wizie turystycznej) ubiegać się o wizę studencką i jakie trzeba spełnić warunki żeby tam studiować i dostać taką wizę. Na ile ona może być przyznana? Czy ona daje prawo pracy i ssn ?

http://www.prawoimigracyjneusa.com/wizy_studenckie.htm

O "normalnej"pracy z ktorej mozna sie utrzymac zapomnij. Raczej tez nie probuj robic kombinacji, bo bedziesz ubiegac sie o GC i stawka jest zbyt wysoka. Przylapia Cie na czyms nielegalnym albo na klamstwie i masz powazny problem.

- czy w takim przypadku lepiej będzie jesli najpierw (po przyjezdzie do USA) zdobędę wizę studencką a dopiero po jakichs 2-3 miesiacach wezme ślub?

Tu slyszalam rozne opinie - generalnie przewaza zdanie ze zdobycie wizy studenckiej w momencie gdy jest sie po slubie moze byc bardzo trudne, bo nie jest to wiza ktora zezwala na tzw. "dual intent". Lepiej zalatwic sobie wize studencka wczesniej a potem ja przedluzac - to jest dozwolone i dosc czesto praktykowane u malzenstw z ktorych jedno z malzonkow ma GC.

- co zrobić jeśli na przykład wiza studencka mi się skończy i będę musiał wyjechać ze Stanów żeby nie byc tam nielegalnie ? Czy wtedy nie przepadnie mi "ubieganie się o zieloną kartę" ?

Wize mozna przedluzyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...