Skocz do zawartości

Sponsorowanie GC przez firmę a zmiana stanowiska


Rekomendowane odpowiedzi

Mamy w formie pracownika, który jest u nas na wizie L (był przeniesiony z zagranicznego oddziały ze 3 lata temu) i jest właśnie w trakcie sponsorowania przez firmę na GC. Pojawiła się opcja zmiany jego stanowiska na rownolegle w innym dziale, które super by pasowało i jemu i nam bo wspiera jego dalszy rozwój a my akurat potrzebujemy tam kogoś ztakim doświadczeniem jak on ma, no normalnie match made in heaven! Tyle, że prawnik nam powiedział stop - że jak są złożone papiery o GC to absolutnie nie ma mowy o zmianie stanowiska, ani jego zakresu obowiązków, nawet na bardzo podobne… no i jesteśmy w kropce :/ chłop się idealnie nadaje, ale go okazja ominie bo jest zakładnikiem sponsorowania, które - jak twierdzi prawnik - potrwa jeszcze 6-8 mcy, a wg mnie pewnie dłużej bo proces się dopiero zaczął. Pojawiły się pomysły by zmienił stanowisko „nieoficjalnie” w sensie pracował na nowym ale w papierach miał stare co uważam za mega kiepski pomysł, bo jak to wyjdzie to będzie misrepresentation albo gorzej. Co sądzicie? Przesadza prawnik czy nie? Jakieś pomysły? Komentarze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, MeganMarkle said:

Co sądzicie? Przesadza prawnik czy nie? Jakieś pomysły? Komentarze?

Nie wiem czy dokladnie przekazujesz slowa prawnika. GC nie ma nic wspolnego z L1, chyba ze to L1A, ale skoro ma być przeniesiony to pewnie L1B.

Zmiana stanowiska może mieć znaczenie w przypadku L1B, jeśli jest znacząca zmiana opisu stanowiska pracy może wypaść poza to co jest zatwierdzone = utrata statusu L1B = nielegalny pobyt w czasie pending GC = odmowa GC. Może o to chodzi. Prawdopodobnie trzeba by mu było zrobić nowa L1 specyficzna do nowego stanowiska, żeby miał legalny pobyt w czasie czekania na GC.

 

EDIT - można tez kombinować z innymi  wizami, H1B i E2. Ja jestem po L1A->L1B->H1B->E2->GC i mam przysięgę za dwa tygodnie,

Edytowane przez vlade
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sponsorowanie pracownicze (poza EB2-NIW) tez ma, podobnie jak L1, PERM i jest na konkretne stanowisko. O ile mozna pod pewnymi warunkami zmieniac stanowisko w trakcie rozpatrywania petycji, to nie dziwie sie prawnikowi, ze ich wyslal na drzewo.

@MeganMarkle to juz ktorys (przynajmniej drugi) raz jak piszesz o szczegolach imigracyjnych swoich wspolpracownikow. Tak jak wtedy juz pisalem: 1) it's not your business 2) jak HR / prawnik "zakladowy" cos mowi, to tak ma byc. Don't meddle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, Xarthisius said:

Sponsorowanie pracownicze (poza EB2-NIW) tez ma, podobnie jak L1, PERM i jest na konkretne stanowisko. O ile mozna pod pewnymi warunkami zmieniac stanowisko w trakcie rozpatrywania petycji, to nie dziwie sie prawnikowi, ze ich wyslal na drzewo.

Ale nie musisz być na tym stanowisku a trakcie rozpatrywania petycji. Nie musisz być w kraju, ani nawet pracować dla danej firmy. Doświadczenie zdobyte w stanach w trakcie pracy na danym stanowisku nawet nie liczy sie do minimow które dane stanowisko wymaga do GC (zakładając ze jest to ta sama firma która sponsoruje GC).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Xarthisius said:

Sponsorowanie pracownicze (poza EB2-NIW) tez ma, podobnie jak L1, PERM i jest na konkretne stanowisko. O ile mozna pod pewnymi warunkami zmieniac stanowisko w trakcie rozpatrywania petycji, to nie dziwie sie prawnikowi, ze ich wyslal na drzewo.

@MeganMarkle to juz ktorys (przynajmniej drugi) raz jak piszesz o szczegolach imigracyjnych swoich wspolpracownikow. Tak jak wtedy juz pisalem: 1) it's not your business 2) jak HR / prawnik "zakladowy" cos mowi, to tak ma byc. Don't meddle.

