Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

Just now, katlia said:

Georgia jest w pierwszej dziesiatce stanow z najwiecej masowych strzelanin. 
 

  1. California (257)
  2. Illinois (209)
  3. Florida (147)
  4. Texas (129)
  5. New York (96)
  6. Pennsylvania (92)
  7. Georgia (89)
  8. Louisiana (87)
  9. Tennessee (84)
  10. Ohio (80)

Tak, wiem, ale Georgia Georgii nie rowna... Rownie dobrze mozna powiedziec ze jestem z AL (najblizsze wieksze miasto, 20min od granicy stanu) lub FL (20 min od granicy stanu)... Co innego Atlanta, ogolnie wieksze miasta, nawet takie powyzej 50k mieszkancow a co innego wiocha w lesie gdzie mieszka 4,5k ludzi, wszyscy sie znaja i takich rzeczy nigdy nie bylo :( To nie chodzi o stan... Tylko o dane community, o ten szok, tego tutaj wczesniej  nie bylo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minutes ago, Patipitts said:

Strasznie mi dzisiaj smutno i boje sie co to dalej bedzie... Nie sadzilam ze to tutaj tez sie bedzie dzialo.

Niestety mass shootings to just jest codziennosc w Stanach.

"Mass shootings, where four or more people — not including the shooter — are injured or killed, have averaged more than one per day so far this year. Not a single week in 2022 has passed without at least four mass shootings." https://www.washingtonpost.com/nation/2022/06/02/mass-shootings-in-2022/

Czlowiek wychodzi codziennie czy do sklepu, restauracji, pracy, kina i praktycznie gdziekolwiek sie nie pojdzie to jest szansa na bycie ofiara strzelaniny. Ale zyc w ciaglym strachu tez nie mozna...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minutes ago, kzielu said:

"It's a mental health issue".

Do dzieciakow w szkolach strzelaja a policja to cosplayerzy poubierani w tactical gear. American Dream, jak nie patrzec.

 Z jednej strony to jest jak najbardziej mental health issues. Jedni mowia ze latwiejszy i tanszy dostep do terapii rozwiazalby problem i zmniejszyl liczbe mass shooting... ale z drugiej strony.. nie ma gwarancji ze osoby z problemami pojda na terapie. Jedni moga byc tak gleboko w chorobie ze beda uwazac ze na pomoc jest za pozno. Rodzice nastolatkow z problemami moga "nie wierzyc" w terapie i nie zapewnic jej dzieciom. Sa tez osoby ktore sa tak zagebione w swoich pogladach i manifestach ze beda uwazac ze wszystko z nimi w porzadku i maja swiete prawo do odebrania komus zycia... no i dodatkowo, w malych miastach i miasteczkach moze po prostu nie byc dostepnych terapeutow czy psychiatrow. 

Dostep do terapii bylby efektywny tylko gdy ktos rzeczywiscie chce sobie pomoc.

Ale jak juz ktos ma problemy z mental health i dodatkowo moze legalnie i bez problemu kupic AR-15 czy inny karabin... no to chyba nie jest juz mental health issue. 

(Rozpisalam sie ale planujac kariere w mental health wkurza mnie jak wszystko zrzuca sie na choroby psychiczne. Sa ona waznych elementem ale nie jedynym.) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Roelka v.2 said:

 Z jednej strony to jest jak najbardziej mental health issues. Jedni mowia ze latwiejszy i tanszy dostep do terapii rozwiazalby problem i zmniejszyl liczbe mass shooting... ale z drugiej strony.. nie ma gwarancji ze osoby z problemami pojda na terapie. Jedni moga byc tak gleboko w chorobie ze beda uwazac ze na pomoc jest za pozno. Rodzice nastolatkow z problemami moga "nie wierzyc" w terapie i nie zapewnic jej dzieciom. Sa tez osoby ktore sa tak zagebione w swoich pogladach i manifestach ze beda uwazac ze wszystko z nimi w porzadku i maja swiete prawo do odebrania komus zycia... no i dodatkowo, w malych miastach i miasteczkach moze po prostu nie byc dostepnych terapeutow czy psychiatrow. 

