Skocz do zawartości

Koszta życia przez pierwsze 3 miesiące


xyz_1

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Wygrałem w DV-2024 i otrzymałem na tym forum dużo wiedzy i pomocy. Jednak nurtuję mnie pytanie ile to tak naprawdę wszystko kosztuje. Przeglądałem forum, oglądałem sporo filmów na YouTube w poszukiwaniu odpowiedzi. Czy jest ktoś kto znajdzie chwilę czasu, aby opisać obecną sytuację na rynku pracy, zarobków i podstawowych kosztów z jakimi musimy się mierzyć tuż po przylocie? Wiem, że Stany Zjednoczone są olbrzymim krajem i występuje tu wielkie rozwarstwienie jeśli chodzi o koszty życia w poszczególnych Stanach, więc prosiłbym o podanie miejsca które to dotyczy. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, xyz_1 napisał:

Witam. Wygrałem w DV-2024 i otrzymałem na tym forum dużo wiedzy i pomocy. Jednak nurtuję mnie pytanie ile to tak naprawdę wszystko kosztuje. Przeglądałem forum, oglądałem sporo filmów na YouTube w poszukiwaniu odpowiedzi. Czy jest ktoś kto znajdzie chwilę czasu, aby opisać obecną sytuację na rynku pracy, zarobków i podstawowych kosztów z jakimi musimy się mierzyć tuż po przylocie? Wiem, że Stany Zjednoczone są olbrzymim krajem i występuje tu wielkie rozwarstwienie jeśli chodzi o koszty życia w poszczególnych Stanach, więc prosiłbym o podanie miejsca które to dotyczy. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Był tu gdzieś wątek o takich początkowych kosztach. Teraz nie mam czasu szukać, idę zadbać o mój amerykanski trawnik.  :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, andyopole napisał:

Był tu gdzieś wątek o takich początkowych kosztach. Teraz nie mam czasu szukać, idę zadbać o mój amerykanski trawnik.  :)

Interesują mnie również koszta które nie są początkowe. Na YouTube można obejrzeć pelno filmów które mają przekaz typu: 

"Na jedną osobę jest średnio potrzebne 4000USD na rękę przy czym w tym samym filmie można usłyszeć, że w Stanach większość ludzi zarabia dużo mniej." Także gdzieś tutaj zachodzi pewien dysonans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie zarabiaja mniej i po prostu sa biedni. Zyja z roommates albo rodzicami. Jak masz malzenstwo oboje pracujace to juz masz $8k.

$4000 w jednym stanie wystarczy na zycie a w drugim juz nie.

Wedlug mnie na poczatek conajmniej jest potrzebne $20k - 25k. Byly na forum juz watki gdzie jest to dyskutowane w szczegolach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minutes ago, xyz_1 said:

Witam. Wygrałem w DV-2024 i otrzymałem na tym forum dużo wiedzy i pomocy. Jednak nurtuję mnie pytanie ile to tak naprawdę wszystko kosztuje. Przeglądałem forum, oglądałem sporo filmów na YouTube w poszukiwaniu odpowiedzi. Czy jest ktoś kto znajdzie chwilę czasu, aby opisać obecną sytuację na rynku pracy, zarobków i podstawowych kosztów z jakimi musimy się mierzyć tuż po przylocie? Wiem, że Stany Zjednoczone są olbrzymim krajem i występuje tu wielkie rozwarstwienie jeśli chodzi o koszty życia w poszczególnych Stanach, więc prosiłbym o podanie miejsca które to dotyczy. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Ile osob? Ile osob bedzie pracowalo? Jezeli dwie osoby beda pracowac to liczcie sie z tym ze mozliwie musicie miec dwa samochody i oczywiscie ubezpieczenie. W jakich fachach? Jezeli macie dzieci to ile, i w jakim wieku? 

Edytowane przez katlia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Roelka v.2 napisał:

Ludzie zarabiaja mniej i po prostu sa biedni. Zyja z roommates albo rodzicami. Jak masz malzenstwo oboje pracujace to juz masz $8k.

$4000 w jednym stanie wystarczy na zycie a w drugim juz nie.

Wedlug mnie na poczatek conajmniej jest potrzebne $20k - 25k. Byly na forum juz watki gdzie jest to dyskutowane w szczegolach.

