Skocz do zawartości

Koszta życia przez pierwsze 3 miesiące


xyz_1

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, katlia napisał:

Nam tez jest to ciezko zrozumiec, LOL. Zwlaszcza teraz kiedy wszystko zrobilo sie tak drogie - jedzenie, samochody, mieszkania/domy, koszty ubezpieczenia, opieki medycznej, itp. 

Bardziej serio, duzo zalezy od tego czego oczekujesz. Jezeli masz umiejetnosci/fach ktore pozowola ci na godna parce i godne zarobki, to zycie w USA moze byc bardzo ciekawe. Start jest zawsze trudny (i drogi.) Poziom zycia w USA czesto jest inny: materialnie moze byc lepiej, ale tutejsze koszty zycia wcale nie sa niskie, podatki tez nie. Jest tu inna kultura pracy, ma sie mniej protekcji, mniej urlopu, gorszy balans pracy/zycia rodzinnego, itp. Ale tez sporo Polakow mowi ze prace ktore maja w USA sa ciekawsze niz te ktore mieli w Polsce, wiec w pewnym sensie czuja wieksza profesjonalna satysfakcje. No i ci ktorzy wyjechali czy to do Kaliforni/Oregonu czy na Floryde czesto sa bardzo zadowoleni zmiana pogody :) 

 

Moja sytuacja jest dosyć łatwa bo nie mam żadnych zobowiązań w Polsce. Mamy obydwoje po 24 lata, nie mamy dzieci, mamy do kogo się odezwać na miejscu, nie mamy w Polsce kredytu i mamy zawsze do czego wrócić. Kusi podwójne obywatelstwo po 5 latach i alternatywa, że jak się na stałe pogorszy w Polsce możesz po prostu wyjechać. Jakość życia w Polsce obecnie też się bardzo pogorszyła. Wynajem mieszkania obecnie to 50% pensji, a wydatki na jedzenie to kolejne 25%. Więc stąd pytanie i prośba, aby ktoś rozłożył potencjalne wydatki i napisał coś o rynku pracy. Jak to obecnie się kształtuje z zarobkami do wydatków:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, katlia napisał:

Ile osob? Ile osob bedzie pracowalo? Jezeli dwie osoby beda pracowac to liczcie sie z tym ze mozliwie musicie miec dwa samochody i oczywiscie ubezpieczenie. W jakich fachach? Jezeli macie dzieci to ile, i w jakim wieku? 

Dodam jeszcze, że moim priorytetem nie jest protekcja. Obecnie w Polsce beneficjantami programów socjalnych są emeryci i osoby którym nie za bardzo jest po drodze z pracą.  Służba zdrowia w Polsce to nie jest również żaden benefit. Wieloletnie kolejki do lekarza specjalisty i jak ktoś ma potrzebę się pilnie dostać do lekarza i tak musi iść prywatnie i zapłacić dolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minutes ago, xyz_1 said:

W moim przypadku to dwie osoby. W Polsce mam dwa zawody: Spedytor oraz kierowca ciężarówki. Zamierzam w Stanach się rozwijać na start w tym samym kierunku. Uwzględniłem następujące koszta:

Koszt badań lekarskich 500-1000zl / OS
Zielona karta 330+220=550USD / OS
Lot 1500-2500zl / os
2000 USD mieszkanie / 2 OS
Kaucja na mieszkanie do 4000USD / 2 OS
Auto 650USD
Jedzenie/chemia 1000USD / 2 osoby
Uruchomienie mediów, internetu itd 300SUD
Gaz, internet, prąd, telefony 250/300 USD
Ubezpieczenie medyczne 600USD

Podliczając cały koszt wstępny wychodzi coś w okolicy 12000USD na pierwsze 3 miesiące. Dodam, że zamierzamy jak najszybciej znaleźć pracę i mamy na miejscu rodzinę ale nie chcę uwzględniać jej w kosztach.

A gdzie koszt kupienia przynajmniej jednego samochodu i ubezpieczenia? W wiekszosci USA samochod jest niezbedny, bo komunikacja tu nawet jezeli istnieje to jest kiepska. Telewizoru (rozumiem ze o to ci chodzi piszac 'mediow') Wyposazenie domu (meble, sprzet kuchenny itp.)  Jezeli chodzi o mieszkanie za $2K na miesiac to samo wprowadzenie moze byc $6,000 - czesto placi sie za pierwszy miesiac, ostatni miesiac i security deposit, ktory jest zwrocony kiedy sie wyprowadzasz. $600 na miesiac ubezpieczenia jest bardzo malo, nawet jezeli pracodawca pokrywa czesc. Chyba przecietnie teraz jest blizej $800 na miesiac za dosyc podstawowe ubezpieczenie. Twoje obliczenie koszty gazu, internetu, pradu, telefonu itp tez mi sie wydaja niskie, ja bym liczyla powyzej $400 na miesiac. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minutes ago, xyz_1 said:

Moja sytuacja jest dosyć łatwa bo nie mam żadnych zobowiązań w Polsce. Mamy obydwoje po 24 lata, nie mamy dzieci, mamy do kogo się odezwać na miejscu, nie mamy w Polsce kredytu i mamy zawsze do czego wrócić. Kusi podwójne obywatelstwo po 5 latach i alternatywa, że jak się na stałe pogorszy w Polsce możesz po prostu wyjechać. Jakość życia w Polsce obecnie też się bardzo pogorszyła. Wynajem mieszkania obecnie to 50% pensji, a wydatki na jedzenie to kolejne 25%. Więc stąd pytanie i prośba, aby ktoś rozłożył potencjalne wydatki i napisał coś o rynku pracy. Jak to obecnie się kształtuje z zarobkami do wydatków:)

Jestes mlody, nie macie dzieci, w Polsce nic was nie trzyma - carpe diem i przyjezdzaj. Nawet jezeli zdecydujecie sie potem na powrot do Polski - z jakiegokolwiek powodu - to mieliscie niemala przygode. Wiec dlaczego nie. Tylko jednak przemysl budzet na start bo ten ktory podales wydaje mi sie za niski. 

