Skocz do zawartości

historia kredytowa


air

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

Jest sposob zeby przeniesc sobie chociaz ulamek historii kredytowej z Polski do USA. Amex ma cos co sie nazywa "Global Transfer", generalnie polega to na tym ze dostaniesz w dowolnym kraju karte zblizona do obecnie posiadanej w innym kraju i dzieki temu mozna znacznie przyspieszyc budowanie historii kredytowej.

Moja historia:

1. Wyjazd do pracy do usa, troche ponad rok temu. Przed wyjazdem zrobilem sobie Amexa gold w banku millenium w Polsce. Limit 15 tys zl (do tego limitu byla uproszczona procedura). Na jakies dwa miesiace przed wyjazdem.

2. Po przyjezdzie, jak tylko dostalem SSN, telefon do Amexa w stanach. Bylo troche cyrkow, zeby zweryfykowali te karte z Polski (przez telefon w Polsce banki malo chetnie udzielaja informacji, musialem chyba jakis fax poslac do oddzialu) ale w koncu sie udalo i tylko sie zapytali jaki kolor sobie zycze i czy bede zamykal ten rachunek w Polsce. Powiedzialem ze na razie nie i wzialem Blue. Limit $5000. Bez jednego otwartego rachunku na raporcie kredytowym.

3. Samochod w leasing, wziety jeszcze zanim ten nowy amex pokazal sie na raporcie kredytowym. Musialem im dac zaswiadczenia z pracy o zarobkach, moj kontrakt i tak dalej, ale generalnie bez problemow.

4. Tez od razu wzialem MasterCard z banku w ktorym mam konto, ale ze nic nie widnialo na raporcie to limit $500 i APR kolo 20%.

Po tym sie uspokoilem, na tego amexa ze stanow staralem sie nie uzywac za czesto i maksymalnie obciazenia to bylo kolo $1700 miesiecznie. W swojej naiwnosci wydawalo mi sie, ze jak splacam calosc zadluzenia w kazdym miesiacu, to jest to widoczne w jakis sposob na historii, ale nie. Nie ma znaczenia czy splaca sie calosc czy minimalna kwote, liczy sie tylko stosunek kwoty umieszczonej na wyciagu do limitu karty. No wiec zaczalem jej sobie uzywac do woli i splacac w calosci na kilka dni przed zamknieciem cyklu, takze na wyciagu obciazenie bylo bliskie zera. Jak minelo 6 miesiecy laskawie amex zgodzil sie dac mi sluzbowa Green Business (nie pojawia sie na osobistym raporcie kredytowym). No i gdzies po roku (ze dwa miesiace temu) przyszedl mi pre-approval z Discover (wszystkie z Capital One czy WaMu wyrzucalem do kosza). Odpowiedzialem i szczeka mi opadla jak dali limit $11000 i 0% APR do konca kwietnia 2010. Sprawdzilem sobie score i okazalo sie ze mam juz po roku 740.

Amex jest jedyna znana mi firma ktora pozwala na taki numer.

Pozdrawiam,

Wladek

Juz o tym pisalem kilka stron wczesniej. Oczywiscie nie ma problemow z transferem Amexa i bardzo duzo osob tak robi. AMEX na to pozwala, ale takze Citibank, ale to juz tylko dla CitiGoldow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

  • Odpowiedzi 240
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

wielkie dzieki za ten temat na forum.

Przeczytalam i zastanawiam sie nad czyms takim:

- jestem dopisana do karty kredytowej jednego z moich rodzicow (karta od lat) a wiec (z tego co piszecie) ten dobry credit score rowniez przechodzi na mnie. Tylko w jakim wymiarze? Czy ja rowneiz mam taki wysoki credit score jak rodzic?

- czy mozecie zaproponowac jakies 'sensowne' banki, w ktorych mozna otworzyc zwykly rachunek (nie karte kredytowa) - i nie bedzie jakis wielkich oplat za prowadzenie konta?

- rozumiem, ze credit score buduje sie - splacajac karte kredytowa 'w terminie' (przed payment due date) rowniez?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- jak jest auth user i te karty sa na twoim raporcie, to buduja score. nie bedziedz miec takiego samego score, bo sa rozne warunki, aby miec odpowiedni score.

- bank kazdy prawie to samo oferuje, pytanie tylko gdzie jestes i czego oczekujesz od banku.

- splacajac na czas, czyli przed lub w dniu wymaganej platnosci. nawet jak spoznisz sie 29 dni, to na raporcie tego nie bedzie, bo dopiero jak 30 dni spozniles sie to raportuja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielkie dzieki za ten temat na forum.

