Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, Roelka v.2 said:

Dobra, ja jestem w tym temacie zupelnie zielona  - czy ktos sie orientuje jak wygląda oplata cla / VAT za przedmioty zakupione w US i przesylane do Polski? Troche probowalam poczytac w internetach ale nie moge znalezc jak to wyglada w przypadku przedmiotow kolekcjonerskich. Zadna elektronika ani nic takiego  :p Przedmiot w cenie $1099. Zastanawiam sie jak tez kontakuja sie w celu zaplaty. Beda wysylac jakies listy czy maile?

A wyslalas do Polski jakas firma kurierska ?

Moje jedyne doswiadczenie jest takie ze paczka wyslana do rodziny trafila na clo - firma kurierska ma pod reka firme od odprawy celnej i dostajesz (a dokladnie to zdaje sie odbiorca) rachunek do zaplacenia. 

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Towar cli sie wg zassad okreslonych tutaj: 

https://www.podatki.gov.pl/clo/zintegrowana-taryfa-celna/

Wysylajac produkt znajdujesz go na liscie i deklarujesz numer Schedule B (tak sie nazywa po angielsku). Zawsze lepiej jesli zadeklarujesz sama, rzadko kiedy Urzad Celny wnika czy prawidlowo wybralas ale zawsze ma prawo go zmienic wg wlasnego widzismisie poniewaz klasyfikacja jest bardzo szeroka i ten sam produkt mozna "dopasowac" do roznych numerow Schedule B. Ty wybierzesz nr na ktory jest zero cla i 8 % VAT a UC uzna ze "lepszy" bylby ten na ktory jest 15% cla i 23% VAT.

Nasze wyroby, czyli pulapki feromonowe dzialajace "zapachem" jakis nadgorliwy celnik usilowal sklasyfikowac jako perfumy, na ktore jest wysokie clo, pelny VAT i jeszcze akcyza do tego. Troche walka z nimi trwala ale wyszlo na nasze. Oni przez ostatnie lata strasznie kroili na cle, 500+ wymaga duzo kasy w budzecie.

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, kzielu said:

A wyslalas do Polski jakas firma kurierska ?

Moje jedyne doswiadczenie jest takie ze paczka wyslana do rodziny trafila na clo - firma kurierska ma pod reka firme od odprawy celnej i dostajesz (a dokladnie to zdaje sie odbiorca) rachunek do zaplacenia. 

Sklep wysyla paczke poprzez UPS. Czy wiesz moze czy ten rachunek przyjdzie razem z paczka do adresata? Czy najpierw rachuneczek a dopiero potem dosla paczke?  :p

@andyopole ja wlasnie nie wysylam a sklep. To teraz mam nadzieje ze nie dadza plamy z deklaracja celna. :p

Edytowane przez Roelka v.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Roelka v.2 napisał:

Beda wysylac jakies listy czy maile?

Przy wysylce musisz podac kontakt do odbiorcy, nr telefonu lub email. Jesli nie podasz to beda wysylac info poczta a to trwa. Oni rzadko kiedy otwieraja paczki, nie ma na to czasu. Opieraja sie zazwyczaj na wyniku przeswietlenia. Moj syn podaje zawsze ze to "resoraki" pasujace ksztaltem i wygladem a w rzeczywistosci sa drogie rzeczy warte srednio $50 sztuka. Na kilkanascie wysylek dopiero raz sie zdarzylo ze pytali co tam jest i skasowali wtedy 8 PLN za "czynnosci celne".

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Roelka v.2 napisał:

Sklep wysyla paczke poprzez UPS. Czy wiesz moze czy ten rachunek przyjdzie razem z paczka do adresata? Czy najpierw rachuneczek a dopiero potem dosla paczke?  :p

@andyopole ja wlasnie nie wysylam a sklep. To teraz mam nadzieje ze nie dadza plamy z deklaracja celna. :p

W tych sprawach trzeba miec w sobie troche przemytnika i podazac ich droga myslenia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W latach 80-tych bylem na kontrakcie w Czechoslowacji, zazwyczaj co tydzien jezdzilismy do domu, ja mialem bliziutko, raptem 110 km. Strasznie nas czescy celnicy "cwiczyli". Mozna bylo np. jednorazowo wywiezc 2 kg bananow, w tamtych latach rzecz w Polsce nieosiagalna. To samo z innymi rzeczami. Zawsze sie pakowalo "umiejetnie" a na wierzch brudne skarpety tudziez bielizna osobista do prania.

Po zakonczeniu kontraktu mialem duzo nazbieranego urlopu wiec ruszalem w Polske, po rodzinie dawno nie widzianej, zlapalem sie na tym ze wyjezdzajac do Szczecina pakowalem torbe tak jak "pod celnikow" tak mi weszlo w krew.  :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, Roelka v.2 said:

Sklep wysyla paczke poprzez UPS. Czy wiesz moze czy ten rachunek przyjdzie razem z paczka do adresata? Czy najpierw rachuneczek a dopiero potem dosla paczke?  :p

@andyopole ja wlasnie nie wysylam a sklep. To teraz mam nadzieje ze nie dadza plamy z deklaracja celna. :p

Rachuneczek, bez paczki. 

Generalnie to trzeba robic tak jak Andy pisal - i deklarowac odpowiednio niska wartosc - w przypadku sklepu troche ciezej to zrobic chyba ze maja doswiadczenie z wysylka za granice i wiedza co robic.  Wada jest taka ze jak przesylka zaginie to dostajesz tyle ile zadeklarowalas wartosci.

  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jeden niedawno wprowadzony w PL detal, o którym się przekonałem na własnej skórze. Otóż jest coś takiego jak "agent celny" (albo jakoś tak) i od niedawna funkcję tę domyślnie pełni Poczta Polska. Niby nic, ale kasują za to ryczałtem 8.50 zł. Z tego co czytałem, w oddziale poczty można złozyć deklarację, aby Poczta Polska nie pełniła tej fukncji dla paczek wysyłanych do nas, jednak wtedy to na nas spada odpowiedzialność wypełniania deklaracji.

W moim przypadku zamówiłem używaną książkę z thrift shopu na amazonie ($11 z przesyłką) i gdy paczka przyszła okazało się że muszę dopłacić jeszcze owe 8.50zł.

 

Tu jest cały temat sytuacji w cłami itd, po 1 lipca 2021 opisany w szczegółach: https://maniacyfigurek.pl/vat-i-clo-zakupy-z-usa-japonii-uk-ebay-aliexpress-po-1-lipca-2021/

Edytowane przez Tirowiec1312
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...