Skocz do zawartości

Życie w USA, a praca zdalna dla polskiej firmy


kubaz

Rekomendowane odpowiedzi

Jak w temacie. Jak to jest wtedy z podatkami? Załóżmy, że pierwsze miesiące / lata po przylocie do USA pracowałbym jako programista zdalnie dla firmy z PL. Jak i komu się wtedy rozliczac z podatków? Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako firma czy na umowie o pracę? Jako firma to na bank płacisz podatki w USA i z USA wystawiasz rachunki jako że firmę prowadzisz na terenie USA - co prawda dla firmy w Polsce jesteś mniej atrakcyjny bo nie wystawiasz faktury VATowskiej i oni importują usługi spoza UE. Na umowę o pracę to zaczyna być skomplikowane. Bo będziesz zatrudniony w Polsce. Polska firma będize odprowadzała ZUS i zaliczki na podatek dochodowy, poza tym przez to że jako jesteś obywatelem Polski i masz w rozumieniu Urzędu Skarbowego centrum interesów życiowych na terenie Polski (pracodawcę) to Polska będzie traktowała Ciebie jako nieograniczonego rezydenta podatkowego oczekując że zadeklarujesz w Polsce całość swoich dochodów w Polsce. W USA jako posiadacz GC będziesz traktowany jako rezydent podatkowy USA i USA będzie oczekiwało zadeklarowania w deklaracji podatkowej wszelkich dochodów z całego świata. Tak więc zarówno Polska jak i USA oczekiwałoby zadeklarowania i opodatkowania tego u siebie (Polska bo pracujesz w Polskiej firmie, USA bo pracujesz na amerykańskiej ziemi). Bez doświadczonego doradcy podatkowego się nie obejdzie, ponieważ będziesz jednocześnie rezydentem podatkowym dwóch krajów (to ciut inna sytuacja niż zwykłe unikanie podwójnego opodatkowania).

Może najprościej po przyjeździe do USA skupić się na znalezieniu pracy jako programista w USA? Jak masz doświadczenie to tzw FAANG płaci programistom fenomenalnie dzisiaj. Oferty po $300k/rok czy $400k/rok w Seattle czy w Bay Area dla programistów nie są rzadkością. Gaming industry płaci może nie aż tak dobrze ale też bardzo dobrze. Unikniesz problemów z podatkami a pewnie zarobisz więcej niż w polskiej firmie. Praca zdalna w polskiej firmie nie da ci żadnego benefitu typu Health Insurance podczas gdy praca w amerykańskih firmach jako programista będzie niosła ten jak i kilka innych benefitów. Dzisiaj wiele z tych firm przeszło na pracę zdalną więc nadal pewnie marzenia o Florydzie lub San Diego mógłbyś zrealizować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące później...

Dla mnie to pytanie jest ciekawe bo sam się kiedyś zastanawiałem , teraz w korporacjach pracuje się głownie zdalnie. Załóżmy ,że ktoś taki wygrywa GC , wyjeżdża i by zmniejszyć koszty pracuje dla takiej korporacji z USA, oczywiście krótko bo powiedzmy 4tys. złotych to nie 4tys. USD . Ale załóżmy ,ze tka pracuje miesiąc , dwa i jak to rozliczyć i jak traktować ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Łukasz90 said:

Dla mnie to pytanie jest ciekawe bo sam się kiedyś zastanawiałem , teraz w korporacjach pracuje się głownie zdalnie. Załóżmy ,że ktoś taki wygrywa GC , wyjeżdża i by zmniejszyć koszty pracuje dla takiej korporacji z USA, oczywiście krótko bo powiedzmy 4tys. złotych to nie 4tys. USD . Ale załóżmy ,ze tka pracuje miesiąc , dwa i jak to rozliczyć i jak traktować ? 

Wiele firm nie pozwala na taką pracę - zarówno ze względu na skomplikowane przepisy podatkowo/prawne, jak i bezpieczeństwo. U mnie w banku wprowadzono mozliwość pracy zdalnej z miejsca poza Polską, ale tylko z kraju będącego członkiem UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W moim korpo  kiedy wprowadzano WorkFromHome napisano, że nie wolno tego robić spoza granic USA - tłumaczono skomplikowanym i nieuregulowanym do końca statusem podatkowym takich pracowników. Jak ktoś zadał na wewnętrznym forum przedstawicielowi HRu pytanie co to oznacza - jego odpowiedzią było, że może się okazać, że pracownik będzie opodatkowany w obu krajach i będzie musiał opłacić w drugim kraju "Social Insurance" z własnej kieszeni i że umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania mogą tego statusu nie obejmować bo w myśl amerykańskich przepisów zarobił te pieniądze w USA a w myśl lokalnych przepisów zarobił te pieniądze we własnym kraju. Nie wiem na ile była to kompetentna odpowiedź ale może coś być w tym. Są jakieś kraje karaibskie, które powiedziały, że można przyjechać do nich i pracować zdalnie z ich terenu i nie będą obciążać podatkiem dochodowym o ile się opłaci koszt rocznej "wizy" w kwocie chyba 2k albo 3k - czyli podatek jest jakby zryczałtowany i niezależnie ile zarobisz płacisz takie 2k i możesz na ich terenie pracować zdalnie dla firmy amerykańskiej. Uwzględniając niższe koszty życia może się opłacać. Jeśli myślisz o Polsce to chyba rzeczywiście w tym przypadku USA traktowałoby to jako dochód uzyskany w USA a Polska jako dochód uzyskany w Polsce. Nie wiem czy któraś ze stron chciałaby Ciebie zwolnić z opodatkowania u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętam że kiedyś natknąłem się na taką informację, że na całym świecie są dwa kraje, które wymagają żeby ich obywatele płacili podatek od dochodu uzyskanego za granicą do ojczyźnianego urzędu skarbowego: Etiopia i USA. Więc coś jest na rzeczy w tym co napisałeś @mcpear. Co do tych wiz karaibskich to jest ogólny temat "wiz elektronicznych/wirtualnych" o których dowiedziałem się ostatnio stąd:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...