Przeczytalam i zastanawiam sie nad czyms takim:

- jestem dopisana do karty kredytowej jednego z moich rodzicow (karta od lat) a wiec (z tego co piszecie) ten dobry credit score rowniez przechodzi na mnie. Tylko w jakim wymiarze? Czy ja rowneiz mam taki wysoki credit score jak rodzic?

- czy mozecie zaproponowac jakies 'sensowne' banki, w ktorych mozna otworzyc zwykly rachunek (nie karte kredytowa) - i nie bedzie jakis wielkich oplat za prowadzenie konta?

- rozumiem, ze credit score buduje sie - splacajac karte kredytowa 'w terminie' (przed payment due date) rowniez?

Nie przed payment due nie ma znaczenia. Ale niby nie w tej chwili bierze sie pod uwage wiele czynnikow do credit history i score.

Sprobuj w Unii kredytowej lub malym lokalnym banku. Czesto maja konta czekowe i nie pobieraja za usluge.

Internetowy ING ma tez no fee accounts.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za informacje.

Zastanawialam sie nad Wells Fargo - aby tam otworzyc zwykle konto (bez karty kredytowej jeszcze).

i znow pytanie do tego co napisaliscie:

- co oznacza 'auth user' (user authentication???)

co do karty kredytowej:

- budowanie historii kredytowej i credit score - czy to sa dwie rozne kwestie? czy tez credit score jest wynikiem naszej historii kredytowej (dokonowanych zakupow za pomocna karty kredytowej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i znow pytanie do tego co napisaliscie:

- co oznacza 'auth user' (user authentication???)

Upowazniony uzytkownik [karty kredytowej] (authorized user) to ktos, kto ma prawo uzywania karty kredytowej natomiast nie odpowiada za stan konta, do ktorego karta ta jest przypisana. (Bardzo wygodna sytuacja).

Czesto rodzice upowazniaja dzieci do posiadania takiej karty, pomaga to budowac zdolnosc kredytowa.

co do karty kredytowej:

- budowanie historii kredytowej i credit score - czy to sa dwie rozne kwestie? czy tez credit score jest wynikiem naszej historii kredytowej (dokonowanych zakupow za pomocna karty kredytowej).

Tak, zdolnosc kredytowa jest miedzy innymi wynikiem dyscypliny finansowej, w tym platnosci za zakupy dokonywane za pomoca karty.

Generalnie jednak na zdolnosc kredytowa wplyw ma wiele czynnikow, karta kredytowa to tylko jeden z wielu elementow branych pod uwage przy jej szacowaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to prawda, ale slyszalem, ze jezeli masz 5tys kredyt na karcie i co miesiac uzywasz z tego 4,5tys i splacasz na czas to twoj credit score bedzie nizszy niz jakbys uzywal tej karty na transakcje kilkudolarowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to prawda, ale slyszalem, ze jezeli masz 5tys kredyt na karcie i co miesiac uzywasz z tego 4,5tys i splacasz na czas to twoj credit score bedzie nizszy niz jakbys uzywal tej karty na transakcje kilkudolarowe.

Tak jest to prawda.

Historia kredytowa budowana jest w czasie i w zaleznosci od systematycznosci z jaka splacany jest kredyt (i nie tylko, rachunki za media tez sa brane pod uwage ubezpieczenie samochodu zarobki) oceniane jest wartosc lub lepiej ryzyko finansowe osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy wy ludzie nie macie zadnej wiedzy finansowej ?????? Kto to sie teraz posluguje kredytem ????

Kredyt to waluta niewolnikow ....... credit score to najwiekszy przekret w historii amerykanskiej gospodarki ....... teraz to jest czas na calkowite pozbycie sie kredytow i jakiegokolwiek zadluzenia ...... czy naprawde ludziom juz tak rozumy wyparowaly ...... bo jak czytam te brednie tutaj o kredytach to nie wiem czy mam sie smiac z was czy mam plakac nad wasza nieudolnoscia ......... szok ........ ja tez pracuje nad swoim credit score .... tylko w druga strone ..... im nizszy tym lepiej ....... pozdro ....... hehehehehhe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, ze nikt kredytem sie nie posluguje, bo tutaj w Ameryca to wszyscy za gotowke domy i samochody kupuja, wkoncu FED tyle dolarow nadrukowal, ze kazdy zamiast do swojej pracy to po ulicy chodzi podnoszac stu dolarowki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...