  • Dziękuję! 1
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

$650 na auto...?

Mieszkanie za $2000 to moze tez byc problem... do tego oczywiscie dolicz rachunki. My mieszkalismy w "tanim" stanie i rachunki wychodzily nam mniej wiecej $150 za prad I internet (do $300 w sezonach grzewczym I letnim), $50 woda, $150 za dwa telefony, ok. $50 za wywoz smieci co 3 miesiace, $120 ubezpieczenie samochodu na miesiac. Jak kupisz samochod na kredyt dojdzie ci tez rata za samochodw. Moga tez dojsc inne rachunki/oplaty. No I oczywiscie ubezpieczenie zdrowotne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, katlia napisał:

A gdzie koszt kupienia przynajmniej jednego samochodu i ubezpieczenia? W wiekszosci USA samochod jest niezbedny, bo komunikacja tu nawet jezeli istnieje to jest kiepska. Telewizoru (rozumiem ze o to ci chodzi piszac 'mediow') Wyposazenie domu (meble, sprzet kuchenny itp.)  Jezeli chodzi o mieszkanie za $2K na miesiac to samo wprowadzenie moze byc $6,000 - czesto placi sie za pierwszy miesiac, ostatni miesiac i security deposit, ktory jest zwrocony kiedy sie wyprowadzasz. $600 na miesiac ubezpieczenia jest bardzo malo, nawet jezeli pracodawca pokrywa czesc. Chyba przecietnie teraz jest blizej $800 na miesiac za dosyc podstawowe ubezpieczenie. Twoje obliczenie koszty gazu, internetu, pradu, telefonu itp tez mi sie wydaja niskie, ja bym liczyla powyzej $400 na miesiac. 

Biorąc pod uwagę auto - 650USD miałem na myśli kredyt, ubezpieczenie i paliwo / miesiąc. Dodam, że mówię o wartości auta około 20000USD. Telewizor mi jest zbędny. Jeśli chodzi o mieszkanie - stąd zadałem pytanie, aby sprawdzić czy moje koszta które wyliczyłem mają podkrycie w rzeczywistości. Czy można wynająć mieszkanie już umeblowane w tej cenie? I jeśli to nie problem to miałbym prośbę @katlia o wypisanie Twoich podstawowych wydatków jesli to nie problem. Zestawiłbym to sobie i zaczął się przygotować pod to:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minutes ago, xyz_1 said:

Wieloletnie kolejki do lekarza specjalisty i jak ktoś ma potrzebę się pilnie dostać do lekarza i tak musi iść prywatnie i zapłacić dolę.

Tu kolejki moze nie sa "wieloletnie" ale tez trzeba czesto czekac na lekarza i specjaliste. Mama przeprowadzila sie z Kaliforni do Kolorado. Bylo trudno znalezc lekarza ktory w ogole akceptuje nowych pacjentow. W koncu znalazlysmy kogos - ale musialysmy czekac 6 miesiecy na pierwsza wizyte. Dodam mama miala swietne, i bardzo drogie, ubezpieczenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

$650 na kredyt, ubezpiecznie przy wartosci auta $20k kiedy nie masz zadnej historii kredytowej...nie jestem specjalistka w tej dziedzinie ale ja byl raczej liczyla tutaj na wyzsza kwote...

 

Mozesz tez poszukac średnich cost of living https://livingcost.org/cost/united-states/nj

Edytowane przez Roelka v.2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie moge podzielic. Kategoryzacja wedle mojego banku, to sa 12 miesieczne srednie, no i najwazniejsze mieszkam na wsi wiec YMMV w upstate NY. W CC payments, 3k to mortgage.

 

Auto/Transportation       $140.53
Bills/Utilities       $453.09
Business/Office       $86.25
Cash/ATM       $0.00
Children       $1,653.72
Entertainment       $125.10
Food/Drink       $2,060.99
Health       $111.10
Home       $206.97
Insurance/Financial       $101.15
Miscellaneous       $135.41
Personal Care       $8.94
Pets       $0.00
Shopping       $440.09
Taxes       $0.00
Travel       $7.18
Uncategorized Payments       $45.85
Spending Subtotal *       $5,576.37
Credit Card/Loan Payments       $4,148.12
       
Edytowane przez Xarthisius
  • Dziękuję! 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Roelka v.2 napisał:

$650 na kredyt, ubezpiecznie przy wartosci auta $20k kiedy nie masz zadnej historii kredytowej...nie jestem specjalistka w tej dziedzinie ale ja byl raczej liczyla tutaj na wyzsza kwote...

Stąd właśnie szukam odpowiedzi na to ile faktycznie potrzeba, żeby po drugiej stronie oceanu wystartować bez stresu. Tak jak wspomniałem chcemy jak najszybciej znaleźć pracę i szukamy odpowiedzi w temacie zarobków w pracach które podejmują imigranci na starcie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...