moniunia00 Napisano 26 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 26 Kwietnia 2018 Witajcie, czy ktos mogłby udzielić mi kilku informacji, jeśli macie takowe: czy 2 miesieczne dziecko, urodzone w USA, majace jedynie paszport amerykanski, oboje rodziców polacy z polskimi paszportami i waznymi wizami, moze leciec do Polski BEZ polskiego paszportu? Slyszę i czytam przeróżne opinie - podzielicie sie swoimi doświadczeniami (z ostatnich max 2 -3 lat) lub jakimiś sprawdzonymi źródłami gdzie takie info uzyskać? Procedura wyrobienia paszportu (umiejscowienie, pesel, paszport w konsulacie) moze potrwać kilka miesięcy a pilnie musimy leciec do PL? dziękuje z góry za pomoc!
mola Napisano 26 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 26 Kwietnia 2018 Teraz, moniunia00 napisał: Witajcie, czy ktos mogłby udzielić mi kilku informacji, jeśli macie takowe: czy 2 miesieczne dziecko, urodzone w USA, majace jedynie paszport amerykanski, oboje rodziców polacy z polskimi paszportami i waznymi wizami, moze leciec do Polski BEZ polskiego paszportu? Slyszę i czytam przeróżne opinie - podzielicie sie swoimi doświadczeniami (z ostatnich max 2 -3 lat) lub jakimiś sprawdzonymi źródłami gdzie takie info uzyskać? Procedura wyrobienia paszportu (umiejscowienie, pesel, paszport w konsulacie) moze potrwać kilka miesięcy a pilnie musimy leciec do PL? dziękuje z góry za pomoc! Do Polski dziecko wleci bez problemu na paszporcie amerykańskim, jeśli bedą jakieś problemy to przy wylocie z PL. Jako obywatel polski by opuścić Polskę musi mieć polski paszport. Ja również mam małe dziecko i wybieramy się do PL na wakacje. Polski akt urodzenia załatwiła babcia w PL (wysłaliśmy oryginał amerykański i upoważnienie do załatwieniu sprawy w naszym imieniu). W urzędzie babcię poinformowano, że o PESEL nie musimy występować bo zostanie nadany w chwili wystąpienia o paszport. Zawsze można wystąpić o paszport w polskim urzędzie /ambasadzie i poprosić o wydanie również paszportu tymczasowego, który drukują dużo szybciej, jeśli nie zostajecie w PL na długo : https://obywatel.gov.pl/wyjazd-za-granice/paszport-tymczasowy-jak-wyrobic
andyopole Napisano 26 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 26 Kwietnia 2018 Czy dziecko zostalo zgloszone w Polsce, ma PESEL? edit: doczytałem @mola Twój post do końca. Dzieciak jest Amerykaninem i jako taki może przebywać na terenie UE do 90 dni bez wizy. Ma prawo do posiadania obywatelstwa polskiego ale dopóki nie został "umiejscowiony" ze wszystkimi tego plusami i i minusami, dla polskiego systemu prawnego, jako Polak, nie istnieje.
mcpear Napisano 26 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 26 Kwietnia 2018 Nie będzie też żadnych problemów jak z Polski wylecicie przez lotnisko pośrednie będące w strefie Schengen (typu Monachium, Frankfurt). Wtedy na wylocie z Polski nie będziecie przechodzić kontroli granicznej. Myślę, że Andy pisząc "Ma prawo do posiadania obywatelstwa polskiego" nie ma do końca racji. Z ustawy o obywatelstwie wynika, że wasz dziecko nabyło w momencie narodzenia obywatelstwo polskie (prawo krwi), to że nie umiejscowiliście żadnych dokumentów nie stanowi o fakcie że tego obywatelstwa nie posiada. Ono jest obywatelem polskim. I zgodnie z zasadą wyłączności "Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.". Co powduje, że pogranicznicy przy wylocie domagają się od takich dzieci posługiwaniem się polskim paszportem. Była taka historia chyba opisywana szeroko w prasie jakieś 4-5 lat temu jak dziecko wleciało na kanadyjskim paszporcie a na wylocie Straż Graniczna nie chciała wypuścić domagając się paszportu polskiego, co spowodowało, że musiała rodzinka przełożyć wyjazd, umiejscowić dokumenty i wyrobić paszport. Jeszcze raz powtarzam, że podróż "via" Frankfurt/Monachium rozwiąże ten problem. Nie będziecie przekraczać granicy Schengen w Polsce a w Niemczech nie będzie Was obowiązywała "zasada wyłączności obywatelstwa polskiego" - pokręcone to ale wiem, że działa. Niestety Londyn nie może być takim lotniskiem tranzytowym.
