Skocz do zawartości

Obywatelstwo Bez Rejestracji W Selective Service


mesio007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie po dosc dlugiej przerwie. Maz przybyl na teren USA bez inspekcji jak mial 18 lat. Przez dobre kilka lat nie wiedzial ze cos takiego jak Selective Service System w ogole istnieje, a jak juz sie o tym dowiedzial, myslal ze to tylko dotyczy obywateli, wiec nigdy sie nie zarejestrowal. Teraz ma wiecej niz 26 lat i bedzie staral sie o obywatelstwo.

W formularzu N-400, czesc 10, sekcja G jest pytanie o rejestracje do SS. Jezeli ktos zyl w USA gdy mial od 18 do 26 lat i nie zarejestrowal sie, a teraz ma juz 26 lat lub wiecej, USCIS chce list z wyjasnieniami. Ktos wie jak taki list ma wygladac? Wiadomo, kazda sytuacja jest inna, ale glownie chodzi o to czy jest jakas formula takiego listu? Jak sie urzednicy zapatruja na osobe ktora nigdy nie zarejestrowala sie do SS? Bardzo to komplikuje sytuacje z obywatelstwem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 22
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Bardzo. Zalezy ile ma w tej chwili lat i czy jest w stanie udowodnic good moral character. Napisalas stosunkowo malo szczegolow - na jakiej podstawie bedzie sie staral o obywatelstwo i od kiedy dokladnie jest rezydentem (ma zielona karte) ? Jezeli rezydentem zostal po 26-roku zycia, to w ogole nie ma problemu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z good moral character raczej nie powinno byc problemow, z wyjatkiem tej rejestracji w Selective Service. W tej chwili ma 37 lat, rezydentem zostal gdy mial 32 lata. Czyli tak, rezydentem zostal po 26 roku zycia, niemniej jednak o ile dobrze rozumiem to tak czy tak musi napisac to wyjasnienie i nie za bardzo wiemy jak sie do tego zabrac.

O obywatelstwo bedzie sie staral na podstawie 5+ lat jako rezydent. Szczegoly tego jak zostal rezydentem w moich poprzednich postach, badz moge w skrocie opisac gdyby to kogos interesowalo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tej chwili ma 37 lat, rezydentem zostal gdy mial 32 lata. Czyli tak, rezydentem zostal po 26 roku zycia, niemniej jednak o ile dobrze rozumiem to tak czy tak musi napisac to wyjasnienie i nie za bardzo wiemy jak sie do tego zabrac.

Rozumiem, ze gdy byl w wieku od 18 do 25 lat to nie mieszkal w USA. Tak?

W takim razie cala sprawa Selective Service go nie dotyczy.

Jak sie myle to niech mnie ktos poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak pisze Jim Beam i ja pisalem wyzej. Liczy sie tylko czas od kiedy byl legalnym rezydentem. Mi sie wydaje ze nie musi pisac zadnego wyjasnienia - w czesci 3-ciej N-400 wpisuje sie date od kiedy jest sie rezydentem, pytanie nr. 33 brzmi

"Are you a male who lived in the United States at any time between your 18th and 26th birthdays in any status except a lawful non-imigrant ?"

Wiec to moze byc tricky question ale ja bym je zinterpretowal tak ze bedac bez statusu, na to pytanie odpowiada sie "No".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak jak pisze Jim Beam i ja pisalem wyzej. Liczy sie tylko czas od kiedy byl legalnym rezydentem. Mi sie wydaje ze nie musi pisac zadnego wyjasnienia - w czesci 3-ciej N-400 wpisuje sie date od kiedy jest sie rezydentem, pytanie nr. 33 brzmi

"Are you a male who lived in the United States at any time between your 18th and 26th birthdays in any status except a lawful non-imigrant ?"

Wiec to moze byc tricky question ale ja bym je zinterpretowal tak ze bedac bez statusu, na to pytanie odpowiada sie "No".

In any status except a lawful nonimmigrant, dokladnie. Maz wjechal nielegalnie z zamiarem pozostania, wiec w tamtym czasie nie byl ani lawful, ani nonimmigrant, czyli ja to rozumiem ze wyjasnienie pisac musi. Dla mnie lawful nonimmigrant (ci ktorzy sa wyjatkiem i nie musza skladac wyjasnien) to ludzie ktorzy przyjezdzaja na wizach nieimigracyjnych i pozniej USA opuszczaja.

