Jump to content

Bialy Paszport


pmark

Recommended Posts

Jestem posiadaczka zielonej karty,z USA do Polski wrocilam 1 listopada 2005 roku czyli jestem w kraju 2 lata i 2 miesiace, chcialabym poleciec do USA spowrotem,bialy paszport mam wazy do marca 2008 i tu moje zapytanie:wszedzie pisza ze nie mozna przekroczyc 1 roku poza granicami usa,gdy ma sie bialy paszport 2 lat a jak jest jak ja juz przekroczylam 2 lata ale mam wazy bialy paszport do marca 2008,moge spokojnie wybrac sie w podroz za ocean czy moga mnie nie wposcic?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 31
  • Created
  • Last Reply

Formalnie sprawa wyglada tak jak poniżej, jest to cytat ze stron Ambasady USA w Warszawie (http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/permanent_resident.html):

"Stały rezydent USA oraz warunkowy rezydent (tzw. conditional resident) zachowują swój status, jeśli na stałe i w dobrej wierze zamieszkują na terenie USA i nie opuszczają Stanów Zjednoczonych na okres dłuższy niż rok. Osoby posiadające tzw. re-entry permit popularnie zwany „białym paszportem” mogą przebywać poza USA w ramach ważności dokumentu, co najczęściej oznacza 2 lata."

Jak widać jest napisane, że mogą przebywać poza granicami USA w ramach ważności "białego paszportu". Tak jest formalnie, a jak praktycznie tego nie wiem, bo nikt z moich znajomych nie odwarzył się przekroczyć "magicznych 2 lat" poza granicami USa. Najlepiej zadzwonić do ambasady, lub jeśli masz kogoś w stanach, to niech ta osoba pogada z jakimś prawnikiem.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

A jak to jest w sytuacji gdy polka z mężem (Amerykaninem) na stałe się przeprowadzili do Polski? Czy ona będzie miała później problemy z powrotem - np. aby zobaczyć się z teściami?? Wjechała na początku do Stanów na K1 i tam wzięli ślub.

Hmmm... :/

Link to comment
Share on other sites

Wtedy albo bedzie latac pomiedzy USA a Polska aby utrzymac status stalego rezydenta albo zostanie w USA do otrzymania obywatelstwa albo tez pozuci rezydeture i dostanie wize turystyczna ale czy jej dadza to juz inna sprawa...

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Sly ;) Tu chodzi o moją siostrę dlatego pytam:)

A czy możecie jeszcze dać mi parę innych wskazówek? :) Chodzi o to, że my nie chcemy mieszkać w Stanach (może przez krótki czas ale tylko gdy będzie to naprawdę konieczne). Chcemy być w Polsce na stałę.

I teraz tak - jeśli nie potrzebuje GC ani tym bardziej obywatelstwa USA to na jakich warunkach mogłabym jeździć do Stanów np. do teściów?? Bo ślub jak już będzie planowany to prawdopodobnie w Polsce. Więc ani nie muszę ubiegać sie o K1 ani też brać pod uwagę ślubu na turystycznej. Tylko, że co wtedy???

Odpowiedziałeś Sly, że porzucając rezydeture może dostanie się wizę turystyczną - i to jest jedyne wyjście?

Link to comment
Share on other sites

No dobrze, ale mając prawo do starania się o obywatelstwo to słyszałam, że można to załatwić tu w Polsce - nie będąc w Stanach. ;)

A powiedzcie jeszcze proszę czy jest jakaś różnica między GC a GC? Wiem, że może różnić się czas na jaki została wydana, ale coś poza tym???

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Create New...