Skocz do zawartości

slub, wizy i praca w Stanach


lobela

Rekomendowane odpowiedzi

Moj narzeczony jest obywatelem USA, planujemy slub w Stanach w tym roku. Po zmianach przepisow i tak bede dlugo czekala na zielona karte, a chcialabym po wyjezdzie tam na stale (za rok mniej wiecej, jak tylko sie obronie) jak najszybciej zaczac legalnie pracowac. Teraz mam wize turystyczna. Czy bede z nia mogla po slubie (z innym nazwiskiem) bez problemow podrozowac na trasie Stany-Polska? Czy na lotnisku oficer uwierzy, ze bede wracala do Polski? Czy juz w tym czasie mozemy rozpoczac starania o GC i jak to sie ma do korzystnia z wizy turystycznej? No i chyba ostatnie pytanie: czy podczas trwania calej procedury o Adjustment of Status musze byc na terenie Stanow? Bo przeciez trwa to dluzej niz te 6 miesiecy, ktore moge spedzic legalnie na mojej wizie. Poradzcie prosze jak najlepiej i najszybciej to zorganizowac. Nie chcemy czekac 2 lat po slubie, zeby byc razem i zyc normalnie.

Wyslalam to pytanie do Kariny, ale chyba nie doszlo, bo nie mam odpowiedzi

Ela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 20
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
lobela poczytaj posty Jackie (sama Ci napisze jak to jest teraz)i zobaczysz ze mozesz zlozyc papiery w Polsce ale bedziesz czekac na papiery dluzej niz 3-4 miesiace jak to bylo kiedys...

Juz nie aktualne, pod koniec marca poszli do glowy i jest na starych zasadach, wiec tez jest krotko!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszperalam na stronach ambasady i troche sie zmartwilam, bo moje plany przyspieszenia procedury okazaly sie nierealne.

Aby udowodnić zamieszkanie w danym rejonie konsularnym, obywatel amerykański składający petycję powinien przedstawić zezwolenie na pobyt w tym miejscu oraz wykazać, że mieszka tam nieprzerwanie co najmniej od sześciu miesięcy przed złożeniem petycji. Osoby, które przebywają w Polsce tymczasowo, np. studenci bądź turyści nie spełnieją tego wymogu. W celu złożenia petycji imigracyjnej obywatel USA powinien zgłosić się do Konsulatu osobiście.

http://polish.poland.usembassy.gov/poland-..._petition2.html

W tym wypadku jak bumerang powraca moja watpliwosc:

- czy wziac slub w tym roku i rozpoczac wszystkie procedury w Stanach: bedzie szybciej, ale czy wtedy bede mogla podrozowac do Stanow? chyba ryzykuje, ze przy kolejnej wizycie moga mnie nie wpuscic (mam wize turystyczna, ale istnieje prawdopodobiensto ze oficer na lotnisku nie uwierzy, ze majac meza w Stanach zechce wrocic do Polski)

- czy poczekac az bede mogla tam poleciec juz na stale, wszystko sie przedluzy, ale bede z mezem. Czy wtedy potrzebowalabym wizy narzeczenskiej - i jesli tak to ktorej? - czy da sie to zatatwic majac turystyczna? I ile trzeba by bylo czekac na pozwolenie na prace?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czesc lobela

w sumie sa cztery sposoby:

1. mozesz wziasc slub w usa i pozostajac tam zlozyc wniosek imigracyjny I130 i wniosek o adjustment I-476. Ale wtedy nie mozesz podrozowac bez pozwolenia zanim nie dostaniesz zielonej karty, musialabys sie starac o advance parole - aby cie ponownie wpuscili do usa, ktory i tak nie zawsze dziala, ale wtedy musisz byc w usa na termin rozmowy imigracyjnej, odciskow itp, wiec raczej trudno bedzie wrcic do polski na pare miesiecy. Poza tym branie slubu na wizie turystycznej nie jest dobrze widziane.

Aby pracowac musisz zlozyc wniosek o pozwolenie na prace na ktory czeka sie pare miesiecy, lub czekac na zielona

2. Mozesz wziasc slub w USA i wrocic do polski, maz wpradze dalej nie moze skladac dokumentow w warszawie, ale moze zlozyc I130 w USA zaznaczajac ze oczekujesz na wize w Polsce, wtedy bedziesz miala rozmowe w warszawie i wyjezdzasz juz z zielona karta i po przyjezdzie mozesz pracowac. Procedura jest taka jak ze skladaniem dokumentow w warszawie, tyle ze sie sklada w USA.

3 Mozesz brac slub wrocic do polski i maz zlozy na ciebie wniosek o K3. Po przyjezdzie do usa musisz skladac wniosek o adjustment i pozwolenie na prace.

4. Mozesz nie brac slubu, wrocic do polski, narzeczny sklada na ciebie wniosek o K1, po przyjezdzie do USA masz pozwolenie na prace przez 90 dni, w miedzyczasie biezesz slub, sladasz dokumenty o adjustment i pozwolenie na prace.

Finansowo najlepsza jest wersja druga, czasowo trudno obecnie powiedziec, wizy K mozna dostac w trzy-szesc miesiecy i reszte robic w USA z wersja druga nikt puki co nie wie, wersja pierwsza to od okolo szesciu miesiecy do ponad roku.

poczytaj wiecej na

www.visajourney.com

Krysia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...