Skocz do zawartości

Podwójne Obywatelstwo


rafal723

Rekomendowane odpowiedzi

  • 3 lata później...

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Nie chce tworzyc nowego tematu, wiec napisze tu... na innym forum, na ktorym czesto bywam ktos powiedzial, ze nie moze glosowac w USA, bo ma podwojne obywatelstwo. Troche mnie to zdziwilo...Poszukalam informacji w internecie, ale nie wiem na ile te zrodla sa pewne i na ile sa up to date :P Czy faktycznie osoba z dual citizenship nie moze glosowac?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje bardzo za odpowiedz :)

a jakie to forum i niech ta osoba przedstawi cos co mowi prawo na ten temat :)

zawsze sie pytaj takich osob :)

To było forum AWF (Army Wives Forum). Jedno dziewczę jakiś czas temu stało się podwójnym obywatelem USA i chyba Portugalii (ale nie jestem pewna) i twierdzi, że nie może głosować bo ma dual citizenship i koniec. Reszta forumowiczek milczy, więc wnioskuję, że nie wiedzą. Ja wolałam się upewnić tutaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wyrabiajac amerykanski paszport uslyszalem od urzednika, ze wg przysiegi wyrzekam sie zwierznictwa panstwa pochodzenia itd..................Tak sie zlozylo ze po drodze z biura wdepnalem do naszego konsulatu i zapytalem jak to jest, w opdiwedzi uslyszalem ze USA zawsze bedzie mnie traktowac jako amerykanina, a dla Polski bede zawsze obywatelem RP o ile nie zrzekne sie obywatelstwa..................

Kilka pytan mi sie nasuwa teraz, szczegolnie w swietle moich nieodleglych wakacji......................Otoz wybieram sie do Brazylii, ktora chyba 2 lata temu zaczela stosowac polityke wzajemnosci wobec USA, czyli zamiast lizac im jajka niczym Polscy politycy, wprowadzila wizy turystyczne dla obywateli USA, w cenie $140.................Malo tego na stronie konsulatu brazylijskiego jest otwarty komunikat, mowiacy o tym, ze stalo sie to wlasnie dlatego by obywatele USA mogli poczuc na wlasnej skorze jak to jest ubiegac sie o wize turystyczna........................Polska jest na liscie krajow, ktore owej wizy nie potrzebuja. Tak wiec czy lecac do Brazylii moge odprawic sie w USA na amerkanskim paszporcie, wleciec do Brazylii na polskim? Czy wylatujac spowrotem do USA pokazac paszport USA (w ktorym owej wizy by nie bylo bowiem wlatywalbym jako Polak?) W konsulacie powiedziano mi, ze amerykanski urzednik moze co najwyzej zapytac dlaczego wizy brazyliskiej nie ma w moim paszporcie US.................Zawsze moglbym powiedziec ze nie wbili pieczatki...............Jesli wiercilby dziure w brzuchu moge pokazac polski paszport i ten sam urzednik moze co najwyzej na mnie pokrzyczec bo prawnie nie moze nic zrobic, bowiem posiadam amerykanski paszport.

Jak jest z podrozowaniem do Polski dla podwojnych obywateli? Czy lepiej brac lot z miedzylodowaniem na wschodnim wybrzezu, i potem wlatywac do Polski (przekraczajac tym samym granice UE w Warszawie) czy tez moze leciec z SF do Londka, Paryzewa czy Rzeszy, tam przekracvzac granice UE na polskim paszporcie i potem w Warszawie juz nie przechodzic zadnych odpraw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co ja się orientuję, przy wjeździe do kraju, którego nie jesteś obywatelem, możesz sobie wybrać, na którym paszporcie jedziesz. Bierzesz dwa paszporty. Jak wjeżdżasz do USA, pokazujesz paszport USA. Jak wjeżdżasz do Polski, Niemiec, Szwajcarii, UK, itp. pokazujesz paszport PL (jesteś przez to obywatelem UE, więc legitymujesz się tymże paszportem). Urzędnika przy powrocie możesz się nie bać. Dla Ciebie immigration się kończy w momencie ustalenia, że jesteś USC.

Jeżeli przy check-inie zapytają cię jak chcesz wjechać do Brazylii nie mając wizy (nie wiem, czy wizę otrzymuje się wcześniej w konsulacie, czy np. przy wjeździe się o nią występuje - musisz doczytać), pokazujesz Polski paszport i jest gitara. W Polsce lecąc do USA dajesz do check-inu Polski paszport, na pytanie "gdzie wiza" pokazujesz paszport USA i tyle.

Btw. powyższe twierdzenia nie są podparte moimi doświadczeniami, nie jestem podwójnym obywatelem ;)

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak jest z podrozowaniem do Polski dla podwojnych obywateli? Czy lepiej brac lot z miedzylodowaniem na wschodnim wybrzezu, i potem wlatywac do Polski (przekraczajac tym samym granice UE w Warszawie) czy tez moze leciec z SF do Londka, Paryzewa czy Rzeszy, tam przekracvzac granice UE na polskim paszporcie i potem w Warszawie juz nie przechodzic zadnych odpraw?

Gdy lece bezposrednio do Polski pokazuje w Polsce polski paszport na wlocie i amerykanski na wylocie.

Ostatnio lecialem do Berlina przez Szwajcarie i spowrotem, w Polsce nie bylem wcale, uzywalem tylko amerykanskiego paszportu. Nikt sie mnie nie czepial, ze nie jestem obywatelem unii.

tyle z praktyki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...