Skocz do zawartości

Ślub z rezydentem


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. 

Moja sprawa wygląda następująco:

Zostałem wylosowany w loterii kilka lat temu, posiadałem już wtedy dwoje dzieci z jedną kobietą, bez ślubu, ale że nie układało nam się w owym czasie najlepiej, wystąpiłem o GC tylko dla siebie. Pamiętam, że w jednym z dokumentów była opcja którą zaznaczyłem, że nie wykluczam ubiegania się moich dzieci o GC w późniejszym terminie, czy coś takiego. Kartę dostałem i od 2020 mieszkam i pracuję mniej więcej 50/50 między US a PL. Teraz nastały dla mojej rodziny lepsze czasy i chcielibyśmy wszyscy legalnie emigrować. Jak to można najprościej/najszybciej zrobić? Czy wzięcie ślubu daje dzieciom legalny pobyt? Bo słyszałem że żona rezydenta może czekać latami na papiery... A jak jest z dziećmi? Czy rodzina po złożeniu odpowiednich wniosków po ślubie z rezydentem dostaje jakiś status który pozwala im legalnie żyć w USA np. iść do szkoły, pracy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma czegos takiego jak latwo/szybko. Sam slub nie daje nikomu zadnych przywilejow imigracyjnych. Nikogo w USCIS nie interesuje ze masz dzieci etc. 

Skladasz papiery i rodzina oczekuje w PL na wizy. Czas trwania to ok 2 lat. Nie ma zandych specjalnych wiz na ktorych w miedzy czasie rodzina moze pracowac/chodzic do szkoly. Skoro i tak spedzasz polowe czasu w PL nie musisz martwic sie o rozlake. Nie jestes obywatelem US wiec jaki kolwiek nielegalny pobyt w US nie bylby twojej rodzinie przebaczony. 

Swoje droga bedziesz mial problemy przy aplikowaniu o obywatelstwo jesli spedzasz tak duzo czasu poza USA. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuuuu.... To słabo, miałem nadzieję że są bardziej prorodzinni. Dwa lata czekania na papiery po ślubie z rezydentem to chyba optymistyczny wariant, ja czytałem o 4-5 a nawet 7 latach... Czyli pewnie lepiej się skupić na zdobyciu obywatelstwa najpierw i wtedy procedura jest niby szybsza. Ale tak czy owak to nawet rok jest bardzo długim okresem, zważywszy na to że okres oczekiwania rodzina starająca się o papiery spędza w swoim kraju, ewentualnie na jakichś wizach w US ale bez żadnych praw...

Miał ktoś może podobny przypadek?

Aha i jeszcze się zastanawiam po co w tych formularzach o GC było pytanie czy zamierzam w przyszłości starać się o GC dla dzieci. Nie ma to żadnego znaczenia że odpowiedziałem: TAK???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla malzonkow rezydentow procedury trwaja okolo 2 lat. Jezeli twoje dzieci sa dorosle to bodajze nie moga podrozowac z matka i bede czekac dluzej. 

Jak chcesz to mozesz czekac 5 lat dopoki zostaniesz obywatelem ale po co? Skladaj papiery jak najszybciej. 

Uscis jest pro rodzinne w takim sensie ze w ogole laskawie mozesz sponsorowac rodzine. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 8.09.2022 o 15:17, Roelka v.2 napisał:

Skoro i tak spedzasz polowe czasu w PL nie musisz martwic sie o rozlake

 

W dniu 9.09.2022 o 18:17, katlia napisał:

No ale sam piszesz ze polowe czasu spedzasz w Polsce... wiec az tak zle nie jest ;)

Spędzam ten czas 50/50 bo z jednej strony chcę utrzymać status GC i ewentualnie w przyszłości starać się o paszport, a jednocześnie mieć jak największy kontakt z rodziną. Czyli raczej jest to wymuszone. Wolałbym nie robić tego przez najbliższe 2-3 lata, bo nie jest to dla nikogo z nas zbyt komfortowe, szczególnie dzieci. No ale jak nie ma innej opcji... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Mam kilka kolejnych pytań:

1. Czy ma znaczenie gdzie weźmiemy ślub (PL czy US)? Który proces jest szybszy mniej skomplikowany...?

2. Czy dzieci (2x, nasze rodzone, wiek 8 i 11 lat) po ślubie w rodziców aplikują z matką w jednym procesie czy to oddzielna sprawa i inne terminy etc?

3. Jakie są mniej więcej koszty całej aplikacji o GC dla małżonka rezydenta i jego rodziny (3osoby)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie ma znaczenia

2. Wg instrukcji https://www.uscis.gov/sites/default/files/document/forms/i-130instr.pdf  wypełniasz oddzielne formy I-130 na każdego z członków rodziny. Czyli w twoim przypadku musisz wypełnić 3 razy formę i-130
Instrukcja mówi:
====
If you are a lawful permanent resident of the United States, you must file a separate Form I-130 for each eligible relative.
====

3. Koszt to $535 za I-130 + $325 za wizę. Czyli o ilę dobrze rozumiem $860 od osoby czyli $2,580 + koszty szczepień, badań lekarskich, tłumaczeń o ile będą potrzebne itp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minutes ago, mcpear said:

2. Wg instrukcji https://www.uscis.gov/sites/default/files/document/forms/i-130instr.pdf  wypełniasz oddzielne formy I-130 na każdego z członków rodziny. Czyli w twoim przypadku musisz wypełnić 3 razy formę i-130
Instrukcja mówi:
====
If you are a lawful permanent resident of the United States, you must file a separate Form I-130 for each eligible relative.
====

Ta instrukcja jest bardzo glupio napisana. Patrz w szczegolnosci punkt 5. na nastepnej stronie ;-)

Na wszelki gdybym sie nie jasno wyrazal: obie drogi sa dopuszczalne (jedna petycja I-130 dla wszystkich i oddzielne I-130 dla zony i dzieci). Zalecana w tej sytuacji jest ta druga, ze wzgledu na mozliwe wydluzenie sie procesu i Twoja naturalizacje. W momencie kiedy jest jedna aplikacja I-130 na Zone, to Ona jest primary beneficiary, a dzieci sa derived beneficiaries. W momencie kiedy sie naturalizujesz, Zona przeskoczylaby do Immediate Relative, ale kruczek polega na tym ze derived beneficiaries w takiej aplikacji nie moga tego zrobic. Wtedy trzeba byloby skladac nowa petycje i dzieci bylyby w plecy. Dlatego bezpieczniej jest kazdemu osobno.

[1] 9 FAM 502.2-3(C) https://fam.state.gov/fam/09FAM/09FAM050202.html

Edytowane przez Xarthisius
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...