Skocz do zawartości

[Wiza SB-1] Czy potrzebna?


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W połowie Stycznia 2024 r. wracam do USA z zieloną kartą. Niestety po ponad roku - ostatni wjazd 26 grudnia 2022 r.). Przez ostani rok nie udało mi się znaleźć jeszcze odpowiedniej pracy stąd przeprowadzka na stałe odkłada się w czasie. Pytanie czy aplikacja o Wizę SB-1 tj. Returning resident ma sens jeżeli od daty pieczątki DVI mija zaledwie 2 tygodnie? Jakie jest ryzyko, że zostanę wpuszczony na granicy? Czy uzasadnienie ciągłego poszukiwania pracy będzie wystarczające do utrzymania statusu rezydenta i otrzymania wizy SB-1? Czy lecieć bez wizy? Appointment w ambasadzie zarezerowałem na po świętach, ale jeszcze walczę z myślami co robić. Jak rozumiem, jeżeli chcę wrócić jeszcze do Polski pewnym rozwiązaniem będzie aplikowanie w stanach o biały paszport? Będę wdzięczny za rekomendacje :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, kiedy "wyjechałeś" z USA. To, że wjechałeś 26 grudnia 2022 nie wskazuje czy od wyjazdu minął już rok. Masz "fizyczną" zieloną kartę? Czy tylko pieczątkę? Jeśli Tylko pieczątkę i jest ona starsza niż rok to linie lotnicze nie wpuszczą Ciebie na samolot. Jeśli poprosisz o ESTA to jest to równoznacznie ze zrzeczeniem się zielonej karty. Jesli od WYJAZDU (nie wjazdu) minął już rok i masz "fizyczną" zieloną kartę to przy wjeździe oficer CBP może uznać, że porzuciłeś rezydencję - jeśli się tak stanie to wpuści ci do USA i skieruje do sądu imigracyjnego, gdzie musiałbyś "obronić swoją rezydencję". Jeśli od "wyjazdu" nie minął rok to nie powinieneś mieć (poza pytaniami szczegółowymi i ewentualnym ostrzeżeniem) większych problemów na granicy. Tak czy siak na przeterminowanej samej pieczątce nie polecisz do USA.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, mcpear said:

Nie wiem, kiedy "wyjechałeś" z USA. To, że wjechałeś 26 grudnia 2022 nie wskazuje czy od wyjazdu minął już rok. Masz "fizyczną" zieloną kartę? Czy tylko pieczątkę? Jeśli Tylko pieczątkę i jest ona starsza niż rok to linie lotnicze nie wpuszczą Ciebie na samolot.

Dobra uwaga 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

Wyjechałem ze Stanów 14 Stycznia 2023 roku i będę wjeżdżał 12 stycznia 2024 roku. Tak mam zieloną kartę i oczywiście rozumiem, że na przeterminowanej pieczątce nikt by mnie nie wpuścił. Pieczątkę mam w starym paszporcie bo w tym roku wyrobiłem nowy paszport. Nie mam natomiast pieczątki wyjazdowej jak to ma miejsce zazwyczaj w takich sytuacjach. W związku z tym jak rozumiem muszę wziąć ze sobą zarówno wydruk biletu wyjazdowego żeby im potwierdzić, że nie byłem poza USA dłużej niż rok oraz stary paszport + zieloną kartę. 

Czy możecie potwierdzić ile mam jeszcze czasu w obecnej sytuacji żeby znaleźć pracę i przenieść się do USA na stałe? Gdzieś czytałem że ktoś wjeżdżał co 6 miesięcy przez 2 lata aż znalazł pracę. W innym przypadku czytałem, że zgodnie z prawem amerykańskim rezydent musi przebywać w USA ciągle przez 6 miesięcy. Czyli jak rozumiem po okresie "transiton" 1 roku mam teraz czas maksymalnie do czerwca/lipca 2024, żeby się przenieść na stałe do Stanów. Przy czym muszę maksymalnie do tego czasu wyrobić tzw. "biały paszport", jeżeli ma mnie tam nie być po tym terminie.

