Skocz do zawartości

Strzały w Wirginii


martinsen

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 99
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
ale przeciez nawet w wikipedii jest napisane ze liberalizm klasyczny wyczerpal racje bytu ....nie kumasz troche o co chodzi ...mowisz o ogolnikach ...a ja mowie o konkretach    zobacz sobie jakie postulaty ma liberalizm klasyczny .....wtedy zrozumiesz .......to ze na jakas partie mowi sie liberalna   to jest duze uproszczenie .....diabel tkwi w szcsegolach

paradoksalnie liberalizm amerykański znaczy coś odwrotnego niż liberalizm w europie , to trzeba mu przyznać ale z pomysłem na rozwiązanie problemu nie mogę się zgodzić i może przez to właśnie ,że nie mieszkamy w USA cały czas to potrafimy spojrzeć na problem z innej lepszej perspektywy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj watek od poczatku i wtedy zabieraj glos. Liberalizm do ktorego sie odnosze jest liberalizm amerykanski i ma calkowicie inne znaczenie od liberalizmu klasycznego

wlasnie tutaj chesz porownac amerykanski z klasycznym a nie powinenes

Dalej nie rozumiesz. Niczego nie porownuje. W USA nie termin "liberalizm" oznacza wlasnie "liberalizm amerykanski" czyli lewice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nawet nie wypowiadam sie o tym liberalizmie amerykanskim ..chodzi mi o to ze zle wybral porownanie ......do amerykanskiego ....wybral klasyczny ...a klasyczny to okres oświecenia

Słuchaj, czemu tak ciężko Ci się przyznać że strzeliłeś babola? Cavscout użył słowa "liberalizm", a potem, gdy go napadnięto, wyjaśnił że chodziło mu o liberalizm amerykański, który ma całkiem inne znaczenie niż w Europie. A Ty w kółko wałkujesz temat, który nie ma nic wspólnego z wątkiem ani z tym co powiedział Cavscout.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nawet nie wypowiadam sie o tym liberalizmie amerykanskim ..chodzi mi o to ze zle wybral porownanie ......do amerykanskiego ....wybral klasyczny ...a klasyczny to okres oświecenia

Naprawde? Studiuje polityke i troche sie na tym znam. To ze liberalizm klasyczny ma swoje korzenie w oswieceniu, to wcale nie oznacza ze jego zalozenia juz nie sa na czasie. Uwazam ze sa.

cytat z encyklopedii PWN

"Rozróżnia się 2 fazy rozwoju liberalizmu. Pierwsza, zw. klasyczna, obejmuje okres od XVII do końca XIX w. Liberalizm przyjął wówczas postać walki o wolność rel., tolerancję, zasady konstytucyjne (rządy prawa, trójpodział władz, prawa opozycji), o polit. oraz gosp. uprawnienia jednostki. W 1. poł. XIX w. w Europie Zach. powstały liberalne partie i ugrupowania głoszące hasła liberalizmu politycznego, np. bryt. Partia Liberalna. Ruch polit. i doktryna liberalizmu miały wówczas gł. charakter negatywny — wskazywały na konieczność ochrony obywateli przed arbitralną władzą. W polityce gosp. zwyciężały zasady liberalizmu gospodarczego. Najszersze poparcie liberalizm zyskał w W. Brytanii i USA. Na kontynencie eur. doktryna liberalna z trudem torowała sobie drogę. Zasady wolnego rynku zyskały uznanie we Francji dopiero w III Republice, we Włoszech po zjednoczeniu państwa. Ani w Niemczech, ani w Rosji liberalizm nie miał szerszego polit. i intelektualnego poparcia.Zmiana doktryny liberalizmu dokonała się na pocz. XX w., m.in. pod wpływem krytyki ze strony socjalistów i ruchów katolickich. Zmieniło się też otoczenie społ. i ekonomiczne. Klasyczny liberalizm był zdecydowanie indywidualistyczny, minimalizował rolę zorganizowanej władzy, był przeciwny etatyzmowi i interwencjonizmowi państwowemu; współczesny liberalizm (neoliberalizm) uwzględnia rolę organizacji i mówi o współodpowiedzialności społeczeństwa za los jednostki. Neoliberałowie wskazują, że warunkiem korzystania z wolności przez wszystkich obywateli jest równość szans w dostępie do edukacji, kultury oraz zagwarantowanie wszystkim minimum socjalnego. Przypisują państwu znaczną rolę w ochronie elementarnych uprawnień społ. i ekonomicznych. Kwestionują klas. zasadę laissez-faire. Nowy liberalizm wysunął program sterowania ekon. siłami w celu zapewnienia społ. sprawiedliwości i stabilizacji. W ten sposób przejął część haseł reformistycznego socjalizmu. Obie tradycje liberalizmu są dziś żywe i ze sobą współzawodniczą. Obecnie klasyczny liberalizm nazywany jest niekiedy neokonserwatyzmem."

Podobna definicje podaje wikipedia. Wydaje mi sie ze sam nie masz pojecia o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...