Skocz do zawartości

Paszport dla dziecka / urodzenie usa / podroz do Polski


Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 30.04.2018 o 12:40, mcpear napisał:

Jest obywatelem PL. Nie zarejestrowanym. Nie może mieć paszportu. Ale jako polski obywatel MUSI przedstawić na granicy wylotowej polski paszport. Czyli do czasu zdobycia go pogranicznik może go nie wypuścić z kraju. Nie każdy obywatel ma paszport polski. A takowy jest konieczny aby opuścić kraj.

Na polskim paszporcie do Stanow nie wleci bez wizy. Dziecko wraca do swojego kraju, ma paszport amerykanski, i moze miec 5 innych obywatelstw, i tak musza to dziecko wypuscic. Te wszystkie bzdety wziely sie stad, ze niektore mamusie przywozily dzieci juz na poczatku maja do babci na wakacje do Polski, pozniej wracali po dzieci we wrzesniu - minelo 90 dni i matko moja, bo mi dziecka Polski nie wypuszcza! 

Wypuszcza, tylko ze wize przesiedzialo... Wiec albo robisz polski paszport (nie maja wtedy prawa dac Ci kary pienieznej) albo placisz... I wtedy zaczynaja sie wpisy na Forach i gdzie sie da. 

Nie znam ani jednej osoby, ktora miala problem z wylotem z Polski kiedy dziecko nie mialo polskiego paszportu. A obracam sie wsrod ludzi non stop. Znam osoby, ktore se (z naciskiem na 'se') przedluzyly pobyt majac pieczatke w paszporcie amerykanskim - ale to juz ich decyzja... 

 

                 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 51
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Dodam, ze posiadam 2 emaila dotyczace tego samego problemu, z 2 roznych miejsc dostalam taka sama odpowiedz. 

Co wiecej sama latam na hamerykanskim paszporcie i nikt mnie jakos nie chcial zatrzymac w Polsce... Ale jakbym chciala polski paszport odnowic, to dziwnym trafem - - o czym pisalam - chcieli abym udowodnila, ze nadal mam polskie obywatelstwo - to jest dopiero fajny pomysl!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karino, ja mam podobne paszportowe pytanie. Moj polski paszport wygasl dobre 30 lat temu... do Polski zawsze jezdze na amerykanskim. Czy to moze stworzyc jakies problemy? Ze mimo polskiego obywatelstwa (bo mam podwojne) jezdze na amerykanskim? 

Oj, widze ze wlasnie Karina odpowiedziala na moje pytanie. -- Crossposted. Wiec jezeli Karina lata na hamerykanskim to ja tez bede :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, katlia napisał:

Karino, ja mam podobne paszportowe pytanie. Moj polski paszport wygasl dobre 30 lat temu... do Polski zawsze jezdze na amerykanskim. Czy to moze stworzyc jakies problemy? Ze mimo polskiego obywatelstwa (bo mam podwojne) jezdze na amerykanskim? 

Ja tez latam tylko na amerykanskim i nigdy nikt nie robil mi problemow ani o nic nie pytal. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia ‎25‎.‎04‎.‎2018 o 20:15, andyopole napisał:

Czy dziecko zostalo zgloszone w Polsce, ma PESEL? 

 

edit: doczytałem @mola Twój post do końca. Dzieciak jest Amerykaninem i jako taki może przebywać na terenie UE do 90 dni bez wizy. Ma prawo do posiadania obywatelstwa polskiego ale dopóki nie został "umiejscowiony" ze wszystkimi tego plusami i i minusami, dla polskiego systemu prawnego, jako Polak, nie istnieje.

A gdy jako pierwszy o tym napisalem zaczelo sie teoretyzowanie wszystkowiedzacych...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeee... to ja powiem tylko, że niech każdy robi jak uważa.

Moje dziecko ma umiejscowienie aktu urodzenia, natomiast nie ma numeru PESEL, gdyż od urzędu dostaliśmy informację, że nie musimy się ubiegać o PESEL, gdyż przy procesowaniu wniosku paszportowego zostanie on nadany automatycznie. No i - z polskim aktem urodzenia, ale bez PESELu to już obywatel, czy jeszcze nie? Skoro mogę ubiegać się o paszport, to chyba już?@karina, z całym szacunkiem, apropos maila od kogoś z rządu - o ile uzasadnienie nie jest okraszone numerami ustaw, to jest to tylko czyjaś interpretacja przepisów. W razie dyskusji na granicy, może nie pomóc. Może to i rzadkość, może to zależy od humoru strażnika, ale zanim zdążę udowodnić swoje racje, to samolot może odlecieć.