Gdyby ktoś wyjaśnił okresy i wynikające z tego implikacje byłoby łatwiej zaplanować przenosiny. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na "wyjeździe" z USA chyba nikt nie dostaje pieczątki, nie ma kontroli granicznej - wyjazdowej. Robią to tylko linie lotnicze i przekazują dane o wszystkich "wylecianych", są one w systemie ale dobrze jest mieć jakiś papier, w razie cuś.

 GC jest zezwoleniem na pobyt stały a nie pozwoleniem na przyjeżdżanie raz do roku czy co 6 miesięcy.  Za którymś razem MOGĄ zakwestionować taką turystykę i skończą się wojaże. Jedynym dokumentem, który daje pewność powrotu jest "biały paszport" ale też trzeba mieć argumenty aby go dostać. Różnego typu "bajeczki" nie zawsze pomagają, tam nie pracują same durnie. 

Edytowane przez andyopole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, illusion said:

Dziękuję serdecznie za odpowiedzi.

Wyjechałem ze Stanów 14 Stycznia 2023 roku i będę wjeżdżał 12 stycznia 2024 roku. Tak mam zieloną kartę i oczywiście rozumiem, że na przeterminowanej pieczątce nikt by mnie nie wpuścił. Pieczątkę mam w starym paszporcie bo w tym roku wyrobiłem nowy paszport. Nie mam natomiast pieczątki wyjazdowej jak to ma miejsce zazwyczaj w takich sytuacjach. W związku z tym jak rozumiem muszę wziąć ze sobą zarówno wydruk biletu wyjazdowego żeby im potwierdzić, że nie byłem poza USA dłużej niż rok oraz stary paszport + zieloną kartę. 

Czy możecie potwierdzić ile mam jeszcze czasu w obecnej sytuacji żeby znaleźć pracę i przenieść się do USA na stałe? Gdzieś czytałem że ktoś wjeżdżał co 6 miesięcy przez 2 lata aż znalazł pracę. W innym przypadku czytałem, że zgodnie z prawem amerykańskim rezydent musi przebywać w USA ciągle przez 6 miesięcy. Czyli jak rozumiem po okresie "transiton" 1 roku mam teraz czas maksymalnie do czerwca/lipca 2024, żeby się przenieść na stałe do Stanów. Przy czym muszę maksymalnie do tego czasu wyrobić tzw. "biały paszport", jeżeli ma mnie tam nie być po tym terminie.

Gdyby ktoś wyjaśnił okresy i wynikające z tego implikacje byłoby łatwiej zaplanować przenosiny. Będę wdzięczny za pomoc.

Pozdrawiam

Urzędnik będzie widział kiedy wyjechałeś. Zapewne zapyta się jak długo Ciebie nie było. Może udzielić ci ostrzeżenia (będzie ono wpisane w system) abyś na tak długo nie wyjeżdżał. Nie ma wpisanych w prawo specjalnych sztywnych ograniczeń "ile musisz być w USA a ile możesz być poza USA". Jeśli urzędnik na granicy uzna, że prawdopodobnie porzuciłeś rezydencję to  skieruje sprawę do sądu imigracyjnego, gdzie musisz udowodnić, że jej nie porzuciłeś. Jeśli jako rezydent planujesz wyjechać z USA na dłużej niż rok powinieneś wyrobić przed wyjazdem "biały paszport". Teoretycznie każdy wyjazd na dłużej niż 180 dni może wzbudzić zainteresowanie oficera CBP. W praktyce jak jest to pierwszy lub drugi taki incydent to powinno ci się "upiec" albo "skończyć ostrzeżeniem". Nigdy nie przebywaj ponad rok poza USA

W myśl prawa ty już mieszkasz na stałe w USA. Więc pytanie "ile masz czasu żeby przenieść się na stałe do USA" jest z zasady błędne. Ty w oczach rządu USA: mieszkasz, pracujesz i żyjesz w USA - wyjechałeś na roczne wakacje do Polski, z których wracasz. Zielona karta to nie wiza turystyczna, która umożliwia pracę w USA - to stwierdzenie faktu twojej legalnej i permanentnej rezydencji w USA.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...