Skocz do zawartości

Obywatelstwo A Moja Sytuacja


air

Rekomendowane odpowiedzi

Mam nadzieje ze bedziecie w stanie udzielic mi informacji w pewnej kwestii.

Zwlaszcza prosze o pomoc Karine.

Mam zielona karte od ponad 8 lat (01/2000). Studiowalem w Polsce i do USA przylatywalem na wakacje (2000, 2001, 2002) wtedy gdy jeszcze mozna bylo byc poza USA do 12 miesiecy. W okresie od 09/2002 do 10/2005 bylem poza USA (konczenie studiow, magisterka itp.). Wlecialem bez zadnych problemow.

I teraz sedno sprawy - chce sie starac o obywatelstwo i zalegalizowac w koncu swoj 8-letni zwiazek z dziewczyna ktora jest tu na wizie studenckiej. Nieco sie jednak pogubilem gdyz przepisy zmienily sie w zeszlym roku i niedlugo znowu ma cos sie zmienic. A w chicagowskich radiach ponaglaja zeby kto moze, niech sklada aplikacje bo niedlugo bedzie sie czekac nawet do poltora roku na interview.

Wg mnie sytuacja wyglada tak. Mam GC ponad 5 lat, wiec spelniam ten warunek.

W ciagu ostatnich 5 lat polowa musi byc w USA, za miesiac bede spelnial ten warunek.

Jedyny problem to ta 3-letnia przerwa w pobycie, nie wiem jak zareaguja w USCIS gdy tak wpisze w formularzu.

Mam kolezanke ktora na przelomie 2005/2006 dostala obywatelstwo, a jej owczesna sytuacja byla taka: GC od 10 lat, w tym 4 lata jednorazowo w Anglii a w momencie skladania aplikacji byla w USA 3 lata jednym ciagiem, wyglada wiec na to ze nie mial zastosowania przepis o "kasowaniu czasu pobytu" w przypadku przekroczenia wymaganego przez USCIS terminu.

Czy zatem moge zlozyc w kwietniu aplikacje i czy macie moze jakies dodatkowe rady i sugestie?

Z gory dziekuje serdecznie i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymanie obywatelstwa w 2005/2006 roku a w 2008 roku to dwie rozne rzeczy. Chicagowskie radio - to tez przemilczmy (Podobnie jak adwokatow z polonijnych gazet - "specjalistow" od wszystkiego...)

Jesli wedlug Ciebie spelniasz wszelkie warunki aby starac sie o obywatelstwo - to sie staraj. Wedlug prawa nie spelniasz wymaganych warunkow (chyba, ze jest cos o czym nie wiemy). Przerwe w pobycie musisz wpisac chyba, ze chcesz sie pozegnac z obywatelstwem na zawsze.

Nie wiem jak bylo z Twoja kolezanka, bo nie widzialam jej dokumentow, ale primo: to co ona zrobila to bylo min. 2 lata temu, secundo: Ty masz zupelnie inna sytuacje. Przepis o kasowaniu czasu pobytu to szeroki przepis, jednak watpliwe zeby urzednicy ot tak dali Ci obywatelstwo, bo kolezanka dostala to i Ty dostaniesz. Ale oczywiscie decyzja zalezy od Ciebie i oczywiscie mozesz probowac przekonac urzednikow, ze masz racje, jesli beda nieprzejednani to nawet mozesz sedziego probowac przekonac - za skutek nie odpowiadam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Malo to optymistyczne :/

Wydawalo mi sie ze mam sytuacje podobna do niej - nieco krocej GC, nieco krocej w USA i nieco krotszy pobyt poza USA. Jak bardzo zmienilo sie dzisiajsze podejscie w porownaniu z tym sprzed 2-3 lat?

Co grozi za podanie tych 3 lat w formularzu przy ubieganiu sie o obywatelstwo? Gwarantowana odmowa?

I wreszcie co stanowia przepisy w moim przypadku? Skoro wpuszczono mnie do USA to odebranie GC nie powinno mi juz grozic, czy jednak musze czekac pelne 5 lat (czyli jeszcze 2 l. i 7 m.) na zlozenie aplikacji?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Studiowalem w Polsce i do USA przylatywalem na wakacje (2000, 2001, 2002) wtedy gdy jeszcze mozna bylo byc poza USA do 12 miesiecy" - a co sie teraz zmienilo, z tego co ja wiem nadal mozna byc do roku poza usa - w lutym bylem 2 tygodnie po 11 miesiecznej przerwie i nikt mi na granicy uwagi nie zwrocil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmienilo sie z 12 na 6 miesiecy

