Jump to content

Wiza pracownicza dla artystów?-Przypadek reżysera Milosa Formana


Recommended Posts

Nie wiem czy temat w dobrym dziale i generalnie nie znam się,więc proszę o pomoc.Ogłądałem właśnie dokument o znanym czeskim reżyserze Milosie Formanie,ktory wyjechał do USA by tam nakręcić "Odlot".Ciekawi mnie na jakiej podstawie mógł podjąć tam pracę reżysera.Reżyserię filmu zleciło mu studio Paramount Pictures,więc ono zapewne załatwiło mu jakąś wizę i wszelkie formalności.jednak potem,reżyser ten spędził bezrobotny....2 lata w pewnym hotelu,gdzie właściciel-też artystycznie natchniony-pozwolił mu mieszkać tam za darmo przez tak długi czas.I tutaj mam do was pytanie-bo pewnie wiecie lepiej o rozwikłanie tej zagadki.A mianowicie na jakiej podstawie tenże reżyser mógł przesiedzieć w stanach bez pracy aż 2 lata? Moje pytania:

1.Na jaki maksymalnie czas studio filmowe może wystawić wizę pracowniczą dla artysty? Jeżeli studio filmowe po 2 miesiącach zakończyło z nim współpracę to możliwe,że wizę pracowniczą miał załatwioną na o wiele dłuższy czas?

2.Czy możliwe jest,że Forman przebywał te 2 lata w USA nielegalnie? To by było nieprawdopodobne,bo kiedy w końcu Michael Douglas zaangażował go do reżyserii "Lotu nad kukułczym gniazdem" zapewne musiał się starać o kolejną wizę pracowniczą dla niego-ale jeżeli by tak było,to wydałoby się od razu,że Forman siedział kupę czasu w USA nielegalnie czyli natychmiastowa deportacja.

3.Czy możliwa była w tym przypadku jakaś...amnestia? mimo,że skończyła mu się wiza pracownicza załatwiona przez paramount i przebywałby w USA nielegalnie to ze względu na to,że jest wybitnym artystą odstąpiono by od jakichkolwiek konsekwencji wobec jego osoby?

Może macie jakieś sugestie czy domysły jak to mogło wyglądać?

Link to comment
Share on other sites

Ciekawe nachodzą Cię rozmyślania... :P

Nie wiem jak było, na jednej str wyczytałem: "When The Firemen’s Ball was banned in Czechoslovakia after the Soviet invasion of 1968, Forman immigrated to the United States; he became a U.S. citizen in 1975." Możliwe zatem, że był to jakiś rodzaj azylu politycznego.

I jeszcze coś takiego:

"Film scholars and Czechoslovak authorities saw his 1967 film The Firemen's Ball as a biting satire on Eastern European Communism. ... Forman was subsequently forced to leave Czechoslovakia for the United States, where he continued making films, gaining wider critical and financial success."

Edited by Jacek87
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Zatem jaka wydaje się najbardziej prawdopodobna sytuacja?

Jeżeli wiza O1 dla artystów to zapewne nie jest ona bezterminowa i po jej wygaśnięciu trzeba natychmiast opuścić terytorium USA bo inaczej skończy się to deportacją i dożywotnim zakazem wjazdu.Czy wiza O1 może zostać wydana na kilka lat?

Jeżeli azyl polityczny to na podstawie jakiej wizy/decyzji? Czy azyl polityczny upoważnia do legalnej pracy w USA? Czy jest to decyzja bezterminowa?

A tak z ciekawości-czy da się jakoś odkręcić decyzję o dożywotnim zakazie wjazdu do USA? czy były kiedykolwiek takie przypadki i na jakiej podstawie?

Link to comment
Share on other sites

Też uważam ze dostał zieloną kartę (azyl) za sam fakt, że pochodził z CSRS.

53 minutes ago, Autobusiarz said:

A tak z ciekawości-czy da się jakoś odkręcić decyzję o dożywotnim zakazie wjazdu do USA? czy były kiedykolwiek takie przypadki i na jakiej podstawie?

Zależy za co ten zakaz. Zależy też o jaki przyjazd do USA chodzi. Jeśli chodzi o przyjazd turystyczny to raczej nie ale np. ślub z obywatelem + odpowiednia papierologia (+ opłata) potrafi usunąć zakaz związany z misrepresentation w związku z ubieganiem się o wizę imigracyjną. Jak by to był zakaz za udział w organizacjach terrorystycznych lub z udowodnionym handlem ludźmi to pewnie już nie byłoby tak łatwo.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Autobusiarz said:

Zatem jaka wydaje się najbardziej prawdopodobna sytuacja?

Jezeli w 1975 sie naturalizowal, to najpozniej w 1969/1970 musial juz miec zielona karte. Z tego co widze w tym okresie mial zone Czeszke, wiec nie ma mowy o 3 letnim okresie oczekiwania na obywatelstwo

1 hour ago, Autobusiarz said:

Jeżeli azyl polityczny to na podstawie jakiej wizy/decyzji?

O azyl wystepujesz po przekroczeniu granicy. Nie ma znaczenia z jakiej wizy. Mozesz sie tez pojawic na granicy i ubiegac o parole, czyli wpuszczenie bez wizy.

1 hour ago, Autobusiarz said:

Czy azyl polityczny upoważnia do legalnej pracy w USA? Czy jest to decyzja bezterminowa?

Tak, po tym jak zlozysz papiery masz status "asylum pending" i mozesz sie ubiegac o EAD (pozwolenie na prace). Twoj status jest wazny do rozpatrzenia sprawy i jak dlugo trwa mozesz przedluzac EAD. Jezeli sprawa jest rozpatrzona pozytywnie dostajesz GC. Jezeli negatywnie, lecisz do domu.

Edited by Xarthisius
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, Autobusiarz napisał:

Zatem jaka wydaje się najbardziej prawdopodobna sytuacja?

Nie rozumiem po co te dywagacje. To byly zupelnie inne czasy, inne nastawienie do imigrantow, legalnych czy nie,  bezproblemowa niemal, tolerancja dla nielegalnej pracy.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...