W takim razie ciężko mi zrozumieć dlaczego nadal tyle osób próbuję za wszelką cenę dostać się do Stanów Zjednoczonych. Skoro wiele osób opisuję, że na miejscu potecjalnego imigranta czeka mały pokój, mała pensja, dużo pracy i kredyt za plecami. Film do którego się odnoszę był o stanie Massachusetts. Ja docelowo będę się przenosił do małego miasteczka w stanie New Jersey około godziny drogi od Nowego Jorku. Liczyłem, że na dwie osoby kwota około 12500USD na maksymalnie pierwsze 3 miesiące będzie wystarczające dlatego chciałbym zetrzeć te założenia z osobami które w Stanach żyją juz długo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np

American dream juz dawno sie skonczyl niestety. Wszystko teraz okropnie podrozalo.

$12500 szybko sie skurczy. Np. Znajdziesz mieszkanie do wynajecia za $3000. Na dzien dobry do zaplaty bedzie depozyt I pierwszy miesiac. To masz juz $6000. Bez samochodu sie nie obejdzie. Szczegolnie jak chcesz mieszkac w malym miasteczku. Ile planujesz wydac na samochod? Plus ubezpieczenie + benzyna. Ubezpieczenie zdrowotne to moze byc wydatek kilku stowek na miesiac. Do tego pewnie chcecie kupic jakies meble, jedzenie etc...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, katlia napisał:

Ile osob? Ile osob bedzie pracowalo? Jezeli dwie osoby beda pracowac to liczcie sie z tym ze mozliwie musicie miec dwa samochody i oczywiscie ubezpieczenie. W jakich fachach? Jezeli macie dzieci to ile, i w jakim wieku? 

W moim przypadku to dwie osoby. W Polsce mam dwa zawody: Spedytor oraz kierowca ciężarówki. Zamierzam w Stanach się rozwijać na start w tym samym kierunku. Uwzględniłem następujące koszta:

Koszt badań lekarskich 500-1000zl / OS
Zielona karta 330+220=550USD / OS
Lot 1500-2500zl / os
2000 USD mieszkanie / 2 OS
Kaucja na mieszkanie do 4000USD / 2 OS
Auto 650USD
Jedzenie/chemia 1000USD / 2 osoby
Uruchomienie mediów, internetu itd 300SUD
Gaz, internet, prąd, telefony 250/300 USD
Ubezpieczenie medyczne 600USD

Podliczając cały koszt wstępny wychodzi coś w okolicy 12000USD na pierwsze 3 miesiące. Dodam, że zamierzamy jak najszybciej znaleźć pracę i mamy na miejscu rodzinę ale nie chcę uwzględniać jej w kosztach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, xyz_1 said:

Ciężko mi zrozumieć dlaczego nadal tyle osób próbuję za wszelką cenę dostać się do Stanów Zjednoczonych. 

Nam tez jest to ciezko zrozumiec, LOL. Zwlaszcza teraz kiedy wszystko zrobilo sie tak drogie - jedzenie, samochody, mieszkania/domy, koszty ubezpieczenia, opieki medycznej, itp. 

Bardziej serio, duzo zalezy od tego czego oczekujesz. Jezeli masz umiejetnosci/fach ktore pozowola ci na godna parce i godne zarobki, to zycie w USA moze byc bardzo ciekawe. Start jest zawsze trudny (i drogi.) Poziom zycia w USA czesto jest inny: materialnie moze byc lepiej, ale tutejsze koszty zycia wcale nie sa niskie, podatki tez nie. Jest tu inna kultura pracy, ma sie mniej protekcji, mniej urlopu, gorszy balans pracy/zycia rodzinnego, itp. Ale tez sporo Polakow mowi ze prace ktore maja w USA sa ciekawsze niz te ktore mieli w Polsce, wiec w pewnym sensie czuja wieksza profesjonalna satysfakcje. No i ci ktorzy wyjechali czy to do Kaliforni/Oregonu czy na Floryde czesto sa bardzo zadowoleni zmiana pogody :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak dla kontrastu: Ja osobiscie ciagle wierze w American Dream. Podrozalo? Tak, jak wszedzie, ale pensje tez nie staly w miejscu. Widze po ofertach przedstawianych na entry level position w swojej firmie. Bedac w sytuacji @xyz_1: fach w reku, brak dzieci, specjalnie bym sie nie zastanawial. Co najwyzej nad kolorem walizek.

Edytowane przez Xarthisius
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...