No i jeszcze cytat stąd: http://www.msz.gov.pl/pl/p/vancouver_ca_k_pl/c/MOBILE/aktualnosci/podwojneobywatelstwo

W myśl obowiązujących w Polsce przepisów, głównie Ustawy o obywatelstwie polskim, posiadanie przez obywateli RP podwójnego obywatelstwa jest dopuszczalne, jednak nie skutkuje ono prawem do przedkładania obywatelstwa obcego nad polskie i w żadnym wypadku obywatel polski na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie może żądać przed organami państwowymi, aby traktowano go jako obywatela innego państwa.(...) W sytuacji, gdy funkcjonariusz Straży Granicznej w trakcie kontroli granicznej uzyska informację, że podróżny posiada obywatelstwo polskie, a nie ma ważnego polskiego paszportu, czy dowodu osobistego – w zależności od kierunku podróży, funkcjonariusz ma obowiązek nie zezwolić takiej osobie na przekroczenie Rzeczypospolitej Polskiej na wyjazd, nawet jeśli wjechała na terytorium Polski na podstawie dokumentu stwierdzającego obywatelstwo innego państwa.

Także praktyka praktyką, prawo prawem. Strażnik nie ma obowiązku sprawdzać jakie obywatelstwa posiada podróżny, ale różnie się może trafić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, karina napisał:

Z Pani emaila wynika, że Pani dziecko nie posiada transkrypcji aktu urodzenia, a tym samym nie posiada numeru PESEL, który jest niezbędny do ubiegania się o polski paszport. Jeżeli dziecko nie jest w posiadaniu powyższych dokumentów, to strona polska ma obowiązek traktowania Pani dziecka jako cudzoziemca

Jeszcze takie wyzwanie - jeśli jest to obowiązek strony polskiej, to poproszę numer ustawy, rozporządzenia itp., która reguluje że podwójny obywatel polsko - cudzoziemski bez numeru PESEL ma być taktowany w PL jako cudzoziemiec. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, mola napisał:

Jeszcze takie wyzwanie - jeśli jest to obowiązek strony polskiej, to poproszę numer ustawy, rozporządzenia itp., która reguluje że podwójny obywatel polsko - cudzoziemski bez numeru PESEL ma być taktowany w PL jako cudzoziemiec. 

 

Well... ja jestem od prawa hamerykanskiego, a to cytat z emaila z MSZ, bo tam zwrocilam sie o pomoc kiedy - jak kazda panikujaca matka-Polka - nagle zdalam sobie sprawe, ze mi dziecka moga (moga?) nie wypuscic z Polski... 

Ale odpowiadajac na Twoje pytanie: z podworka: moja klientka poleciala z synkiem do Polski, dziecko sie rozchorowalo, pojechali na pogotowie - dziecko nie mialo PESEL i prosze mi uwierzyc, ze nie potraktowali go jako Polaka tylko jako cudzoziemca... Niby powiedziano jej, ze do 18 roku zycia dzieci bedace Polakami maja ubezpieczenie "z urzedu" , ale musi miec PESEL...  - ja nie znam sie na ubezpieczenach, powtarzam co mi powiedziala, ale chyba cos w tym jest. 

Inna sytuacja: moja corka miala mozliwosc ubiegania sie o stypendium dla wybitnie zdolnego dziecka - warunek: musi byc obywatelka UE, bo szkola byla na terenie UE. Guess what? PESEL. Bez PESEL nie wzieli nawet aplikacji - mimo wszelkich moich dokumentow, aktu urodzenia dziecka pokazujacego, ze jestem matka, moj akt urodzenia z Polski - nadal chca PESEL. Co prawda ona ma jeszcze rok czasu, ale chcielismy ot tak z ciekawosci zlozyc aplikacje i formalnie nie przyjeli. Wiec na logike - ok, ona nie ma PESEL ale ma obywatelstwo polskie po mnie i ...?  W odpowiedzi dostalam email z admission office mowiacy, ze niestety ale ich wymogi sa takie, ze dziecko bez numeru PESEL nie moze byc traktowane jako Polish citizen. 

Dodam tez - to juz w ramach totalnej ciekawostki - ze w jednej ze szkol prywatnych w USA, gdzie myslalam zeby ja poslac, bo szkola dobra, a dziecko zdolne,  chcieli paszport polski od mojej corki, bo to by lepiej wygladalo, ze ona niby jako uchodzca !?! A zaczelo sie od tego, ze w middle school zdala egzamin, ktory zdaje sie pod koniec HS - zdala go z max score. I szkoly zaczely wysylac emaile, listy, ze oni by ja wzieli... i jedna ze szkol ma extra $$$ na academic scholarships i moje dziecie by sie kwalifikowalo - ale to sa $$$ dla uchodzcow a nie dla citizens... i moze jakbym tak paszport zalatwila to oni byc cos nad tym pomysleli... I co Wy na to?  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...