FunnyRedAngel Napisano 30 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 30 Kwietnia 2018 Dnia 25.04.2018 o 22:50, moniunia00 napisał: Witajcie, czy ktos mogłby udzielić mi kilku informacji, jeśli macie takowe: czy 2 miesieczne dziecko, urodzone w USA, majace jedynie paszport amerykanski, oboje rodziców polacy z polskimi paszportami i waznymi wizami, moze leciec do Polski BEZ polskiego paszportu? Slyszę i czytam przeróżne opinie - podzielicie sie swoimi doświadczeniami (z ostatnich max 2 -3 lat) lub jakimiś sprawdzonymi źródłami gdzie takie info uzyskać? Procedura wyrobienia paszportu (umiejscowienie, pesel, paszport w konsulacie) moze potrwać kilka miesięcy a pilnie musimy leciec do PL? dziękuje z góry za pomoc! Dziecko do czasu umiejscowienia aktu urodzenia w polsce jest jedynie obywatelem amerykanskim, na granicy moga oczekiwac paszportu polskiego dopiero gdy bedac w pl lub poprzez ambasade umiejscowisz jego akt urodzenia w przeciwnym wypadku ono nie “istnieje” w pl systemie, jedynie jest obywatelem amerykanskim, i owszem nabywa prawa do obywatelstwa polskiego poprzez prawo krwi rodzicow/ rodzica ale dopiero gdy jego urodzenie zostanie formalnie w pl zarejestrowane. Mam wielu znajomych z dziecmi w roznym wieku, lacznie z doroslymi dziecmi urodzonymi na terenie usa, jedni nadaja dzieciom obywatelstwo pl inni czekaja az dziecko bedzie pelnoletnie by samo zdecydowalo po przekroczeniu 18 roku zycia, w obu wypadkach do czasu umiejscowienia w pl te dzieci formalnie sa jedynie obywatelami usa wiec wlatujac czy tez wylatujac z pl robia to na amerykanskim paszporcie. Wiec leciec spokojnie mozecie, wasze dziecko w chwili obecnej do czasu umiejscowienia urodzenia formalnie jest jedynie obywatelem usa i nikt w pl przy wylocie nie bedzie zadawal pytan o pl paszport.
FunnyRedAngel Napisano 30 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 30 Kwietnia 2018 Dnia 25.04.2018 o 23:41, mcpear napisał: Nie będzie też żadnych problemów jak z Polski wylecicie przez lotnisko pośrednie będące w strefie Schengen (typu Monachium, Frankfurt). Wtedy na wylocie z Polski nie będziecie przechodzić kontroli granicznej. Myślę, że Andy pisząc "Ma prawo do posiadania obywatelstwa polskiego" nie ma do końca racji. Z ustawy o obywatelstwie wynika, że wasz dziecko nabyło w momencie narodzenia obywatelstwo polskie (prawo krwi), to że nie umiejscowiliście żadnych dokumentów nie stanowi o fakcie że tego obywatelstwa nie posiada. Ono jest obywatelem polskim. I zgodnie z zasadą wyłączności "Obywatel polski nie może wobec władz Rzeczypospolitej Polskiej powoływać się ze skutkiem prawnym na posiadane równocześnie obywatelstwo innego państwa i na wynikające z niego prawa i obowiązki.". Co powduje, że pogranicznicy przy wylocie domagają się od takich dzieci posługiwaniem się polskim paszportem. Była taka historia chyba opisywana szeroko w prasie jakieś 4-5 lat temu jak dziecko wleciało na kanadyjskim paszporcie a na wylocie Straż Graniczna nie chciała wypuścić domagając się paszportu polskiego, co spowodowało, że musiała rodzinka przełożyć wyjazd, umiejscowić dokumenty i wyrobić paszport. Jeszcze raz powtarzam, że podróż "via" Frankfurt/Monachium rozwiąże ten problem. Nie będziecie przekraczać granicy Schengen w Polsce a w Niemczech nie będzie Was obowiązywała "zasada wyłączności obywatelstwa polskiego" - pokręcone to ale wiem, że działa. Niestety Londyn nie może być takim lotniskiem tranzytowym. Dziecko w momencie urodzenia poza granicami pl nabywa Prawo do posiadania obywatelstwa pl poprzez prawo krwi rodzica/rodzicow a nie automatycznie nabywa obywatelstwo. Bedac urodzonym w usa dziecko automatycznie nabylo jedynie obywatelstwo usa.
