Skocz do zawartości

Erasmus w USA


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, mam garść zagadnień nad którymi zastanawiałem się od dłuższego czasu i które mnie nurtują. (tak wiem, wszystko jest dostępne w internecie i na pewno taki temat już powstał, jednak liczy się twoja opinia którą chcę poznać, warto też mieć najświeższe informacje).

W styczniu 2018 wybieram się na 6 miesięcznego "erasmusa" do USA. Moją uczelnią domową jest brytyjski uniwersytet. Program który będę odbywał to undergraduate degree. 

1) Kompletnie jestem zielony, ostatnie kilka lat spędziłem w Brytanii, czy wizę mogę załatwić nie opuszczając wyspy? Z tego co się orientuję, potrzebuję wizę F-1, nie ukrywam, że zapewne będzie wiązało się to z kosztami, jakimi? Czy jest to porównywalny koszt do wizy turystycznej? (Turystyczna to koszt podobno 1500zł). Po ukończeniu studiów chciałbym wrócić do stanów i spędzić tu trochę czasu turystycznie, w związku z tym szkoda przepłacać bądź płacić dwókrotnie za to samo. Mogę wydłużyć F-1? bądź dokonać jakiejś konwersji wizy?
2) Ubezpieczenie. Teoretycznie uczelnia wymaga ubezpieczenia, jednak nie widzę siebie w roli zdrowego chłopaka płacącego $1000/msc za podstawowy pakiet medyczny z którego i tak nie skorzystam. Gdybym został postrzelony w tym dzikim kraju rozumiem, że ambulans po mnie przyjedzie, wystawią mi rachunek, zaś ściągalność wynosi 0% w przypadku turystów, a szpitale mają to wpisane w straty i są zasilane budżetem stanowym. Dobrze kombinuje?
3) Prawo jazdy. Chciałbym wyrobić prawo jazdy na motocykl w USA, ale jednocześnie mieć możliwość korzystania z tego dokumentu po powrocie do UK. Na chwilę obecną mam pełne brytyjskie prawo jazdy kat. B. Czy jest szansa abym wyrobił kat A w USA i korzystał dalej w Europie?

4) Praca i samochód. Czy jest to wykonalne? Czy zależy od restrykcji uczelni? Jak patrzą na studentów którzy chcą kupić auto? Intersowałoby mnie auto 15-20 letnie, które mógłbym zostawić na jakimś parkingu po zakończeniu studiów w razie problemu ze sprzedażą, badź gdyby uległo poważnej awarii. Czy wgl. zakup auta jako student ma jakikolwiek sens?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wizę otrzymasz będąc w Anglii, koszta to 160 dol US plus sevis, opłata za kuriera, pocztę. 

Ubezpieczenie jest też od wypadków komunikacji, nie tylko od strzelaniny. Na takich turystów jest ban-zakaz co zostawiają rachunki. Jak nie teraz to później mogą dojść z rachunkami. 

Prawo jazdy wyrobisz, tak samo kupisz samochód a gdy wrócisz to go wymienisz w Anglii. Pracować możesz 20 godz na tydzień na uczelni. 

Ps możesz postarać się o wizę turystyczna idąc po wizę studencką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Quote

Wizę otrzymasz będąc w Anglii, koszta to 160 dol US plus sevis, opłata za kuriera, pocztę. 


Świetnie, jedna kwestia rozwiązana. Nie wiesz może czy Edynburg też wydaje wizy czy muszę jechać do Londynu?
 

Quote

Ubezpieczenie jest też od wypadków komunikacji, nie tylko od strzelaniny. Na takich turystów jest ban-zakaz co zostawiają rachunki. Jak nie teraz to później mogą dojść z rachunkami. 


Nad tym jeszcze się zastanowię

Quote

Prawo jazdy wyrobisz, tak samo kupisz samochód a gdy wrócisz to go wymienisz w Anglii. Pracować możesz 20 godz na tydzień na uczelni. 


Gdzieś na forum czytałem, że prawo jazdy traci ważnyość w momencie kiedy wygasa wiza, jak to jest?

 

Quote

możesz postarać się o wizę turystyczna idąc po wizę studencką. 


Czy jest jakiś specjalny formularz? Czy aplikacja na kompletnie oddzielne wizy i dwie opłaty?