Oj oj, nie wpieprzam sie przecież prawnikowi w robotę tylko podpytuję, co to szkodzi :p i tu akurat nie chodzi o współpracownika tylko osobę, która chce ściągnąć do mojego działu, bo potrzebuje pilnie leadera w jednym z teamów a ta osoba pasuje idealnie…

no ale wiem, że nic nie zrobię :(

Edytowane przez MeganMarkle
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, MeganMarkle said:
47 minutes ago, vlade said:

Nie wiem czy dokladnie przekazujesz slowa prawnika. GC nie ma nic wspolnego z L1, chyba ze to L1A, ale skoro ma być przeniesiony to pewnie L1B.

Zmiana stanowiska może mieć znaczenie w przypadku L1B, jeśli jest znacząca zmiana opisu stanowiska pracy może wypaść poza to co jest zatwierdzone = utrata statusu L1B = nielegalny pobyt w czasie pending GC = odmowa GC. Może o to chodzi. Prawdopodobnie trzeba by mu było zrobić nowa L1 specyficzna do nowego stanowiska, żeby miał legalny pobyt w czasie czekania na GC.

 

EDIT - można tez kombinować z innymi  wizami, H1B i E2. Ja jestem po L1A->L1B->H1B->E2->GC i mam przysięgę za dwa tygodnie,

czyli jak ktoś jest na L to jest to przypisane do jednego konkretnego stanowiska? ciekawe, bo mieliśmy ludzi którzy na L przylecieli ale zmieniali potem stanowiska (no ale fakt, nie wiem czy zmieniali typ wizy czy nie).

a ten proces ubiegania się o GC do wydania samej karty ile średnio trwa? Pi razy dupa :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, vlade said:

Ale nie musisz być na tym stanowisku a trakcie rozpatrywania petycji. Nie musisz być w kraju, ani nawet pracować dla danej firmy. Doświadczenie zdobyte w stanach w trakcie pracy na danym stanowisku nawet nie liczy sie do minimow które dane stanowisko wymaga do GC (zakładając ze jest to ta sama firma która sponsoruje GC).

Jak robisz AOS to jest to troche bardziej skomplikowane i zdecydowanie pracujesz albo bedziesz pracowal na tym stanowisku. A tu sugestia byla zmiany docelowego stanowiska o ile dobrze rozumiem. Jakby Megan pracowal tam do otrzymania GC to jej chyba nie urzadza. Przy consular processing pelna zgoda.

https://www.uscis.gov/working-in-the-united-states/how-uscis-determines-same-or-similar-occupational-classifications-for-job-portability-under-ac21

Edytowane przez Xarthisius
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minutes ago, MeganMarkle said:

czyli jak ktoś jest na L to jest to przypisane do jednego konkretnego stanowiska? ciekawe, bo mieliśmy ludzi którzy na L przylecieli ale zmieniali potem stanowiska (no ale fakt, nie wiem czy zmieniali typ wizy czy nie).

a ten proces ubiegania się o GC do wydania samej karty ile średnio trwa? Pi razy dupa :) 

Wszystko mozna zmienic. Wymaga to tylko czasu i pieniedzy.

Update: A na jakim etapie jest? Ma zatwierdzone I-140? Wiesz wogole jaka kategoria?

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Just now, MeganMarkle said:

czyli jak ktoś jest na L to jest to przypisane do jednego konkretnego stanowiska? ciekawe, bo mieliśmy ludzi którzy na L przylecieli ale zmieniali potem stanowiska (no ale fakt, nie wiem czy zmieniali typ wizy czy nie).

a ten proces ubiegania się o GC do wydania samej karty ile średnio trwa? Pi razy dupa :) 

NIe tyle do stanowiska ile do zestawu doświadczenia/umiejętności które stanowisko wymaga. Po prostu nie ma nikogo w stanach kto mógłby to robić a przeszkolenie nowego by kosztowało za dużo i musimy go ściągnąć z innego oddziału. Jak zmieniasz stanowisko ale wymagania nie ulegają zmianie - to wszystko jest koszerne.  Ale powiedzmy sobie szczerze - kto to sprawdzi chyba ze sie samemu przyznasz? Ile teraz trwa nie wiem, ale chyba trumpowska era gnojenia USCIS sie skończyła i rozpatrują petycje szybko, ja o obywatelstwo złożyłem w połowie maja i mam przysięgę za dwa tygodnie. Andy czekał prawie rok, rok wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...