Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Sprawa wygląda następująco. Jestem obywatelem USA, ale mój stary paszport stracił ważność. Nie spełniam wymogów do złożenia wniosku w formie DS-82 (paszport nie ważny dłuzej niż XXlat oraz mój wiek też nie klasyfikuje się w ramach). Z tego powodu zamiast odnowienia paszportu drogą pocztową, muszę złożyć podanie w formie DS-11 o nowy paszport. Problem w tym, że w tym dokumencie proszą mnie o numer Social Security - którego nie posiadam, z racji tego że mieszkam w Polsce, a w USA nie pracowałem. Aby złożyć wniosek, muszę umówić wizytę w konsulacie, dlatego nie chciałbym robić tego dwa razy, jeśli okaże się, że numer Social Security jest niezbędny. Tylko, że to troszkę błędne koło, bo nie mam numeru Social Security a bez tego nie mogę wyrobić paszportu.. Umówić wizytę w konsulacie i liczyć na ich pomoc, czy coś przeoczyłem? Kiedy obywatel USA otrzymuje numer Social Security, w momencie podjęcia pierwszej pracy? 

Liczę na Waszą pomoc, czekam na odpowiedź, dzięki i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj masz odpowiedzi

 

https://travel.state.gov/content/passports/en/passports/FAQs.html

 

źle odpowiesz to dostaniesz karę a numer to jak Nasz PESEL . Powinieneś go mieć a i zapoznaj się ze swoimi prawami i obowiązkami jako obywatel USA. Pisz śmiało do Konsulatu w tej sprawie i Ci pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, kamiloz napisał:

Witam serdecznie.

Sprawa wygląda następująco. Jestem obywatelem USA, ale mój stary paszport stracił ważność. Nie spełniam wymogów do złożenia wniosku w formie DS-82 (paszport nie ważny dłuzej niż XXlat oraz mój wiek też nie klasyfikuje się w ramach). Z tego powodu zamiast odnowienia paszportu drogą pocztową, muszę złożyć podanie w formie DS-11 o nowy paszport. Problem w tym, że w tym dokumencie proszą mnie o numer Social Security - którego nie posiadam, z racji tego że mieszkam w Polsce, a w USA nie pracowałem. Aby złożyć wniosek, muszę umówić wizytę w konsulacie, dlatego nie chciałbym robić tego dwa razy, jeśli okaże się, że numer Social Security jest niezbędny. Tylko, że to troszkę błędne koło, bo nie mam numeru Social Security a bez tego nie mogę wyrobić paszportu.. Umówić wizytę w konsulacie i liczyć na ich pomoc, czy coś przeoczyłem? Kiedy obywatel USA otrzymuje numer Social Security, w momencie podjęcia pierwszej pracy? 

Liczę na Waszą pomoc, czekam na odpowiedź, dzięki i pozdrawiam :)

Nie zostalbys obywatelem bez SSN. Odkop go i potem aplikuj o paszport. Numer SSN zostaje ci nadany przy narodzinach lub legalizacji stalego pobytu (jesli nie urodziles sie w USA), badz jeszcze przy wizie pracowniczej itp. Skad twoj pomysl , ze masz obywatelstwo a nie masz SSN?? ... :/ takie cuda sie nie zdazaja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie mam nadany numer, jednakże "nie mam" go nigdzie zapisanego, jestem obywatelem, urodziłem się na terenie USA, jednak do Polski przyjechałem w bardzo młodym wieku i od tamtej pory już nie byłem w USA. Dziękuję za szybkie odpowiedzi i już biorę się do zaznajomienia z linkiem :)

 

Edit:

Zawsze byłem gapą, ale żeby aż tak.. Znalazłem numer Social Security, był schowany w moim paszporcie. Tak czy siak, dziękuję Wam za szybkie odpowiedzi i pomoc!

P.S.

Czego mogę się spodziewać na spotkaniu w ambasadzie, kiedy udam się z wnioskiem o nowy paszport? Na co się przygotować? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, sly6 napisał:

bardziej przygotuj sie po wydaniu paszportu co to znaczy dla Ciebie od wjazdu,pracy po podatki. Zakres praw i obowiązków.

tutaj przygotuj sobie dokumenty opłatę i tyle.

Paszport nie ma nic do rzeczy - jako obywatel ma obowiazek sie rozliczac z IRSem gdziekolwiek na swiecie mieszka i bez wzgledu na waznosc jego paszportu. Ale uwaga oczywiscie dobra :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...