I dziękuję za odpowiedź wgl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, underthinking napisał:

Dzień dobry, mam garść zagadnień nad którymi zastanawiałem się od dłuższego czasu i które mnie nurtują. (tak wiem, wszystko jest dostępne w internecie i na pewno taki temat już powstał, jednak liczy się twoja opinia którą chcę poznać, warto też mieć najświeższe informacje).

W styczniu 2018 wybieram się na 6 miesięcznego "erasmusa" do USA. Moją uczelnią domową jest brytyjski uniwersytet. Program który będę odbywał to undergraduate degree. 

1) Kompletnie jestem zielony, ostatnie kilka lat spędziłem w Brytanii, czy wizę mogę załatwić nie opuszczając wyspy? Z tego co się orientuję, potrzebuję wizę F-1, nie ukrywam, że zapewne będzie wiązało się to z kosztami, jakimi? Czy jest to porównywalny koszt do wizy turystycznej? (Turystyczna to koszt podobno 1500zł). Po ukończeniu studiów chciałbym wrócić do stanów i spędzić tu trochę czasu turystycznie, w związku z tym szkoda przepłacać bądź płacić dwókrotnie za to samo. Mogę wydłużyć F-1? bądź dokonać jakiejś konwersji wizy?

Jeśli po studiach chcesz zwiedzać to potrzebujesz wizy b2. 

25 minut temu, underthinking napisał:

 

 


2) Ubezpieczenie. Teoretycznie uczelnia wymaga ubezpieczenia, jednak nie widzę siebie w roli zdrowego chłopaka płacącego $1000/msc za podstawowy pakiet medyczny z którego i tak nie skorzystam. Gdybym został postrzelony w tym dzikim kraju rozumiem, że ambulans po mnie przyjedzie, wystawią mi rachunek, zaś ściągalność wynosi 0% w przypadku turystów, a szpitale mają to wpisane w straty i są zasilane budżetem stanowym. Dobrze kombinuje?

Jeśli uczelnia wymaga ubezpieczenia to ubezpieczenie musisz mieć. Jak zadluzysz się w szpitalu, nawet na wizie turystycznej, to dług musisz spłacić. Co najwyżej szpital rozłoży ci na raty. 

 

25 minut temu, underthinking napisał:

 

4) Praca i samochód. Czy jest to wykonalne? Czy zależy od restrykcji uczelni? Jak patrzą na studentów którzy chcą kupić auto? Intersowałoby mnie auto 15-20 letnie, które mógłbym zostawić na jakimś parkingu po zakończeniu studiów w razie problemu ze sprzedażą, badź gdyby uległo poważnej awarii. Czy wgl. zakup auta jako student ma jakikolwiek sens?

Na wizie F nie możesz pracować. Nada. Żadnej pracy poza kampusem.  Praca na wizie studenckiej oznacza naruszenie zasad wizy i może spowodować jej anulowanie. Jednym z wymogów wizy f1 jest pokazanie że stać Cię na wyjazd, i nie będziesz musiał szukać pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minutes ago, underthinking said:

Dzień dobry, mam garść zagadnień nad którymi zastanawiałem się od dłuższego czasu i które mnie nurtują. (tak wiem, wszystko jest dostępne w internecie i na pewno taki temat już powstał, jednak liczy się twoja opinia którą chcę poznać, warto też mieć najświeższe informacje).

W styczniu 2018 wybieram się na 6 miesięcznego "erasmusa" do USA. Moją uczelnią domową jest brytyjski uniwersytet. Program który będę odbywał to undergraduate degree. 

1) Kompletnie jestem zielony, ostatnie kilka lat spędziłem w Brytanii, czy wizę mogę załatwić nie opuszczając wyspy? Z tego co się orientuję, potrzebuję wizę F-1, nie ukrywam, że zapewne będzie wiązało się to z kosztami, jakimi? Czy jest to porównywalny koszt do wizy turystycznej? (Turystyczna to koszt podobno 1500zł). Po ukończeniu studiów chciałbym wrócić do stanów i spędzić tu trochę czasu turystycznie, w związku z tym szkoda przepłacać bądź płacić dwókrotnie za to samo. Mogę wydłużyć F-1? bądź dokonać jakiejś konwersji wizy?

