Skocz do zawartości

Bialy Paszport


pmark

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem gdzie to slyszalas ale musisz swoje pomieszkac na terenie USA inaczej mozesz zapomniec o obywatelstwie no chyba ze pujdziesz do wojska to szybko dostaniesz obywatelstwo .A i przysiege skladasz na terenie USA .

Co innego dzieci ale to inny temat i cos Jackie moze napisac o tym.

Moze sie roznic GC tym ze mozesz miec tymczasowa lub tez stala karte i jak masz tymczasowo a skladasz papiery na stala a cos masz na sumieniu np za dlugo bylas po za USA to wtedy nie maja prawa Ci dac tej stalej,bylas karana....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
No dobrze, ale mając prawo do starania się o obywatelstwo to słyszałam, że można to załatwić tu w Polsce - nie będąc w Stanach. ;)

Nie wiem skąd takie informacje, ale sa błędne. Jako żona obywatela USA masz prawo starać się o obywatelstwo po 3 latach posiadania GC. Przy czym musisz spędzić na terenie USA przynajmniej połowę tego czasu, a jednorazowy pobyt poza granicami USA nie może przekroczyć 6 miesięcy. Dodatkowo, musisz utrzymać przez ten cały czas rezydencję w USA. Czas spędzony poza USA na Białym Paszporcie NIE wlicza się do czasu potrzebnego do uzyskania obywatelstwa.

O obywatelstwo można się starać wyłącznie na terenie USA. Pomiędzy złożeniem papierów, egzaminem i złożeniem przysięgi mija parę miesięcy do roku czasu, a niekiedy nawet dłużej. Na forach imigracyjnych są opisane przypadki pechowców, którym FBI check zajęło więcej niż rok.

Są specjalne przepisy tyczące uzyskania obywatelstwa dla żołnierzy, ale to inna bajka.

To co pisze Sly o dzieciach Ciebie nie dotyczy, co najwyżej Twoich ew. przyszłych dzieci, o ile ich ojciec (a Twój mąż) spędził przed urodzeniem w USA wystarczającą ilość czasu.

A powiedzcie jeszcze proszę czy jest jakaś różnica między GC a GC? Wiem, że może różnić się czas na jaki została wydana, ale coś poza tym???

Dwuletnia tzw. conditional (warunkowa) GC zostaje wydana na 2 lata w chwili, gdy małżeństwo w momencie uzyskania GC trwało krócej niż 2 lata. Po 2 latach bez 90 dni trzeba wnieść o zniesienie warunku, po to by otrzymać 10-letnią GC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super - dzięki za info.!!!

Więc tak - moja siostra wyjechała do Stanów 9 lat temu na K1 i w tym przez rok byli w Polsce. Więc jak rozumie ma prawo ubiegać się o obywatelstwo, a GC ma bodajże do 2010 czy 12go.

Czyli wnioskując z tego co piszecie to jeśli chcą mieszkać na stałe w Polsce to mają 3 wyjścia - albo wróci do Stanów ubiegać się o obywatelstwo, albo będzie starać się utrzymywać status rezydenta przez jeżdżenie tam min. raz w roku, albo zrezygnuje z rezydentury i postara się dostac jakąs inną wize (co nie wchodzi w gre:/). Dobrze to pojmuję?

Jeszcze raz wielkie dzięki za tak cenne informacje!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej dla niej bedzie jak postara sie o obywatelstwo to wtedy nie bedzie musiala sie starac sie o wize turystyczna ani tez jezdzic co jakis czas do USA aby utrzymac status rezydenta a jak wiesz za ktoryms razem moga ja cofnac bo teraz bardziej sie takim osobom przygladaja co lataja aby utrzymac status rezydenta .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc tak - moja siostra wyjechała do Stanów 9 lat temu na K1 i w tym przez rok byli w Polsce. Więc jak rozumie ma prawo ubiegać się o obywatelstwo, a GC ma bodajże do 2010 czy 12go.

Tak, może starać sie o obywatelstwo, pod warunkiem że ten rok poza USA był ponad 5 lat temu, tzn. minęło 5 lat bez 90 dni odkąd wróciła do USA.

Czyli wnioskując z tego co piszecie to jeśli chcą mieszkać na stałe w Polsce to mają 3 wyjścia - albo wróci do Stanów ubiegać się o obywatelstwo

To jest najlepsze wyjście. Obywatel USA może bez problemów jeździć w te i wewte i siedzieć poza USA tyle ile mu się podoba, nie musi też mieszkać na stałe w USA.

albo będzie starać się utrzymywać status rezydenta przez jeżdżenie tam min. raz w roku

To jest ryzykowne. Za któryms razem mogą albo jej nie wpuścic, albo skierować sprawę do sądu imigracyjnego.

albo zrezygnuje z rezydentury i postara się dostac jakąs inną wize

Jak ma męża obywatela US to wcale nie będzie łatwo o wizę turystyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo Wam dziękuję za odpowiedzi. Porozmawiałam z siostrą i była w lekkim szoku - zresztą tak jak ja.

Bo wychodzi na to, że jeśli jesteś żoną/mężem obywatela/ki USA (i nie mając obywatelstwa) to wóz albo przewóz - Albo mieszkasz w USA mając GC albo gdzieś indziej i bez GC. Czyste szaleństwo! :)

Właśnie rozmawiała z Panią z Ambasady z Wawy - powiedziano jej, że jeśli była w Polsce dłużej niż pół roku to już jest podejrzana o to, że nie mieszka w USA. Że jeszcze trochę i utraciłaby swój status rezydenta - a potem bardzo trudno jest dostać wizę aby można było lecieć do Stanów. Wychodzi na to, że "lada dzień" będzie musiała lecieć do Stanów aby utrzymać swój status. I że powinna ubiegać się o paszport wielokrotnego "wjazdu/wyjazdu" czyli ten nasz "biały paszport", który prawdopodobnie będzie na 2 lata.

Jednym słowem wszystko to co powiedzieliście to się potwierdziło w ambasadzie.

Nawet nie macie pojęcia jak się cieszę, że są jeszcze na tym świecie ludzie jak Wy i że tak pomagają!!! ;) Chwała Wam za to !!! ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc później...

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...