Skocz do zawartości

Wujek jest obywatelem -> Zielona dla mnie / ew. H1B


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

Mam 21 lat i od wielu lat marzę o wyjeździe do kraju wolnych ludzi (jak każdy pewnie na forum :)).

Mój wujek jest obywatelem USA, niestety wiele lat temu wrócił do europy i siedzi na zasiłku.

Pisałem kiedyś z prawnikiem który mi powiedział że abym ja dostał zieloną kartę wujek musi złożyć petycję na mojego tate (czas oczekiwania 15 lat!) i wtedy tata na mnie (około 3 lat). Łącznie około 18 lat.

Przyszło mi ostatnio do głowy: Mój wujek składa petycje na moją babcię ( około 1 roku). Babcia na tate (3 lata) i tata na mnie ( kolejne 3). Łącznie około 7 lat. Taka opcja jest legalna? Ktoś przeszedł tutaj podobną drogę?

Niestety wujek oraz babcia są w dość słabym stanie zdrowia...

 

W przyszłym roku zacznę studiować computer science (programowanie) w Polsce, więc za około 7 lat (jak skończę studia i trochę popracuje w zawodzie) będę mógł aplikować na H1B i liczyć że mnie wylosują. Czytałem historię programisty który dopiero za 8 aplikacją się dostał. Komuś na forum się udało? Może być spoza IT.

Może mam jeszcze jakieś inne możliwości?

Proszę o pomoc i wasze opinie 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby babcia mogla skladac petycje na swoje dziecko sama musi zostac obywatelka USA (czyli przez conajmniej 5 lat zyc w USA i utrzymywac domicle). Sponsorowanie doroslego dziecka to bodajze okolo 7 lat oczekiwania? Potem oczywiscie twoj tata musialby zostac obywatelem (5 lat) i dopiero wtedy sponsorowac ciebie (kolejne 7 lat?). No i oczywiscie wujek mialby miec domicle w USA.... 

Czy twoja babcia i tata maja w ogole ochote na przeprowadzke do USA? Bo bez tego sie nic nie ruszy. ;)

 

(Ps. Wydaje mi sie ze green card holders nie moga sponsorowac doroslych dzieci. Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle. Gdzies mi takie info chodzi po glowie).

Edytowane przez Roelka v.2
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Petycja na Ciebie to nie jest 3 lata tylko od 8-miu w gore bo skonczyles 21 lat. Tak jak Roelka napisala wyzej, Twoja potencjalna droga przez rodzine jest baardzo dluga i bardzo malo realistyczna. H-1B jest wiza nieimigracyjna i kilka rzeczy musi sie zlozyc do kupy zeby zainstniala.

Inna dosc oczywista potencjalna droga to loteria wizowa.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, Roelka v.2 said:

(Ps. Wydaje mi sie ze green card holders nie moga sponsorowac doroslych dzieci. Niech mnie ktos poprawi jesli sie myle. Gdzies mi takie info chodzi po glowie).

Tak musisz dołożyć 5 lat czekania na obywatelstwo.

Nie mówiąc o tym, że wujek mieszkający w Europie nie może sponsorować. Musiałby wrócić do USA i tam utrzymać domicile przez czas pobytu.

Tak samo w obliczeniach OP jest ten sam błąd. Scenariusz jest:

Wujek przenosi się do USA. Sponsoruje tatę (15 lat). Tata przenosi się na stałe do USA. Oczekuje obywatelstwa (5 lat). Sponsoruje Ciebie (8 lat). Całość: 28 lat.

53 minutes ago, Xts7 said:

Może mam jeszcze jakieś inne możliwości?

Zapisać się na 5 letnie studia. Co roku jeździć na Work&Travel i liczyć że na miejscu rozkochasz w sobie obywatelkę / obywatela USA, który zasponsoruje Ciebie na wizę narzeczeńską / małżeńska

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okej, dzięki za odpowiedzi.

Jak w rozumiem w moim przypadku muszę mieć tytuły naukowe (inżyniera i magistra z programowania) + być bardzo dobrym specjalistą.

Znaleźć pracodawcę który mi zasponsoruje wizę imigracyjną? Dostać się do Googla w Warszawie i liczyć na relokację?

Właśnie same ogłoszenia dla programistów o pracę widziałem na H1B - na YT oglądałem filmy hindusów którzy pojechali na h1b i parę razy ją przedłużali aż do zielonej karty....

Może ktoś z "branży" mógłby podpowiedzieć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące później...
On 8/29/2022 at 12:57 AM, Xts7 said:

Właśnie same ogłoszenia dla programistów o pracę widziałem na H1B - na YT oglądałem filmy hindusów którzy pojechali na h1b i parę razy ją przedłużali aż do zielonej karty....

H1B to jest wiza dla niewolników. Normalna pensja dla informatyka w USA to jest 150+k USD, pensja na H1B to jest 80k. Plus musisz pracować po minimum 12 godzin dziennie, bo inaczej Cię zwolnią, a jak Cię zwolnią to masz tylko 30 dni na znalezienie nowej pracy, albo musisz opuścić USA. W związku z powyższym jesteś przez pracodawcę traktowany jak śmieć. Wyjątkiem są wielkie amerykańskie firmy jak Google właśnie - zatrudnienie się w Google Polska i relokacja to chyba jedna z najlepszych opcji dla informatyków.

Poza tym zostaje Ci udział w loterii wizowej. Opcja z Work&Travel i uwiedzeniem jakiejś tubylczej osoby też brzmi sensownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Mamon said:

Plus musisz pracować po minimum 12 godzin dziennie, bo inaczej Cię zwolnią

To akurat tez sa realia dla Amerykanskich informatykow. W korpo praca po 12 godzin/nacisk zeby nie brac urlopow jest czesto tu norma. Dlatego tak cenie mlodych ludzi ktorzy mowia "basta," i pchaja po wiekszy work/life balance. Moje pokolonie - boomer'ow - wywalczylo prace dla kobiet. Ich dzieci walcza o jakosc zycia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...