Na 6 miesiecy, to brzmi jak J-1. O F-1 obiegaja sie osoby planujace podjac "cale" studia, a nie przyjechac na semestr. Uczelnia powie Ci o co masz wystapic.

Quote

2) Ubezpieczenie. Teoretycznie uczelnia wymaga ubezpieczenia, jednak nie widzę siebie w roli zdrowego chłopaka płacącego $1000/msc za podstawowy pakiet medyczny z którego i tak nie skorzystam. Gdybym został postrzelony w tym dzikim kraju rozumiem, że ambulans po mnie przyjedzie, wystawią mi rachunek, zaś ściągalność wynosi 0% w przypadku turystów, a szpitale mają to wpisane w straty i są zasilane budżetem stanowym. Dobrze kombinuje?

Jezeli moje przypuszczenie odnosnie wizy sie potwierdzi, to a) ubezpieczenie jest obowiazkowe b) jego wysokosc jest regulowana na poziomie federalnym. Bez przedstawiania dowodu ubezpieczenie ISSS nie podbije Ci DS-2019

Quote

4) Praca i samochód. Czy jest to wykonalne? Czy zależy od restrykcji uczelni? Jak patrzą na studentów którzy chcą kupić auto? Intersowałoby mnie auto 15-20 letnie, które mógłbym zostawić na jakimś parkingu po zakończeniu studiów w razie problemu ze sprzedażą, badź gdyby uległo poważnej awarii. Czy wgl. zakup auta jako student ma jakikolwiek sens?

Na J-1 nie mozna specjalnie pracowac. Co najwyzej wyklad wyglosic i przyjac za to honorarium, jezeli pokrywa sie z programem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

6 godzin temu, underthinking napisał:

Teoretycznie uczelnia wymaga ubezpieczenia, jednak nie widzę siebie w roli zdrowego chłopaka płacącego $1000/msc za podstawowy pakiet medyczny z którego i tak nie skorzystam.

Pakiet ubezpieczenia oferuje często dla studentów uczelnia, spełnia ono wymogi federalne. Cena to 100-200$ (w zależności od stanu i dealu uczelni z ubezpieczalnią) za miesiąc za całkiem przyzwoity pakiet. Nie wiem skąd wziąłeś te ceny. I w przypadku wiz J jest to jak napisane wyżej obowiązkowe. Przy takiej wizie uczelnia zażąda dowodu, że jesteś ubezpieczony na okres trwania programu. Ubezpieczenie możesz wykupić gdziekolwiek, ale musi spełniać poniższe wymagania.

Tutaj regulacje:

https://j1visa.state.gov/sponsors/how-to-administer-a-program/

Sponsor to amerykańska uczelnia. 

Sponsors must require that all exchange visitors (as well as their accompanying spouses and dependents) have insurance in effect that covers them for sickness or accidents during the time of their exchange visitor program.  The recent rule increases the minimum coverage to meet today’s medical insurance needs.  As of May 15, 2015, minimum coverage must provide medical benefits of at least $100,000 per accident or illness; repatriation of remains in the amount of $25,000; expenses associated with medical evacuation to the exchange visitor’s home country in the amount of $50,000; and deductibles cannot exceed $500 per accident or illness (Section 62.14(a)).  Inadequate insurance coverage may be catastrophic for an individual exchange visitor. Thus, the Department increased the requirements.

Program participants and their dependents are required to have medical insurance coverage with the following minimum benefits [22 CFR 62.14].

Medical benefits of at least $100,000 per accident or illness

Repatriation of remains in the amount of $25,000

Expenses associated with the medical evacuation of the exchange visitor to his or her home country in the amount of $50,000

A deductible not to exceed $500 per accident or illness.

Sponsors are to require that their participants (and any dependents entering the United States as holders of a J-2 visa) have insurance in effect during the period of time they are in the sponsor's program

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, underthinking napisał:

Odnośnie zakupu samochodu, w jakim przedziale cenowym mogę spodziewać się ubezpieczenia? Czy można wykupić ubezpieczenie na 6 miesięcy? Czy wymieniać od razu po przylocie brytyjskie prawo jazdy na amerykańskie? 

Brytyjskiego nie wymienisz, nie jest ono tutaj uznawane. Musisz zdać egzamin. Ponieważ masz już prawko niektóre stany w takiej sytuacji zwalniają z egzaminu z jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...