Dostep do terapii bylby efektywny tylko gdy ktos rzeczywiscie chce sobie pomoc.

Ale jak juz ktos ma problemy z mental health i dodatkowo moze legalnie i bez problemu kupic AR-15 czy inny karabin... no to chyba nie jest juz mental health issue. 

(Rozpisalam sie ale planujac kariere w mental health wkurza mnie jak wszystko zrzuca sie na choroby psychiczne. Sa ona waznych elementem ale nie jedynym.) 

Druga sprawa to jakosc tych "terapii", mam szczera nadzieje ze tak nie jest poza moim rejonem ale tak sie sklada ze z racji pracy mam dostep do case notes z sesji terapeutycznych, czy to dla dzieci po traumach, czy doroslych, czy nastolatkow po probach samobojczych, no nie bede sie zaglebiac w szczegoly ale to jak wyglada taka "pomoc" od osob rzekomo przeszkolonych, z dyplomami, z doswiadczeniem to jest DRAMAT!!! W skrocie "think positive, don't get in any trouble, and everything will be alright". 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minutes ago, Patipitts said:

Druga sprawa to jakosc tych "terapii", mam szczera nadzieje ze tak nie jest poza moim rejonem ale tak sie sklada ze z racji pracy mam dostep do case notes z sesji terapeutycznych, czy to dla dzieci po traumach, czy doroslych, czy nastolatkow po probach samobojczych, no nie bede sie zaglebiac w szczegoly ale to jak wyglada taka "pomoc" od osob rzekomo przeszkolonych, z dyplomami, z doswiadczeniem to jest DRAMAT!!! W skrocie "think positive, don't get in any trouble, and everything will be alright". 

Oj, doswiadczylam raz takiej terapii. :)

Troche mnie ten temat zainspirowal do poszukania artykulow nt. mental illness i mass shootings. Te dwa wydaje mi sie ciekawe

https://www.apa.org/news/podcasts/speaking-of-psychology/dispelling-myth

https://www.factcheck.org/2019/10/the-facts-on-mental-illness-and-mass-shootings/

"Even if mental illness is involved, so too may be past history, racism and misogyny, among others. “To isolate it to just one thing is factually incorrect" - Wedlug mnie to stwierdzenie jest najbardziej trafne.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie twierdze ze nie jest - ale problem z terapia jest taki ze po pierwsze dla wielu jest niedostepna (finansowo) lub z powodu malej ilosci terapeutow (szczegolnie tych dobrych), poza tym jak wspomnialas - kwestia checi. Ciekawe by byly statystyki diagnozowania mental illness w US w porownaniu do innego dosc rozwinietego pod tym wzgledem kraju (nie Polski gdzie kwestia zdrowia psychicznego sprowadzala sie do znajomosci terminu "Tworki") - i porownania procentowego ilosci strzelanin masowych w tym kraju. Odpowiedz z tego wyjdzie sama i moze byc (logicznie) tylko jedna, no ale shall not be infringed...

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Patipitts said:

Tak, wiem, ale Georgia Georgii nie rowna... Rownie dobrze mozna powiedziec ze jestem z AL (najblizsze wieksze miasto, 20min od granicy stanu) lub FL (20 min od granicy stanu)... Co innego Atlanta, ogolnie wieksze miasta, nawet takie powyzej 50k mieszkancow a co innego wiocha w lesie gdzie mieszka 4,5k ludzi, wszyscy sie znaja i takich rzeczy nigdy nie bylo :( To nie chodzi o stan... Tylko o dane community, o ten szok, tego tutaj wczesniej  nie bylo. 

U nas wszystkie strzelaniny sa w "wiochach," przewaznie w well-to-do suburbs. W inner city jest bezpieczniej, chociaz duzo wieksze szanse ze ktos ukradnie ci rower lub catalytic converter. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...