Skocz do zawartości

Chciałem Powiedzieć Że...


andyopole

Rekomendowane odpowiedzi

1 hour ago, kzielu said:

Jakich kredytow ? Istnieje, ale na moje oko to w sumie jest dość rzadko spotykana. Haczyków generalnie nie ma poza kosmicznie wysokim oprocentowaniem jak się ma słaby credit score / history.

Tak, my mamy jeden dom na zmienna stope i nie ma to nic wspólnego ze słabym credit score.   Dom był kupiony na investment i z tego co pamiętam klasyfikowany jest jako manufactured dlatego z dostaniem "normalnego" kredytu był problem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minutes ago, agatenka said:

Tak, my mamy jeden dom na zmienna stope i nie ma to nic wspólnego ze słabym credit score.   Dom był kupiony na investment i z tego co pamiętam klasyfikowany jest jako manufactured dlatego z dostaniem "normalnego" kredytu był problem.  

O haczykach to ja założyłem że pytanie było o kredytach ogólnie nie odnośnie tych ze zmienną stopą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, agatenka said:

sorry, za szybko czytalam :(

Spoko, ja nie za jasno napisalem. Co do haczykow - Xarthisius ma racje - czesto auto loans miewaly 4 miesieczny okres wpisany w umowe w czasie ktorego nie mozna splacic od reki (delearzy dostaja kickback od lenderow za "sprzedanie" financingu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jeszcze apropos kredytow to dwie rzeczy, ktore mnie uderzyly w US (choc kto wie moze tak jest wszedzie tylko nigdy wczesniej nie bralem nic na kredyt):

  1. Oprocentowanie, ktorym sie pozyczkodawca chwali zazwyczaj jest malo miarodajne. Liczy sie tak naprawde APR, ktory jest drobnym druczkiem, albo wogole trzeba sobie szybko samemu wyliczyc po uwzglednieniu wszystkich dziwnych oplat... Zazwyczaj sie okazuje ze ten interest rate na poziomie 4% to w rzeczywistosci jest 4.75%, ale ze ladnie Ci z oczu patrzy to pozwolili Ci obnizyc go o te 0.75% za dodatkowa oplata z gory w wysokosci $1000. Wychodzisz wtedy z salonu z poczuciem jaki to dobry deal zrobiles, a potem orientujesz sie ze przy tym wyzszym oprocentowaniu roznica w odsetkach w life time kredytu wyniosla by $864...
  2. To o co zapyta Cie na wstepie dealer to nie jest "za ile chcialbys kupic auto?" albo "ile masz wkladu wlasnego?", tylko na 99% procent zapyta Cie "jakiej wysokosci miesieczna rata Cie interesuje?". Bo w tym popieprzonym, nastawionym na konsumpcje za pieniedze ktorych sie nie ma, kraju, to jest zawsze dla klientow najwazniejsze... Wciskaja im wszyscy do glow, ze najwazniejsze w dlugu jest stosunek do Twoich zarobkow, a jakos nie tlumacza jak to robic, zeby placic jak najmniej...

Takze @micham uwazaj przede wszystkim na pseudo metryki swiadczace o "jakosci" kredytu i uzbroj sie w kalkulator ;-)

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, Xarthisius napisał:

tylko na 99% procent zapyta Cie "jakiej wysokosci miesieczna rata Cie interesuje?

To prawda! Ile mozesz placic miesiecznie, zapytali mnie gdy kupowalem pierwsze autko na kredyt. A ja mu na to: najpierw powiedz mi ile chcesz za to auto bo oczywiscie ceny na nim nie bylo. Poniewaz jakos nie chcial powiedziec za chwile wciagal mnie z chodnika nazad do salonu i zaczela sie normalna rozmowa.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Xarthisius said:

To o co zapyta Cie na wstepie dealer to nie jest "za ile chcialbys kupic auto?" albo "ile masz wkladu wlasnego?", tylko na 99% procent zapyta Cie "jakiej wysokosci miesieczna rata Cie interesuje?". Bo w tym popieprzonym, nastawionym na konsumpcje za pieniedze ktorych sie nie ma, kraju, to jest zawsze dla klientow najwazniejsze... Wciskaja im wszyscy do glow, ze najwazniejsze w dlugu jest stosunek do Twoich zarobkow, a jakos nie tlumacza jak to robic, zeby placic jak najmniej...

Absolutna klasyka bo wiekszosc ludzi to sa niestety analfabeci o jezeli chodzi o ich wlasne finanse - ja zwykle mowie ze mnie interesuje taka cena z takim kredytem (APR i dlugosc) a nie mothly payment. Btw - na wszelkich RV shows to dopiero jest absolutny kosmos. Przyczepy ktore sa doslownie kupa dykty na stalowej ramie (wszystkie bez wyjatku poza Airtstreamem) sa reklamowane za (przyklad) $299/148 mo (nie przesadzam - zdarzaja i sie dluzsze okresy). 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wszystkim za rady....a jeszcze pytanie co do ubezpieczenia pierwszego auta w US. Ile Wam krzykneli? Czy udało się Wam wliczyć lata posiadanie polskiego prawka, żeby nie być liczonym jako rookie driver? 
Dzisiaj gadałem ze znajomym z Europy, który kupił w zeszłym tygodniu auto i ubezpieczania płaci  tyle samo co raty (400USD) 
( zdał dopiero co amerykańskie prawko  i to jego pierwsza fura tutaj)
  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, micham said:

Dziękuje Wszystkim za rady....a jeszcze pytanie co do ubezpieczenia pierwszego auta w US. Ile Wam krzykneli? Czy udało się Wam wliczyć lata posiadanie polskiego prawka, żeby nie być liczonym jako rookie driver? 
Dzisiaj gadałem ze znajomym z Europy, który kupił w zeszłym tygodniu auto i ubezpieczania płaci  tyle samo co raty (400USD) 
( zdał dopiero co amerykańskie prawko  i to jego pierwsza fura tutaj)
  

400 USD miesiecznie ? Ja za Mustanga + RAM1500 + przyczepa (open trailer, ~2000 lb) place ~$700 za 6 miesiecy z niskim deductible ($200) i dosc wysokim coverage (nie pamietam w tej chwili ale generalnie $300k across the board).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...