Skocz do zawartości

B1 in lieu of H1 - any tips?


Rekomendowane odpowiedzi

Czy ktoś z forumowiczów w ostatnim czasie (powiedzmy w 2022 roku) występował o taką wizę? Czy dalej rozdają je jak cukierki na Halloween, czy też jest jakiś ostrzejszy proces przyznawania? Jakieś doświaczenia w przekraczaniu granicy z taką wizą (secondary screening)?

Kiedyś już  jeździłem do USA na tej wizie, ale to było jeszcze za Trumpa, chciałbym wiedzieć czy polityka się zmieniła. No i w szczególności jak traktują przy przyznawaniu tej wizy zatrudnienie na B2B a nie na umowie o pracę.

W sumie, jeszcze jedna interesująca mnie kwestia: czy jeżeli wystąpię o "B1 in lieu of H", to moja "zwykła" B1/B2 którą mam wbitą w paszporcie zostanie automatycznie anulowana? I czy gdyby jakimś cudem odmówili mi przyznania wizy "in lieu", to mogę ich prosić o zostawienie tej starej? Mam nadzieję, że nie zarobię za taką odmowę jakiegoś bana na wyjazdy turystyczne/zwykłe służbowe.

Edytowane przez Mamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogę znaleźć wątku - ale to pewnie z 3 lata temu było. Dyskusja właśnie była o to czy B2B może być. I wniosek był, że warunkiem tej wizy jest: "the employee must be employed by the foreign entity". Wtedy doszliśmy do wniosku że B2B nie przejdzie, bo nie masz umowy o pracę i nie jesteś w relacji pracodawca - pracownik. Chyba na jakimś forum anglojęzycznym wypowiadał się ktoś, że "self employment" wyklucza możliwość tej wizy. A B2B jest traktowane jako "self employment". Tak samo transfer na L1 nie jest możliwy w przypadku B2B.

Wiza B1 in lieu of H jest traktowana nie jako osobna kategoria a jako podzbiór kategorii B1. Nie można mieć dwóch wiz tej samej kategorii - stara zawsze jest anulowana . Jak się będziesz starał o B1 in lieu of H to stara B1/B2 wg mnie w przypadku pozytywnego rozpatrzenia zostanie skasowana z notką "cancelled without prejudice". W przypadku odmowy zostanie skasowana bez tej notki wg mnie. Jako że jest to wiza tej samej kategorii to wg mnie nie ma możliwości "pozostawienia starej".

Bana chyba sobie NIE nabawisz, aczkolwiek z ESTY możesz się wykluczyć (przynajmniej na jakiś czas) - bo na pytanie czy kiedykolwiek została tobie odmówiona wiza będziesz musiał odpowiadać dożywotnio "TAK".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w 2015 dostałem B1 in lieu of H1b na B2B. Sam powiedziałem konsulowi że mam jednoosobowa działalność i pokazałem kontrakt. Nie było żadnego problemu i wizę dostałem na rok. W 2017 kilku moich znajomych dostało tę samą wizę też na B2B bez problemu. 

Jeden kolega nie dostał ale nie unieważnili mu B1/B2

  • Like 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

No i nie dostałem wizy, z paragrafu 214(b) - brak związków z krajem pochodzenia. Co ciekawe, wypomnieli mi poprzednie pobyty na "B1 in lieu H", z 2018 i 2019 roku (dwa razy po 5 miesięcy). Konsul stwierdził, że ta wiza jest z założenia krótkoterminowa, na projekt, a ja jeżdżę na niej "ciągle", z przerwą na pandemię COVID.

Teraz nie wiem, czy moja stara B1/B2 dalej jest ważna - próbowałem o to dopytać konsula, ale zamiast mi odpowiedzieć czy wolno mi jeździć turystycznie to jak zdarta płyta powtarzał, że powinienem wystąpić o H-1B lub L-1B. Więc dopiero jak spróbuję wjechać ponownie to się dowiem czy mnie cofną :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie, jeszcze z 10 lat i żeby jechać do Nowego Jorku czy LA potrzebna będzie wiza chińska a nie amerykańska...

A tak btw. może mi ktoś powiedzieć, czy anulowanie wizy powinno skutkować jakąś pieczątką w paszporcie? Bo tak jak pisałem powyżej, konsul nie dał mi jednoznacznej odpowiedzi, choć pytałem go o to wprost, żadnej pieczątki tez nie wbił. Czy to teraz jest tak, że moja stara wiza B1/B2 niby jest ważna, ale mam gdzieś w systemie odnotowaną  dzisiejszą odmowę, co poskutkuje maksymalną podejrzliwością oficerów na granicy i prawdopodobnym scancellowaniem wizy przy najbliższej próbie wjazdu?

