Skocz do zawartości

Lot dziecka do USA bez opiekuna


Rekomendowane odpowiedzi

Hej Kochani!

Na jednej z grup dla mam kobitka zadała pytanie odnośnie lotu dziecka samodzielnie do USA. Pomyślałam, że zapytam Was, bo sporo wiecie na rożne temat. No i pewnie przyda się na przyszłość.

 

Sprawa ma sie następująco: dziecko ma 10 lat. Leci samo, rodzice ani żaden inny opiekun nie są w stanie lecieć z nim. W USA będzie odbierać dziecko ciocia (siostra mamy bodajże). Wiza/ESTA i bilet są. Lot Polska-USA, termin: czerwiec/lipiec.

Pytanie:

1). Czy dziecko podróżujące samotnie potrzebuje jakiś dodatkowy dokumet? Zgoda notarialna, zaświadczenie od rodzica, uprawnienia do odbioru dla cioci? Jakie są wymogi prawne przy lotach dziecka samotnie z Europy do USA?

2). Jak to jest z asystą stewardessy? Automatycznie dodają zależnie od wieku dziecka czy trzeba dodatkowo wykupić/zadzwonić i zabookować?

Póki co doradziłam telefon na infolinię linii lotniczych, ale może ktoś się z was orientuje, bo wysyłał dziecko samo?

 

@ Admini: prosze przenieść temat jesli w złym dziale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W wiekszosci przypadkow to zalezy od linii (przepisy). Opieka stewardesy (+ do tego dochodzi jeszcze odebranie i oddanie dziecka na lotnisku - nie tylko sama opieka) zawsze jest dodatkowo platna. Na granicy to ich zwykle wali za przeproszeniem jezeli dziecko ma paszport (tak mi sie zdaje).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nieletnie dziecko mialo paszport potrzebna jest zgoda obojga rodzicow. Tym samym domniemywuje sie ze obydwoje wyrazaja zgode na podroze za granice. Czasem jednak linie chca jakichs extra papierow. Niedawno byl tu watek na ten temat ale jestem w pracy i nie mam teraz czasu poszukac. Nasze "dzieciate" forumowe kolezanki maja w tym wzgledzie spore doswiadczenie. Zapewne ktoras z nich sie odezwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, andyopole napisał:

"dzieciate" forumowe kolezanki

KOLEZANKI.... mowilem.   ;)

Godzinę temu, Xarthisius napisał:

Zarowno polscy jak I amerykanscy pogranicznicy moga chciec zobaczyc zgode obojga rodzicow.

https://powroty.gov.pl/en/-/podroz-z-dzieckiem-za-granice

Analogiczne info mozna znalezc na stronie CBP

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...