A jednak wg strony z prawem imigracyjnym jest nadal rok:

Aby moc zdawac egzamin na obywatelstwo nalezy :

* byc rezydentem przez minimum 5 lat

* byc rezydentem przez minimum 3 lata ( jesli nasz wspolmalzonek ma obywatelstwo amerykanskie i mieszkacie razem przez minimum 3 lata )

* miec minimum 18 lat i byc 'good moral character'

* potrafic mowic, czytac i pisac w jezyku angielskim oraz znac historie Stanow Zjednoczonych i miec podstawowe wiadomosci na temat rzadu w USA

* przynajmniej od 3 miesiecy byc rezydentem stanu w ktorym skladamy petycje N-400

* w ciagu ostatnich 5 lat nie przekroczyc pobytu poza granicami kraju o czas dluzszy niz rok ( najlepiej jesli nie przekraczamy terminu pol roku )

* byc obecnym fizycznie w Stanach Zjednoczonych przez co najmniej 30 miesiecy w ciagu 5 lat wymaganych do ubiegania sie o obywatelstwo

* byc obecnym fizycznie w Stanach Zjednoczonych przez co najmniej 18 miesiecy w ciagu 3 lat wymaganych do ubiegania sie o obywatelstwo jesli jestes wspolmalzonkiem obywatela USA

* placic systematycznie podatki od momentu otrzymania green card

wychodzi na to ze nie spelniam tylko albo i az jednego pkt - 6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.uscis.gov/propub/ProPubVAP.jsp?...fb0686648558dbe

Szczerze mówiąc na Twoim miejscu odczekałabym 5 lat od momentu wjechania do USA po 3-letniej przerwie. Jak się połapią że byłeś tyle czasu poza USA to mogą nawet skierować sprawę do sądu imigracyjnego. W podaniu o naturalizację pytania odnośnie czasu pobytu w i poza USA tyczą tylko 5 ostatnich lat, więc przynajmniej w papierach nie będziesz musiał nic kręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

air radze Ci pocztac inne Fora i wtedy bedziesz wiedziec czy cos sie zmienilo czy tez nie no i Karina jest w temacie.

Przeczytaj sobie tutaj, bo jest to dobrze wyjasnione http://answers.google.com/answers/threadview?id=595078

Twoj problem polega na tym, ze you have not maintained your permanent residence in the USA. To, ze ktos ma green card, nie znaczy ze zawsze ma prawo do ubiegania sie o obywatelstwo. Po to zmodyfikowano formularz N-400 i po to znajduje sie tam pytanie "Czy twoj pobyt poza USA przekroczyl 6 miesiecy?" aby urzednik od razu wiedzial, ze Ty nie utrzymywales pobytu w USA (absences of more than six months but less than one year shall disrupt the applicant's continuity of residence unless the applicant can establish that he or she did not abandon his or her residence during such period). Po to rowniez przy kazdej podrozy nalezy wpisac ilosc dni poza USA. My prawnicy nazywamy to '6 month rule'.

To, ze jest to malo optymistyczne... trudno. Ale prawdziwe. Przepisy pokazuja jasno, ze powinienes sie wstrzymac z aplikacja, ale decyzja zawsze nalezy do Ciebie.

To become a naturalized United States citizen, one must be at least eighteen years of age at the time of filing, a legal permanent resident of the United States, and have had a status of a legal permanent resident in the United States for five years less 90 days before they apply (this requirement is reduced to three years less 90 days if they (a) acquired legal permanent resident status (B) have been married to and living with a citizen for the past three years and © the spouse has been a US citizen for at least three years prior to the applicant applying for naturalization.) They must have been physically present for at least 30 months of 60 months prior to the date of filing their application. Also during those 60 months if the legal permanent resident was outside of the U.S. for a continuous period of 6 months or more they are disqualified from naturalizing (certain exceptions apply for those continuous periods of six months to 1 year). They must be a "person of good moral character", and must pass a test on United States history and government.[2][3] Most applicants must also have a working knowledge of the English language.[2] There are exceptions, introduced in 1990, for long-resident older applicants and those with mental or physical disabilities.[4][5] This requirement for an ability to read, write, and speak English is not an onerous one[citation needed], since the test requires that applicants read and write simple sentences in English, such as "The United States is a democracy"

oraz tutaj

Absences between 6 months and 1 year usually break the continuous residency requirements unless you can show otherwise.

From 8CFR316.5©(1):

"(i) For continuous periods of between six (6) months and one (1) year. Absences from the United States for continuous periods of between six (6) months and one (1) year during the periods for which continuous residence is required under Sec. 316.2(a)(3) and (a)(6) shall disrupt the continuity of such residence for purposes of this part unless the applicant can establish otherwise to the satisfaction of the Service.[...]

