Skocz do zawartości

Zielona Karta ,brak Matury


Mark1991

Rekomendowane odpowiedzi

Wyjaśniam. Moja żona ma 8 klas podst. i zawodówkę 3 letnią. Razem 11 klas. Brakuje 1 klasy. Zdobyła ją ( jeśli tak to można nazwać ) uczęszczając przez 1 rok do liceum dla dorosłych zaocznie, za którą płaciła, nie on line. To pozwoliło jej przystąpić do egzaminów eksternistycznych ( płatnych ) które zdała przed Komisją egz. Na świadectwie widnieje taka treść:

"Świadectwo ukończenia liceum ogoln. dla dorosłych

Zofia Kowalska.............ukończyła liceum ogolnokszt. na podstawie egzaminów eksternistycznych zdanych przed Państwową Komisją Egzaminacyjną powołaną przez kuratora Oświaty we Wrocławiu........... przy Centrum Kształcenia Ustawicznego we Wrocławiu ( to napisane pod nazwą szkoły ). Świadectwo jest dokumentem potwierdzającym posiadanie wykształcenia średniego".

To tyle. Brak na nim informacji od kiedy do kiedy przebiegała ta szkoła. Prawdopodobnie w jej przypadku to już wystarczy( tak mi się wydaje ), bo teoretycznie posiada już wymagany jeszcze brakujący 1 rok tj 8 podstawówki, 3 zawodówka 1 liceum. Daje to razem 12 lat.

W moim przypadku jest podobnie z jedną różnicą. Mam 8 lat podstawówki, 3 zawodowej. Brakuje teoretycznie 1 roku. Zdobyłem legalnie bez przekrętów średnie wykształcenie w inny dopuszczalny przez ministerstwo sposób. Otóż po kilkunastu latach po skończonej szkole zawodowej przystąpiłem od razu do ezaminów eksternistycznych płatnych szkoły średniej z zakresu liceum dla dorosłych do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej we Wrocławiu. Tam zdałem wszystkie egzaminy i otrzymałem następujące świadectwo o treści:

"Świadectwo ukończenia liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych ( tytuł )

Józek Kowalski.............skończył liceum ogólnokształcące na podstawie egzaminów eksternistycznych przeprowadzonych przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną we Wrocławiu........... Świadectwo jest dokumentem potwierdzającym posiadanie wykształcenia średniego".

Tylko tyle i podpis z datą dyrektora komisji. Brak informacji o terminie szkoły do której i tak nie uczęszczałem.

Wnioski.

1 Średnie mam, tego nikt nie może podważyć, matura nie jest potrzebna

2 brak teoretycznie 1 roku nauki,

3. liceum nie zdobyte on line

4. co teraz mam zrobić?

5.Nikt mnie nie przyjmie na 1 rok do szkoły którą już zdałem egzaminami. Kłuci się to z logiką i z prawem Polskim

6. Co jest ważniejsze dla ambasady wykształcenie średnie zdobyte legalnie w Polsce czy 12 lat nauki?

7. Duch wymagań stawianych przez loterię jest wymaganie wykształcenia średniego, w moim przypadku uzyskanego w 11 latach nauki ( podstawówka 8 klas, zawodówka 3 klasy = 11 klas plus egzamin eksternistyczny. Tak to rozumiem. Czy mam rację? Po prostu nie mogę przeboleć,że nie spełniam 12 letniego wymagania nauki, a posiadam szkołę i wykształcenie średnie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 37
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

bolcmistrz, proponuje Ci abyś w twoim mieście poszukał szkoły policealnej która ma uprawnienia szkoły publicznej(tak żeby było normalne świadectwo po ukończeniu, oraz państwowy egzamin zawodowy) i zapytaj czy nie mają jakiegoś jedno rocznego kursu.

Jeżeli jest znajdziesz to będziesz miał ten 1 rok dla pewności i normalne świadectwo szkolne(takie jak po podstawówce)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jestes w tym roczniku gdzie byla szkola podstawowa 8 letnia?

tutaj byl chlopak myslal ze przejdzie bez matury i skonczyl szkole srednie lecz wyszlo nauki 11 lat a nie 12 lat :)

taka mala roznica a nic nie wyszlo z wiza..

sly6 bez matury przejdzie ale musi byc ukonczone 12 klas ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam. Dziś dzwoniłem do ambasady w sprawie egzaminów eksternistycznych z liceum dla dorosłych. Pani powiedziała mi, że takie liceum nie kwalifikuje się gdy program nauczania wynosił mniej niż 4 lata. Wygląda na to, że wszyscy mający średnie zdane eksternistycznie nie kwalifikują się gdy w nim uczyli się mniej niż 4 lata. Są licea w Polsce 1 roczne , dwu letnie, i wówczas program nauki wynosi więcej niż 12 lat ( np: 8 lat podstawówki, 3 zawodowej 1- 2 lata liceum dla dorosłych ) , ale mniej niż 4 lata liceum w USA, a podobno tylko takie 4 letnie liceum jest odpowiednikem. Nie wiem na ile wiarygodna była odpowiedź Pani wiem, że dzoniący w innych spawach czasami uzyskiwali głupie ( czytaj nieprawdziwe informacje ) w ambasadzie i daję głowę, że na tym forum czytałem, iż ktoś taki przeszedł na rozmowie z konsulem po zdanych egzaminach z liceum eksternistycznie. Niestety nie potrafię z naleźć tego w wyszukiwarce, po wybraniu kluczowych słów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Joanna30. Mnie nie musisz pytać, ponieważ odpowiedź Pani z ambasady nie jest logiczna. Właśnie w tej chwili rozmawiałem z kolegą który uczył się nowym programem nauczania. On kończył 6 lat podstawówki, 3 lata gimnazjum i 3 lata liceum. Słuchając uważnie kobitkim z ambasady też nie kwalifikuje się, ponieważ kończył liceum 3 letnie. Czy to nie trochę dziwne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...