Skocz do zawartości

K1 czy slub w Polsce???


Odetta

Rekomendowane odpowiedzi

Karino, ja rowniez mam do Ciebie pytanko. Dostalam wize CR1 i niedlugo lece do USA. W ambasadzie dostalam koperte z dokumentami. Czy wszystkie dokumenty zabiera immigration officer na granicy? Czy musze miec rowniez ze soba zdjecie RTG klatki piersiowej? I najwazniejsze to jakie kroki formalne musze podjac po przylocie? Wiem, ze mam zlozyc formularze o stala green card przed uplywem dwoch lat. Czy znaczy to, ze moge zrobic to od razu po przyjezdzie? Czy ja i moj maz bedziemy mieli jakies interview? Dziekuje za pomoc. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Ok, doki. Po kolei. Jesli ktos jest zona/mezem Amerykanina/Amerykanki to zalicza sie do kategorii IR - czyli immediate relative czyli najbizsza rodzina. Oprocz meza/zony obywatela USA do tejze kategorii zaliczja sie takze : dzieci do lat 21 oraz rodzice obywatela USA.

Osoby na ktore zostala zlozona petycja o Green Card w tej kategorii dostaja wize szybko (za wyjatkiem osob, ktorych petycje zostaly zlozone do Californii, bo tam rozpatrywanie idzie powoli, ale w ciagu ok. 8 -9 miesiecy dana osoba powinna byc juz w USA). Dlatego w bardzo wielu przypadkach lepiej aby maz skladal petycje bezposrednio w Polsce bo wtedy omija sie: a) Service Center (kilka miesiecy czekania na zatwierdzenie I-130) oraz :D NVC (dodatkowe 2 miesiace czekania). Jesli ktos zlozy aplikacje bezposrednio w Polsce to powinien miec wizyte w ambasadzie w ciagu ok. 3 miesiecy (czasem sie to przeciaga jesli jest duza kolejka).

Jesli ktos nie jest malzenstwem przez 2 lata w momencie interview w ambasadzie (nie musi sie tu byc z malzonkiem, wystarczy samemu), to wtedy dostaje sie wize CR1. CR oznacza conditional residence - czyli warunkowa Zielona Karta (ktora to Karta przyjdzie pozniej poczta w USA po wlocie beneficienta) (taka sama jak dostaje sie w USA podczas interview w immigration jesli ktos stara sie o adjustment na podstawie malzenstwa w USA).

Oficer zabiera w wiekszosci przypadkow wszystkie dokumenty wraz z RTG. Czasem zdarza sie, ze oddaje czesc dokumentow. RTG nie jest wymagany jesli ma sie opis RTG przy sobie, ale niektorzy mieli problemy kiedy nie mieli RTG - lepiej wiec wziac.

Po przylocie isc do SSA i wyrobic numer SS, potem prawo jazdy. Juz nie bedzie interview ani nic do czynienia z urzedem imigracyjnym.

Po 1 roku i 9 miesiacach nalezy wypelnic forme o stala green card i to wszystko. Zdarza sie, iz przed otrzymaniem stalej Zielonej Karty malzenstwo jest wzywane na interview do USCIS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karinko, dziekuje Ci bardzo za rozmowe dzisiaj na czacie. Bardzo mi to pomoglo. Mam jeszcze duzo pytań, np. czy maz moze bez wczesniejszego umawiania sie w ambasadzie, wejsc sobie tam wprost z ulicy (bedzie w Polsce za 2 tygodnie) i zlozyc I-130 oraz I-864. Czy do tego musi tez miec potwierdzenie wniesienia opłaty za oba formularze?

Pozdrawiam Cie serdecznie.

Agnieszka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karinko, dziekuje Ci bardzo za rozmowe dzisiaj na czacie. Bardzo mi to pomoglo. Mam jeszcze duzo pytań, np. czy maz moze bez wczesniejszego umawiania sie w ambasadzie, wejsc sobie tam wprost z ulicy (bedzie w Polsce za 2 tygodnie)

moze wejsc z ulicy, na stronie ambasady masz podane w jakich godz. przyjmuja obywateli skladajacych petycje

U.S. citizens seeking to file an Immediate Relative petition?

Monday-Friday, except American and Polish holidays, between 1:30 and 3:00 p.m., without appointment.

i zlozyc I-130 oraz I-864.

tylko I-130 + wymagane dokumenty. I-864 Ty bierzesz na rozmowe

Czy do tego musi tez miec potwierdzenie wniesienia opłaty za oba formularze?

za I-864 nie ma zadnej oplaty; placisz tylko za I-130; pamietaj, ze 26 pazdziernika oplata zostaje podwyzszona (o kilka dolarow)

to jeszcze przeczytaj:  

I-130 petition

Documents required at the time of filing an I-130 visa petition

  1. Form I-130 Petition for Alien Relative. The payment receipt is returned to the petitioner after filing, as evidence that the petition has been approved.

  2. Two Forms G-325A -- one for the petitioner, the other for the beneficiary -- with a picture at the bottom of the form (required only for applicants whose status is based on present marriage to a U.S. citizen).

  3. Evidence of the petitioner's U.S. citizenship, such as a U.S. passport.

  4. Beneficiary's complete birth certificate (odpis zupelny aktu urodzenia).

  5. Current complete marriage certificate (odpis zupelny aktu malzenstwa).

  6. Divorce decrees or death certificates showing termination of all prior marriages of petitioner, beneficiary, and any derivative relatives, if marriage is the basis of the qualifying relationship, i.e. spouse or stepchild relationship.

  7. If applicant's name is different from that on his/her birth certificate, all past marriage certificates or other name change court decrees.  

Original documents must be presented to the U.S. consular officer. They may be returned if accompanied by a notarized copy, or they may be copied and certified for you at the Embassy at a rate of $1.00 per page. Any document written in a language other than Polish or English must be translated into English.

The fee for filing an I-130 petition is $185.  

Pozdrawiam Cie serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

K-3 jest dobrym rozwiozaniem dla osob np. z Indii gdzie zamiast tak jak w Warszawie czekac po zlozeniu I-130 jakies 3-4 miesiace i dostac wize imigracyjna od razu, czeka sie w Indiach do 3 lat. Wtedy wiza K-3 ma sens, bo przyspieszy wyjazd.

W twoim przypadku nie ma sensu, bo:

a) czas oczekiwania na nia jest prawie taki sam jak na wize imigracyjna

:D koszty, koszty i raz jeszcze koszty - czy ty naprawde chcesz placic w USA kolejne $800 (same koszty aplikacji, nie licze prawnika, a nie dasz sobie sama rady aby wyplenic wszystko bez bledow wiec jeszcze prawnik dochodzi..) aby tu dopiero starac sie o Zielona Karte?

c) wiza K-3 to nie Zielona Karta - na Zielona Karte bedziesz czekala w USA dosc dlugo (zalezy gdzie chcesz leciec, ale w NYC nawet do 3 lat, a w Nevadzie ok. 7-8 miesiecy od przyjecia przez nich dokumentow)

d) bedziesz miala interview w immigration jesli wlecisz z wiza K-3

e) moze wystapic potrzeba powtorzenia (uaktualnienia) badan medycznych (wchodzi nowy formularz do badan) - kolejne pieniadze wyrzucone w bloto

Nie mam pojecia kto twojemu mezowi tak podpowiedzial, jak sie domyslam tylko mogl to byc jakis malo zorientowany adwokat (badz taki ktory bedzie chcial na was potem zarobic) badz agencja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...