Skocz do zawartości

GC-spinsoring przez pracodawce


Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, Malwina Koman-Wysmolek napisał:

Czyli jednym slowem wszelkie "problemy" startowe beda zblizone niezaleznie od statusu gc czy H1b? Zatem nam tez to nie robi jakiejs wiekszej roznicy zalozywszy ze pracodawca na 100% zlozy te aplikacje EB-2. 

Tak, jedyne roznice ktore mi przychodza do glowy:

1. Przy wlocie do stanow stoisz w innej kolejce (Ta dla Gc jest krotsza i szybciej idzie)
2. Nie mozesz zmienic latwo pracodawcy na H1B. Jesli bedzie zatrudniony przez cap-exempt uniwerek to bedzie mogl zmienic tylko na innego pracodawce ktory jest cap-exempt. Przy zmianie na firme ktora podlega pod cap bedzie musial przejsc loterie w kwietniu. 
3. Na H4 nie bedziesz mogla pracowac do momentu az nie dostaniesz EAD, a do tego potrzeba zlozenia I485, ktore jest koncowym etapem sponsorowania na GC. Licz 6 miesiecy do roku od rozpoczecia procesu na zielona karte.
4. Kwestia uznania za rezydenta podatkowego w stanach w pierwszym roku pobytu, przy GC jestes z automatu nim w momencie otrzymania GC, na H1B zalezy od ilosci dni spedzonych w danym roku (i poprzednich). Takze moze byc roznica przy skladaniu pierwszego zeznania podatkowego w stanach, skutkujaca troche wiekszym podatkiem w przypadku H1B. Ale sie tym nie przejmuj, to male kwoty.
5. Te przepisy eksportowe, ale jesli to duza placowka zatrudniajaca obcokrajowcow to pewnie juz maja gotowe licencje. W najgorszym razie to chyba pare tygodni trzeba zeby taka otrzymac.

Poza tym to wszystko jest to samo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 113
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Mogę Ci co nieco podpowiedzieć w temacie GC na EB bo sam jestem już na ostatnim etapie.

Pierw pracodawca występuje o "Privilege Wage Determintation" czyli określenie ile minimalnie osoba na takim stanowisku powinna zarabiać

Według dzisiejszych statystyk trwa to ponad 2 miesiące.

Następnie pracodawca wypuszcza ogłoszenie o pracę na rynek, które musi "wisieć" minimum 30 dni. 

Gdy ogłoszenie wygasa po 30 dniach następuje 30 dniowy okres "cool off" Czyli razem 2 miesiące.

 

Gdy to jest załatwione pracodawca występuje o Labor Certyfication z Departamentu pracy. 

Trwa to w tym momencie około 150 dni jeśli Twój PERM zostanie zatwierdzony bez Auditu. Czyli 5 miesięcy.

Jeśli będzie Audit to dodatkowo trzeba liczyć kolejne około 100dni. Czyli w najgorszym wypadku około 8 miesięcy

Około 30% aplikacji PERM jest kierowana na Audit.

 

Jak masz zatwierdzony PERM to teraz pora na aplikacje I-140 którą wysyła się do USCIS. Można wykupić premium processing dzięki temu USCIS wystawi approved,

denial albo RFE (Request for Evidence) w ciągu 15 dni od otrzymania petycji.

Jak I-140 jest zatwierdzone to leci do National Visa Center (NVC) i tam jest dalej przetwarzane. Od momentu jak NVC dostanie papiery z USCIS to 3-4 miesiące trzeba liczyć

na weryfikacje dokumentów przez NVC. Jak to zostanie zakończone to dostaniesz zaproszenie na Interview to Konsulatu w Warszawie i tam będzie podjęta ostateczna decyzja.

Na cały proces trzeba teraz liczyć jakieś minimum 14 miesięcy.

Realnie może być ponad 1.5 roku.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Lukasz_S napisał:

Jak I-140 jest zatwierdzone to leci do National Visa Center (NVC) i tam jest dalej przetwarzane. Od momentu jak NVC dostanie papiery z USCIS to 3-4 miesiące trzeba liczyć

na weryfikacje dokumentów przez NVC. Jak to zostanie zakończone to dostaniesz zaproszenie na Interview to Konsulatu w Warszawie i tam będzie podjęta ostateczna decyzja.

Jesli bedzie robila to w stanach to NVC odpada. Bedzie szybciej. Takze dodatkowy argument za tym, zeby jechac na H1B (jesli oczywiscie beda od razu skladac papiery na EB-2). PERM moga tez zaczac albo nawet skonczyc przed przyjazdem do stanow, wtedy by mogli przyjechac na H1B i od razu skladac I140.

EDIT - sprawdzilem ile I485 zajmuje, Nebraska robi z kwietnia zeszlego roku:o A EAD z pazdziernika. Co sie stalo, dlaczego tak dlugo? Oznacza to ze okres do otrzymania zielonej karty jest sporo dluzszy niz myslalem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, vlade napisał:

Jesli bedzie robila to w stanach to NVC odpada. Bedzie szybciej. Takze dodatkowy argument za tym, zeby jechac na H1B (jesli oczywiscie beda od razu skladac papiery na EB-2). PERM moga tez zaczac albo nawet skonczyc przed przyjazdem do stanow, wtedy by mogli przyjechac na H1B i od razu skladac I140.

