Skocz do zawartości

Social Security Number - Jak Sie Do Tego Zabrac?


Laurka

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was doswiadczonych juz Forumowiczow pytanie odnosnie tego jak sie zabrac do papierologii po slubie na podstawie K1. Poki co nie widzialam jeszcze na oczy naszego marriage certificate, ale probuje sobie poukladac w glowie w jakiej kolejnosci teraz aplikowac i o co.

Moje zasadnicze pytanie to: Czy o SSN aplikuje sie RAZEM z podaniem o GC i EAD czy osobno? W instrukcjach dotyczacych wyrobienia SSN, ktore do tej pory przeczytalam, jest napisane, ze trzeba przedstawic dowod na bycie US Citizen. Czy to dotyczy zatem mojego meza? Bo przeciez ja nie jestem i jeszcze dlugo nie bede o.O Kto wypelnia podanie - ja czy on? Moze ktos moze podac jakis dobry link, gdzie znajde wyjasnienie jak wyrobic SSN po slubie na K1. Na VJ jest troche smietnik i coraz ciezej jest mi sie tam odnalezc :P Troche ciezko mi teraz ogarnac mentalnie te dokumentacje (sami wiecie jak to jest ;), wiec bede po stokroc wdzieczna za kazda pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

SSN aplikujesz calkowicie osobno i nie ma on nic wspolnego z Twoim mezem. Musisz wypelnic SS-5 i przyniesc niezbedne dokumenty uprawniajace Cie do jego otrzymania i na koniec pojawic w Social Security Office (dosc traumatyczne przezycie ;-) ).

Najlepsze zrodlo to http://ssa.gov/ - na K-1 to zdaje sie jest kwestia nazwiska - czy wystapisz o SSN na panienskie i pozniej bedziesz sie bawic ze zmiana, czy poczekasz do slubu, AOSu i w momencie otrzymania EAD wystapisz o SSN juz po zmianie nazwiska (zakladam ze w ogole bedzie je zmieniac).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kzielu, dzieki za super szybka odpowiedz :) W miedzyczasie poczytalam jeszcze wiecej i troche mi sie rozjasnilo. Wypelnilam SS-5 i zaznaczylam, ze jestem Legal Alien Allowed to Work chociaz nie mam jeszcze EAD (ale sie kwalifikuje przeciez) - dobrze zrobilam?

Jestesmy juz po slubie, na marriage license zaznaczylam, ze przyjmuje nazwisko meza i tak wypelnilam SS-5, ze chce karte SSN na nowe nazwisko a nizej podalam panienska tozsamosc. Nigdzie nie pisza, ze wymagany jest akt slubu przy skladaniu wniosku o SSN. Na piekne oczy nam uwierza, ze jestesmy po slubie? Obraczki na palcach beda wystarczajacym dowodem czy jak? ;> hehe

Z Twojej odpowiedzi jakby wynika, ze musialabym miec juz EAD, zeby wnosic o zmiane nazwiska z panienskiego na mezowskie na SSN card - dobrze zrozumialam?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

moim zdaniem nie jestes alien allowed to work bo nie masz ead jeszcze

ja wystepowalam o ssn na innym statusie kilka lat temu wiec niestety szczegolow aplikowania o SSN nie pamietam, natomiast moge powiedziec ze jesli zmienilas nazwisko na poczatku absolutnie do wszystkiego bedzie ci potrzebny marriage certificate i od momentu podpisania marriage certificate wszytsko podpisujesz na nowe nazwisko a legitymujesz sie paszportem na stare oraz marriage certificate do momentu az uzystkasz dokumenty typu state id, gc

papiery o green card wypelniasz jako swiezo poslubiona pani x-

do ssn idziesz ze starym paszportem i marriage certificate i na tej podstawie powinnas dostac ssn juz na nowe nazwisko (poza oczywiscie papierologia dotyczaca ssn)

po prawo jazdy/state id tez idziesz z marriage certificate i chyba tutaj warto bylo by sie przejsc z mezem bo do state id/drivers licence potrzebujesz dowodow ze mieszkasz w danym stanie, czyli na przyklad listow, a to zajmie chwilke zanim zaczniesz dostawac jakies listy (bank, ssn), a wiem ze w michigan mozna bylo isc z mezem, pokazac listy na meza i jego dowody zamledowania oraz marriage certificate, i to dzialalo automatycznie jako twoje dowody, ale kazdy stan ma swoje wymagania i to trzeba dokladnie sprawdzic.