Ze strony http://www.sss.gov/fswho.htm

"NON-CITIZENS

Some non-citizens are required to register. Others are not. Non-citizens who are not required to register with Selective Service include men who are in the U.S. on student or visitor visas, and men who are part of a diplomatic or trade mission and their families. Almost all other male non-citizens are required to register, including undocumented immigrants, legal permanent residents, and refugees."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to w takim razie z tego wynika ze trzeba. To nic wiecej nie pomoge, ja tu bywalem jako lawful non-immigrant przed 26 rokiem a permanentnie wyemigrowalem na starosc (35) wiec mnie nie dotyczy. Osobiscie przy tak powaznej sprawie uderzylbym do sensownego prawnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie z przedmowca, wyglada na to, ze nielegalni tez sie powinni rejestrowac. Teraz nie pozostaje nic inego jak napisac ten list i sie wytlumaczyc.

http://www.sss.gov/PDFs/WhoMustRegisterChart.pdf

Piszac moja pierwsza odpowiedz nie doczytalem, ze twoj maz BYL w USA w wieku 18 lat.

Tak, masz racje. Kazdy powinien sie rejestrowac i jesli w jakikolwiek sposob jest odmowa rejestracji, to nalezy miec przy sobie list, ktory otrzymuje sie z urzedu. List z data (i koperta najlepiej) w orginale przynosi sie na interview, a przy wypelnianiu N-40 pisze sie list z wyjasnieniem oraz dolacza sie kopie wspomnianego wyzej pisma.

In any status except a lawful nonimmigrant, dokladnie. Maz wjechal nielegalnie z zamiarem pozostania, wiec w tamtym czasie nie byl ani lawful, ani nonimmigrant, czyli ja to rozumiem ze wyjasnienie pisac musi. Dla mnie lawful nonimmigrant (ci ktorzy sa wyjatkiem i nie musza skladac wyjasnien) to ludzie ktorzy przyjezdzaja na wizach nieimigracyjnych i pozniej USA opuszczaja.

Ze strony http://www.sss.gov/fswho.htm

"NON-CITIZENS

Some non-citizens are required to register. Others are not. Non-citizens who are not required to register with Selective Service include men who are in the U.S. on student or visitor visas, and men who are part of a diplomatic or trade mission and their families. Almost all other male non-citizens are required to register, including undocumented immigrants, legal permanent residents, and refugees."

Pisac musi, masz racje.

Daj mi znac na priv to Ci sluze takim listem w ramach wdziecznosci za te piekne pudelka ciasteczek, ktore co roku ozdabiaja moj stol na Swieta :))

Witam serdecznie po dosc dlugiej przerwie. Maz przybyl na teren USA bez inspekcji jak mial 18 lat. Przez dobre kilka lat nie wiedzial ze cos takiego jak Selective Service System w ogole istnieje, a jak juz sie o tym dowiedzial, myslal ze to tylko dotyczy obywateli, wiec nigdy sie nie zarejestrowal. Teraz ma wiecej niz 26 lat i bedzie staral sie o obywatelstwo.

W formularzu N-400, czesc 10, sekcja G jest pytanie o rejestracje do SS. Jezeli ktos zyl w USA gdy mial od 18 do 26 lat i nie zarejestrowal sie, a teraz ma juz 26 lat lub wiecej, USCIS chce list z wyjasnieniami. Ktos wie jak taki list ma wygladac? Wiadomo, kazda sytuacja jest inna, ale glownie chodzi o to czy jest jakas formula takiego listu? Jak sie urzednicy zapatruja na osobe ktora nigdy nie zarejestrowala sie do SS? Bardzo to komplikuje sytuacje z obywatelstwem?

Sprawa sie komplikuje, bo dobry moralny charakter to jest wlasnie owa nieszczesna rejestracja do Selective Service...

Nie ma formuly listu - kazdy list jest rozpatrywany indywidualnie. Ja Ci napisze takie pismo, nie ma sprawy.

Urzednicy zapatruje sie roznie na brak rejestracji - generalnie robia z tego problemy chyba, ze trafisz na jakas sensowna osobe oraz sensownego supervisora oraz masz sensowny list z wyjasnieniem.

Brak rejestracji moze opoznic ubieganie sie o obywatelstwo o kolejne 5 lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...