EDIT - sprawdzilem ile I485 zajmuje, Nebraska robi z kwietnia zeszlego roku:o A EAD z pazdziernika. Co sie stalo, dlaczego tak dlugo? Oznacza to ze okres do otrzymania zielonej karty jest sporo dluzszy niz myslalem.

Vlade my Virginia-jestes w stanie zobaczyc ile to tam trwa? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Lukasz_S napisał:

Mogę Ci co nieco podpowiedzieć w temacie GC na EB bo sam jestem już na ostatnim etapie.

Pierw pracodawca występuje o "Privilege Wage Determintation" czyli określenie ile minimalnie osoba na takim stanowisku powinna zarabiać

Według dzisiejszych statystyk trwa to ponad 2 miesiące.

Następnie pracodawca wypuszcza ogłoszenie o pracę na rynek, które musi "wisieć" minimum 30 dni. 

Gdy ogłoszenie wygasa po 30 dniach następuje 30 dniowy okres "cool off" Czyli razem 2 miesiące.

 

Gdy to jest załatwione pracodawca występuje o Labor Certyfication z Departamentu pracy. 

Trwa to w tym momencie około 150 dni jeśli Twój PERM zostanie zatwierdzony bez Auditu. Czyli 5 miesięcy.

Jeśli będzie Audit to dodatkowo trzeba liczyć kolejne około 100dni. Czyli w najgorszym wypadku około 8 miesięcy

Około 30% aplikacji PERM jest kierowana na Audit.

 

Jak masz zatwierdzony PERM to teraz pora na aplikacje I-140 którą wysyła się do USCIS. Można wykupić premium processing dzięki temu USCIS wystawi approved,

denial albo RFE (Request for Evidence) w ciągu 15 dni od otrzymania petycji.

Jak I-140 jest zatwierdzone to leci do National Visa Center (NVC) i tam jest dalej przetwarzane. Od momentu jak NVC dostanie papiery z USCIS to 3-4 miesiące trzeba liczyć

na weryfikacje dokumentów przez NVC. Jak to zostanie zakończone to dostaniesz zaproszenie na Interview to Konsulatu w Warszawie i tam będzie podjęta ostateczna decyzja.

Na cały proces trzeba teraz liczyć jakieś minimum 14 miesięcy.

Realnie może być ponad 1.5 roku.

 

 

 

My z Niemiec, ale to pewnie podobnie wyglada, ponoc z USA trwa to dluzej nawet (?), Ty sie ubiegasz z jakiej kategorii EB? Tez 2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, vlade napisał:

To nie ma nic wspolnego ze stanem w ktorym mieszkasz, to sa centra serwisowe, 5 na cale stany, petycja losowo laduje w jednym z nich. Tu masz liste, mozesz sobie sama sprawdzic:

https://egov.uscis.gov/cris/processTimesDisplayInit.do

 

A rozumiem. Czyli wpadniem do ktoregokolwiek z nich. Kurde to w takim razie wychodzi na to ze bycie na h1b wcale nie jest zlym pomyslem, jestesmy juz tam, wystepuja o eb2, od razu mi o ten EAD, i procedury sie dziejem w tle naszego "juz zycia tam".... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EAD nie tak od razu, bo o to mozesz wystapic dopiero jak masz zatwierdzone I140, podlicz sobie z postu Lukasza ile to zajmie. I potem jeszcze trzy miesiace czekania na zatwierdzenie. Ale tak, H1b nie jest zlym pomyslem, masz trzy lata spokoju bez potrzeby przedluzania wizy, i w tym czasie to nawet przy obecnej administracji dostaniecie GC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, vlade napisał:

EAD nie tak od razu, bo o to mozesz wystapic dopiero jak masz zatwierdzone I140, podlicz sobie z postu Lukasza ile to zajmie. I potem jeszcze trzy miesiace czekania na zatwierdzenie. Ale tak, H1b nie jest zlym pomyslem, masz trzy lata spokoju bez potrzeby przedluzania wizy, i w tym czasie to nawet przy obecnej administracji dostaniecie GC.

Ach w sumie moglabym przeciez przez ten czas robic kursy czy cos co mogloby mi ewentualnie potem pomoc podjac pracecw zawodzie. Nie wiem czy w ogole mam szanse na prace w swoim zawodzie ale byloby fajnie w koncu tez jestem wysokowykwalifikowanym specjalista po studiach :blink:. Dzieki naprawde duzo rozjasniliscie w tych kwestiach mi... Nam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Malwina Koman-Wysmolek napisał:

My z Niemiec, ale to pewnie podobnie wyglada, ponoc z USA trwa to dluzej nawet (?), Ty sie ubiegasz z jakiej kategorii EB? Tez 2?

Ja akurat EB3 ale nie ma to żadnego znaczenia bo aktualnie wizy dla obu tych kategorii są "current" czyli są dostępne. 

Nie doczytałem że jesteście z Niemiec ale nie ma to żadnego znaczenia w czasie trwania procesu. 

I jest dokładnie jak vlade napisał że i485 i EAD mają duży backlog i dłużej to dwa będąc w USA.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...