poza tym, pamietaj zeby zalatwic prawo jazdy/ state id, zanim wygasnie i94 (czy co to tam teraz jest, w kazdym razie w ciagu 90 dni od wjazdu). da sie zalatwic potem, tylko ze dopiero w momencie kiedy dostaniesz gc...przynajmniej u nas w michigan tak bylo

powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wow, dziekuje za wyczerpujaca odpowiedz. Hmmm to moze ja wypelnie to SS-5 na miejscu w urzedzie? Chyba mozna tak zrobic? I zapytac urzednika jak wypelnic punkt o pozwolenie na prace itd.

A co do tego co napisalas o prawie jazdy. Ja nie jezdze samochodem (nie umiem) i w ogole mi sie ta czesc nie usmiecha. Czy naprawde musze je wyrabiac przed wygasnieciem I-94? Listow mamy juz sporo, bo przyszly poczta gratulacje i rozne slubne rzeczy i moje imie tez jest na kopertach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to olej prawo jazdy ale state id powinnas sobie zalatwic, robi sie to w tym samym urzedzie, te same dokumenty, tylko bez egzaminu,

Na GC bedziesz czekac przynajmniej 4-5 msc jak nie wiecej oczywiscie, i do tego czasu dobrze zebyc miala dokument stanowy bo niestety polskie dokumenty sa next to useless (raz mi nawet piwa nie chcieli sprzedac na polski dowod, nie mowiac o powazniejszych sprawach)

Jeszcze co do jazdy autem, jesli nie masz przeciwskazan zdrowotnych, ja bym sie powaznie zastanawila nad prawem jazdy (nawet jesli nie teraz, to za kilka msc) bo jesli nie mieszkacie w bardzo duzym miescie z porzadna komunikacja miejska, bez auta nie zalatwisz prawie nic, nie mowiac juz o pracy. Chodzenie piechota i jazda na rowerze w celu innym niz rekreacyjnym dookola osiedla tez moga nie wchodzic w gre bo na przyklad albo nie bedzie chodnikow, albo przeszkoda bedzie autostrada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem cerise, bo jestem tu juz ponad rok na naszej malowniczej wsi. Nigdzie sie nie da dostac bez samochodu, ale sek w tym, ze po prostu byloby dla mnie bardziej komfortowo nie musiec za tym biegac juz w sierpniu, ktory zbliza sie wielkimi krokami!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec tak: sprawie SSN i SS-5. Bedac w statusie K-1, na potrzeby SSA jestes "alien authorized to work incident to status". Polecam lekture mojego watku sprzed kilku miesiecy:

http://forum.usa.info.pl/topic/21514-po-przyjezdzie-co-mozna-bez-ssn-jak-wyrobic-ssn-prawo-jazdy-ubezpieczenie-samochodu-konto-w-banku-transport-rzeczy-itp/

Po tym jak wezmiesz slub idziesz do SSA ponownie z SS-5 w reku z nowym nazwiskiem.

Urzednikow SSN nie radze sie pytac o sprawy SSN zwiazane z wiza K-1, bo beda mniej poinformowani od Ciebie. Ja musialem zarowno urzednikowi, jak i jego supervisorowi udowadniac, ze mam racje i numer SSN mi sie nalezy. Jeszcze raz polecam dokladna lekture mojego posta w powyzszym watku.

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wyrabialam SSN zaraz po wjezdzie, czekalam z tym, zeby byc juz po slubie. Teraz jestem i nie czuje sie wystarczajaco dobrze poinformowana, wiec naprawde mam nadzieje, ze w urzedzie nie bedzie siedzial jakis glab, bo tez bede wzywac przelozonych ;) Wydrukowalam kompletna liste wykazujaca komu przysluguje SSN i bede ja miala na podoredziu ;) Poki co nie wiem co sie dzieje z marriage certificate. Swiadkowie i szafarz podpisali w kosciele i tyle widzialam ten papierek, ktory uzyskalismy w ratuszu (diakon ponoc odeslal do ratusza zaraz po naszym slubie). Wyglada na to, ze chyba musimy tam zadzwonic, zeby uzyskac kopie. Jestem troche zbita z tropu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...