Jump to content

B1 in lieu of H1 - any tips?


Recommended Posts

Czy ktoś z forumowiczów w ostatnim czasie (powiedzmy w 2022 roku) występował o taką wizę? Czy dalej rozdają je jak cukierki na Halloween, czy też jest jakiś ostrzejszy proces przyznawania? Jakieś doświaczenia w przekraczaniu granicy z taką wizą (secondary screening)?

Kiedyś już  jeździłem do USA na tej wizie, ale to było jeszcze za Trumpa, chciałbym wiedzieć czy polityka się zmieniła. No i w szczególności jak traktują przy przyznawaniu tej wizy zatrudnienie na B2B a nie na umowie o pracę.

W sumie, jeszcze jedna interesująca mnie kwestia: czy jeżeli wystąpię o "B1 in lieu of H", to moja "zwykła" B1/B2 którą mam wbitą w paszporcie zostanie automatycznie anulowana? I czy gdyby jakimś cudem odmówili mi przyznania wizy "in lieu", to mogę ich prosić o zostawienie tej starej? Mam nadzieję, że nie zarobię za taką odmowę jakiegoś bana na wyjazdy turystyczne/zwykłe służbowe.

Edited by Mamon
Link to comment
Share on other sites

Nie mogę znaleźć wątku - ale to pewnie z 3 lata temu było. Dyskusja właśnie była o to czy B2B może być. I wniosek był, że warunkiem tej wizy jest: "the employee must be employed by the foreign entity". Wtedy doszliśmy do wniosku że B2B nie przejdzie, bo nie masz umowy o pracę i nie jesteś w relacji pracodawca - pracownik. Chyba na jakimś forum anglojęzycznym wypowiadał się ktoś, że "self employment" wyklucza możliwość tej wizy. A B2B jest traktowane jako "self employment". Tak samo transfer na L1 nie jest możliwy w przypadku B2B.

Wiza B1 in lieu of H jest traktowana nie jako osobna kategoria a jako podzbiór kategorii B1. Nie można mieć dwóch wiz tej samej kategorii - stara zawsze jest anulowana . Jak się będziesz starał o B1 in lieu of H to stara B1/B2 wg mnie w przypadku pozytywnego rozpatrzenia zostanie skasowana z notką "cancelled without prejudice". W przypadku odmowy zostanie skasowana bez tej notki wg mnie. Jako że jest to wiza tej samej kategorii to wg mnie nie ma możliwości "pozostawienia starej".

Bana chyba sobie NIE nabawisz, aczkolwiek z ESTY możesz się wykluczyć (przynajmniej na jakiś czas) - bo na pytanie czy kiedykolwiek została tobie odmówiona wiza będziesz musiał odpowiadać dożywotnio "TAK".

Link to comment
Share on other sites

Ja w 2015 dostałem B1 in lieu of H1b na B2B. Sam powiedziałem konsulowi że mam jednoosobowa działalność i pokazałem kontrakt. Nie było żadnego problemu i wizę dostałem na rok. W 2017 kilku moich znajomych dostało tę samą wizę też na B2B bez problemu. 

Jeden kolega nie dostał ale nie unieważnili mu B1/B2

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...