Skocz do zawartości

Czy warto wyjechać do USA (edycja 2024)


Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie wykorzystują jako urlop wydłużone weekendy, których jest kilka w roku. Ludzie pochodzący z Europy bardzo "płaczą" za brakiem urlopu. Ludzie mieszkający w USA od urodzenia nie do końca. Mam pracownika, który przez 3 lata nie wział innego urlopu niż przerwa świąteczno-noworoczna. Jego żona pracuje i nie mogą się zgrać. W tym roku planuje wziąć tydzień wokół 4 lipca. Są pracodawcy, którzy chętnie dadzą ci dwutygodniowy bezpłatny urlop (w ramach bonusu np.) raz na dwa lata. Ludzie też często zmieniając pracodawcę biorą przerwę na urlop. Czyli kończą np. pracować u jednego w czerwcu, biorą lipiec "wolnego" a następną robotę zaczynają w sierpniu. Elastyczne prawo pracy działa w dwie strony. Jak znajdziesz lepszą pracę to praktycznie składasz wypowiedzenie i jak chcesz "spalić mosty" to nawet następnego dnia możesz zacząć u nowego pracodawcy

2 minutes ago, Markunvip said:

A czy polskie świadectwa pracy liczą się w USA do emerytury?

Nie

2 minutes ago, Markunvip said:

Od ilu lat przysługuje emerytura?

Musisz mieć przepracowane 10 lat i mieć chyba 62 minimum lub 65 standard. Poza tym na emeryturę to musisz sobie odłożyć jakąś górkę samemu bo to co uzyskasz jako "państwową" emeryturę nie jest najwyższe.

  • Upvote 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zaciągniesz się do wojska to dostaniesz emeryturę po "tylko" 20 latach pracy co jest niezle jak na warunki w US. :p No i nie bedziesz się musiał martwić o ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny. Ani koszta nauki dla dziecka. Pamietaj ze jak dziecko będzie chciało isc kiedyś na studia to musisz już teraz zacząć odkładać kasę. W USA nie ma darmowych studiow.

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, Roelka v.2 said:

Jak zaciągniesz się do wojska to dostaniesz emeryturę po "tylko" 20 latach pracy co jest niezle jak na warunki w US. :p No i nie bedziesz się musiał martwić o ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny. Ani koszta nauki dla dziecka. Pamietaj ze jak dziecko będzie chciało isc kiedyś na studia to musisz już teraz zacząć odkładać kasę. W USA nie ma darmowych studiow.

No właśnie. jeżeli dziecko jest przeciętne, to za studia trzeba płacić. Stanowe szkoły są tańsze i można czasami dosatc jakaś pomoc ale ogólnie trzeba placcic. Jak dziecko jest uzdolnione jest szansa na pełny scholarship, ale to będziesz wiedział czy takie cos nawet jest możliwe dopiero później wiec nie można na to liczyć. Pójście do wojska daje Ci wiele benefitów. Ja odbębniłem 8 lat i mialem szkole za darmo. Dostałem federalny GI Bill, plus mój stan płaci 100% kosztów uniwersytetu stanowego, wiec finansowo chodząc do szkoły byłem naprawdę do przodu. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, Markunvip said:

A czy polskie świadectwa pracy liczą się w USA do emerytury?

Od ilu lat przysługuje emerytura?

Polski staż nie liczy się do stażu. Social Security wczesna to 62 a pełna to 67 plus trzeba mieć jakaś ilość lat wypracowanych. Wilekosc się liczy od zarobków i składek. Masz różne prywatne plany emerytalne. Plus niektóre przedsiębiorstwa oferują pensje emerytalne ale to juz naprawdę rzadkośc w sektorze prywatnym. Jeżeli pracujesz sektorze państwowym będziesz dostawał również pensje emerytalna. Wiec nauczyciele, policjanci, urzędnicy maja pensje jak poda na emeryturę. W wojsku możesz dostawać pensje po 2 latach służby. Ja w mojej federalne pracy będę dostawał po 30 latach pracy w mojej instytucji. 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, Roelka v.2 said:

Jak zaciągniesz się do wojska to dostaniesz emeryturę po "tylko" 20 latach pracy co jest niezle jak na warunki w US. :p No i nie bedziesz się musiał martwić o ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny. Ani koszta nauki dla dziecka. Pamietaj ze jak dziecko będzie chciało isc kiedyś na studia to musisz już teraz zacząć odkładać kasę. W USA nie ma darmowych studiow.

Ja tylko chce sprostować, ze po 20 latach dostaje się military retirenment pension, tj około 50% żołdu. Wiec technicznie w wieku 38 lat można być na emeryturze wojskowej i zacząć nowa karierę. A w wieku 62 lub 67 dostaje się emeryturę Social Security. Wiec się ma 2 emerytury. Dlatego teraz żałuję ze odeszłam ze służby poi 8 latach :(. Jak masz pytania na temat wojska to myślę ze możesz śmiało walić do Roelki bo ona świetnie zna temat. Ja tez mogę pomoc jak trzeba w tym temacie :) 

Edytowane przez cavscout
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Roelka v.2 napisał:

Jak zaciągniesz się do wojska to dostaniesz emeryturę po "tylko" 20 latach pracy co jest niezle jak na warunki w US. :p No i nie bedziesz się musiał martwić o ubezpieczenie zdrowotne dla rodziny. Ani koszta nauki dla dziecka. Pamietaj ze jak dziecko będzie chciało isc kiedyś na studia to musisz już teraz zacząć odkładać kasę. W USA nie ma darmowych studiow.

Do wojska w USA raczej nie moge iść jako obywatel innego Państwa. Musiałbym mieć zgodę naszego Ministerstwa. 

Do policji czy do Straży Pożarnej to co innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, Markunvip said:

Do wojska w USA raczej nie moge iść jako obywatel innego Państwa. Musiałbym mieć zgodę naszego Ministerstwa. 

Do policji czy do Straży Pożarnej to co innego.

A jak myslisz na jakim statusie ja poszedlem lol. Tez tylko mialem green card. Do wojska możesz iść na GC. Powiem więcej, w zależności od wieku będziesz musiał się zapisać do Selective Service. Żadnego pozwolenia of ministerstwa w Polsce nie potrzebujesz lol. Mieszkasz w USA. Do Armii możesz się zapisać mając max 35 lat, Air Force i Navy 39 lat. Chociaż możesz dostać waiver jeżeli spełniasz określone warunki. Wiec droga otwarta. Plus jeżeli się nie mylę to to w tej chwili jak wstąpisz do wojska to możesz od razu składać na obywatelstwo. I proces będzie darmowy dla Ciebie. W tej chili jesteśmy w czasie "period of hostility" który trwa od 2001r. Wiec obywatelstwo mógłbyś zrobić w pare miesięcy :). Dodam jeszcze ze odwiedziłem Polskę jak byłem na aktywnej służbie w Armii USA na pare tygodni turystycznie. Z ciekawości, skontaktowałem się z urzędami w Polsce i mi powiedziano ze mnie nawet nie obowiązuje prawo o powszechny obowiązku obrony RP. 

https://www.uscis.gov/military/naturalization-through-military-service

Edytowane przez cavscout
  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Roelka v.2 napisał:

Nope, jako posiadacz zielonej karty mozesz normalnie isc do wojska :p

Na prawde? Ja w Polsce byłem w wojsku i mam ukończoną szkołę podoficerską. Służyłem też w innych służbach więc mam przeszkolenie wojskowe.

Liczyłoby się to w USA?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...