Edytowane przez Mamon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinna się pojawić pieczątka "Cancelled". Aczkolwiek w systemie jest odnotowana dzisiejsza odmowa i jej uzasadnienie. 241(b) może oznaczać, że prosiłeś o wizę złego typu w stosunku do charakteru twojej wizyty w USA (np powinieneś prosić o H1-B) albo, że wykazujesz słabe związki z Polską i potencjalnie grozi że zostaniesz w USA na stałe (nielegalnie). Z tego co piszesz konsul przychylił się do tego drugiego uzasadnienia aczkolwiek to że wspominał o H1-B może oznaczać że w system wpisał że aplikowałeś o zły typ wizy. Nie wiem co masz wpisane w systemie. Jeśli jednak są to słabe więzi z Polską to podczas najbliższej wizyty w USA zapewne o ile nie odrzucą Ciebie od razu to gruntownie przepytają co się w Twoim życiu zmieniło od 8 lutego 2023: czy masz nową pracę, rodzina ci się powiększyła albo ją założyłeś, założyłeś biznes albo kupiłeś nieruchomość - coś co wzmacnia Twoje więzi z Polską. Jeśli nic się nie zmieni to zapewne nie zostaniesz wpuszczony - urzędnik CBP na granicy może i prawdopodobnie będzie polegał na rzetelnym zbadaniu sprawy przez konsula w dniu dzisiejszym i może uznać że skoro 8 lutego 2023 zostałeś uznany za potencjalnego nielegalnego imigranta ze względu na słabe więzi z Polską a od tego czasu nic się nie zmieniło tak więc nadal jesteś "słabo związany z Polską" ergo łatwo przyszłaby ci decyzja o potencjalnym nielegalnym zostaniu w USA.

Silnych więzi z Polską nie musisz wykazywać w przypadku wiz imigracyjnych, wizy H lub L, wiz narzeczeńskiej. To może też uzasadniać argumentację konsula: "wystąp o H1-B" - do niej nie trzeba silnych więzi z Polską.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Mamon napisał:

W sumie, jeszcze z 10 lat i żeby jechać do Nowego Jorku czy LA potrzebna będzie wiza chińska a nie amerykańska...

Po co w takim razie jezdzic do przyszłego chinskiego terytorium? Poczekaj az nastaną kitajskie porządki, wtedy na pewno wizę dostaniesz.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, mcpear said:

Powinna się pojawić pieczątka "Cancelled". Aczkolwiek w systemie jest odnotowana dzisiejsza odmowa i jej uzasadnienie. 241(b) może oznaczać, że prosiłeś o wizę złego typu w stosunku do charakteru twojej wizyty w USA (np powinieneś prosić o H1-B) albo, że wykazujesz słabe związki z Polską i potencjalnie grozi że zostaniesz w USA na stałe (nielegalnie). Z tego co piszesz konsul przychylił się do tego drugiego uzasadnienia aczkolwiek to że wspominał o H1-B może oznaczać że w system wpisał że aplikowałeś o zły typ wizy. Nie wiem co masz wpisane w systemie. Jeśli jednak są to słabe więzi z Polską to podczas najbliższej wizyty w USA zapewne o ile nie odrzucą Ciebie od razu to gruntownie przepytają co się w Twoim życiu zmieniło od 8 lutego 2023: czy masz nową pracę, rodzina ci się powiększyła albo ją założyłeś, założyłeś biznes albo kupiłeś nieruchomość - coś co wzmacnia Twoje więzi z Polską. Jeśli nic się nie zmieni to zapewne nie zostaniesz wpuszczony - urzędnik CBP na granicy może i prawdopodobnie będzie polegał na rzetelnym zbadaniu sprawy przez konsula w dniu dzisiejszym i może uznać że skoro 8 lutego 2023 zostałeś uznany za potencjalnego nielegalnego imigranta ze względu na słabe więzi z Polską a od tego czasu nic się nie zmieniło tak więc nadal jesteś "słabo związany z Polską" ergo łatwo przyszłaby ci decyzja o potencjalnym nielegalnym zostaniu w USA.

Silnych więzi z Polską nie musisz wykazywać w przypadku wiz imigracyjnych, wizy H lub L, wiz narzeczeńskiej. To może też uzasadniać argumentację konsula: "wystąp o H1-B" - do niej nie trzeba silnych więzi z Polską.

Nieruchomość to już mam, pracę zawsze mogę zmienić na taką niewymagającą podróży służbowych :) Pytanie tylko czy to nie za mało, bo rodziny to ja raczej nie założę... W sumie to odechciało mi się tego "in lieu H", jedyne na czym mi zależy, to żeby móc jechać na ComicCon w San Diego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy później...

Żeby dodać jakiś epilog do mojej poj...ej historii: Okazuje się, że pomimo odmowy "B1 in lieu H" moja stara B1/B2 okazała się być ciągle ważna, nieudane  interview i odmowa z paragrafu 214(b) też jakoś nie zapaliły nikomu czerwonych lampek i wjechałem do USA bez problemu.

Edytowane przez Mamon
  • Dziękuję! 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...