mcpear Napisano 30 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 30 Kwietnia 2018 Ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 o obywatelstwie polskim stanowi w Artykule 14 punkt 1: ***** Małoletni nabywa obywatelstwo polskie przez urodzenie, w przypadku gdy: 1) co najmniej jedno z rodziców jest obywatelem polskim ***** Czyli sam fakt, że jeden z rodziców jest polskim obywatelem powoduje w momencie urodzenia nabycie obywatelstwa polskiego. Oczywiście to dziecko nie ma ani PESELa ani nie jest odnotowane w żadnej bazie, ale jeśli do kontroli granicznej zgłosi się dwójka rodziców z dzieckiem i wszyscy będą się nazywać "kowalski / nowak / kaczmarek" i rodzice okażą polski paszport a dziecko okaże paszport amerykański to funkcjonariusz Straży Granicznej można nabrać pewnego podejrzenia, że dziecko również posiada obywatelstwo polskie (nie trzeba tu być jakimś wybitnym Sherlockiem tudzież kapitanem Borewiczem), gdyż zapewne nie przeprowadziło żmudnej i długotrwałej procedury zrzeczenia się obywatelstwa. Całość ustawy można przeczytać jak ktoś bardzo chce tutaj: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20120000161/T/D20120161L.pdf Nie ma w Ustawie o obywatelstwie polskim prawnego terminu "Prawo do posiadania obywatelstwa", które można by traktować jako opcjonalne. To znaczy, że miałbyś prawo do bycia obywatelem ale doóki nie wystąpisz dopóki tym obywatelem nie jesteś. Istnieje procedura "Nadania obywatelstwa" osobom, które obywatelami nie są. Trzeba spełniać jako nie-obywatel szereg warunków aby to obywatelstwo otrzymać. Nie jest ono pod żadnym względem "obligatoryjne" - czyli nie stanowi "prawa do obywatelstwa". Aczkolwiek jak wspomniałem małoletni zrodzeni "z obywatela polskiego" z mocy ustawy stają się w momencie urodzenia obywatelami. Dziecko urodzone w USA nabywa obywatelstwo USA i jest automatycznie podówjnym obywatelem (USA na zasadzie prawa ziemi i Polski na zasadzie prawa krwi). Historia z dzieckiem 8-mio miesięcznym urodzonym w Kanadzie i nie wypuszczonym przez Straż Graniczną a podróżującym jedynie z paszportem kanadyjskim jest opisana tutaj: https://warszawa.onet.pl/niemowle-z-podwojnym-obywatelstwem-nie-moglo-wyleciec-z-polski-niedopatrzenie/kvlg5p
mcpear Napisano 30 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 30 Kwietnia 2018 1 hour ago, FunnyRedAngel said: Dziecko do czasu umiejscowienia aktu urodzenia w polsce jest jedynie obywatelem amerykanskim, na granicy moga oczekiwac paszportu polskiego dopiero gdy bedac w pl lub poprzez ambasade umiejscowisz jego akt urodzenia w przeciwnym wypadku ono nie “istnieje” w pl systemie, jedynie jest obywatelem amerykanskim, i owszem nabywa prawa do obywatelstwa polskiego poprzez prawo krwi rodzicow/ rodzica ale dopiero gdy jego urodzenie zostanie formalnie w pl zarejestrowane. Proces umiejscowienia to proces potwierdzenia obywatelstwa - nie proces nadania obywatelstwa. Do czasu umiejscowienia dziecko jest obywatelem polskim ale nie funkcjonuje w bazach danych. Jeśli jednak funkcjonariusz Straży Granicznej podejmie podejrzenie, że dziecko jest obywatelem polskim (np dostrzegając polski paszport rodzica) to ma obowiązek wymagać od dziecka polskiego paszportu. Jak posałem powyżej "obejście" nie jest trudne. Wystarczy lecieć przez dowolne lotnisko tranzytowe w strefie Schengen (Monachium / Frankfurt) i na locie do lotniska tranzytowego nie ma kontroli granicznej a w Monacium / Frankfurcie nie ma już funkcjonariusza polskiej Straży Granicznej i można posłużyć się dowolnym paszportem (w tym sensie dziecko może posłużyć się amerykańskim)
FunnyRedAngel Napisano 30 Kwietnia 2018 Zgłoś Napisano 30 Kwietnia 2018 5 godzin temu, mcpear napisał: Dziecko urodzone w USA nabywa obywatelstwo USA i jest automatycznie podówjnym obywatelem (USA na zasadzie prawa ziemi i Polski na zasadzie prawa krwi). Historia z dzieckiem 8-mio miesięcznym urodzonym w Kanadzie i nie wypuszczonym przez Straż Graniczną a podróżującym jedynie z paszportem kanadyjskim jest opisana tutaj: https://warszawa.onet.pl/niemowle-z-podwojnym-obywatelstwem-nie-moglo-wyleciec-z-polski-niedopatrzenie/kvlg5p W tym artykule zabraklo jedynie informacji czy rodzice zglosili akt urodzenia dziecka czy tez nie, jezeli nie to nikt ze sluzby granicznej nie bedzie pytal o polski paszport dla dziecka, nawet gdy rodzice maja Nowak na nazwisko. Nie kazde dziecko urodzone w usa jest automatycznie rejestrowane przez rodzicow, jedni nie chca, inni nie maja czasu wlasnie ze wzgledu na fakt iz po zarejestrowaniu takie dziecko automatycznie musi posiadac paszport pl... to ze dziecko nabywa obywatelstwo poprzez krew jednego z rodzicow jeszcze o niczym nie swiadczy. Znam przypadek gdy rodzice polecieli do pl wraz z dzieckiem i owszem zglosili dziecko tak by formalnie mialo nadany pesel itd. I niestety na granicy mieli problem gdyz zabraklo im paszportu polskiego, wczesniej nie zglaszali i bez problemu wylatywali, oni na polskich paszportach a dziecko na amerykanskim...
Rekomendowane odpowiedzi
Temat został przeniesiony do archiwum
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.