The types of documentation which may establish that the applicant did not disrupt the continuity of his or her residence in the United States during an extended absence include, but are not limited to, evidence that during the absence:

(A) The applicant did not terminate his or her employment in the United States;

(;) The applicant's immediate family remained in the United States;

© The applicant retained full access to his or her United States abode; or

(D) The applicant did not obtain employment while abroad.

(ii) For period in excess of one (1) year. Unless an applicant applies for benefits in accordance with Sec. 316.5(d), absences from the United States for a continuous period of one (1) year or more during the period for which continuous residence is required under Sec. 316.2(a)(3) and (a)(5) shall disrupt the continuity of the applicant's residence. An applicant described in this paragraph who must satisfy a five-year statutory residence period may file an application for naturalization four years and one day following the date of the applicant's return to the United States to resume permanent residence."

PS. To, ze kogos wpuscili nawet po 11 miesiacach pobytu poza USA, nie znaczy, ze ta osoba ma prawo ubiegac sie o obywatelstwo.

To prawda, ze w niektroych przypadkach (podobnie jak i generalne przepisy) podaje sie 12 miesiecy poza USA (i ciezko aby kazda strona imigracyjna rozstrzygala kazdy indywidualny przypadek), ale 6-12 miesiecy poza USA moze byc darowane jesli ma sie wazny powod (np. choroba), ktory uniemozliwia wlot do USA oraz jesli utrzymuje sie status rezydenta w USA.

Ufff... przytoczylam Ci nawet z konkretnymi przepisami (licze, ze i innym osobom tez sie to przyda). Wiec gdzie mam wyslac rachunek za konsultacje? :)

Malo to optymistyczne :/

Wydawalo mi sie ze mam sytuacje podobna do niej - nieco krocej GC, nieco krocej w USA i nieco krotszy pobyt poza USA. Jak bardzo zmienilo sie dzisiajsze podejscie w porownaniu z tym sprzed 2-3 lat?

Co grozi za podanie tych 3 lat w formularzu przy ubieganiu sie o obywatelstwo? Gwarantowana odmowa?

I wreszcie co stanowia przepisy w moim przypadku? Skoro wpuszczono mnie do USA to odebranie GC nie powinno mi juz grozic, czy jednak musze czekac pelne 5 lat (czyli jeszcze 2 l. i 7 m.) na zlozenie aplikacji?

Pozdrawiam

Przytoczylam Ci przepisy. To, ze masz podobna sytuacje, nie znaczy, ze taka sama a w ciagu 3 lat duzo sie zmienilo.

Oczywiscie, ze moga Ci odebrac Green Card (a raczej status) - to zawsze moga jesli ktos nie utrzymuje statusu w USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.uscis.gov/propub/ProPubVAP.jsp?...fb0686648558dbe

Szczerze mówiąc na Twoim miejscu odczekałabym 5 lat od momentu wjechania do USA po 3-letniej przerwie. Jak się połapią że byłeś tyle czasu poza USA to mogą nawet skierować sprawę do sądu imigracyjnego. W podaniu o naturalizację pytania odnośnie czasu pobytu w i poza USA tyczą tylko 5 ostatnich lat, więc przynajmniej w papierach nie będziesz musiał nic kręcić.

i pewnie te 5 lat odczekam :/

natomiast ja w podaniu mam pytanie o wjazdy i wyjazdy od poczatku posiadania gc. gdyby bylo to ostatnie 5 lat to zgodnie z prawda w ciagu ostatnich 5 lat nie wyjezdzalem z usa (ostatni wylot to wrzesien 2002)

a teraz "tricky question" - w formularzu jest 10 pozycji na wjazdy i wyjazdy. niedlugo czeka mnie kilka krotkich podrozy sluzbowych do Polski i Chin. jesli dodam do tego relatywnie bliska granice kanadyjska, jesli uzbieram te 10 podrozy i nie bede mial miejsca na wpisanie wczesniejszych wyjazdow w tym tego nieszczesnego 3-letniego, to czy szansa dogrzebania sie do niego zmniejszy sie choc troche? o ile wiem w 2002 nie dzialal jeszcze system rejestracji wyjazdow zielono-kartkowcow.

Ufff... przytoczylam Ci nawet z konkretnymi przepisami (licze, ze i innym osobom tez sie to przyda). Wiec gdzie mam wyslac rachunek za konsultacje? :)

a wysoki bedzie? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...