Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani, w zwiazku z wyjazdem do USA na wize L-1, dostalam od firmy caly pakiet dokumentow do wypelnienia, w tym W-4.

Szukam jakis instrukcji jak to najlepiej wypelnic, ale bladze po forum i internecie i cos slabo mi idzie. Zdaze sobie sprawe z powagi dokumentu, dlatego chce byc bardzo ostrozna przy jego wypelnianiu i nie chce popelnic jakiegos glupiego bledu.

Czy ktos z was wie gdzie znajde instrukcje krok po kroku?

W moim przypadku to ja na poczatku bede zarabiala, maz bedzie czekac 3 miesiace na pozwolenie na prace.

na niektorych instrukcjach czytam ze czasami lepiej wpisac 0 niz 1 w roznych sekcjach itp itd i to mnie zgubilo. Wytlumaczcie prosze jak krowie na rowie jak dobrze wypelnic ten dokument jadac do USA do pracy po raz pierwszy, nie mamy dzieci.

dziekuje!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 27
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Kochani, w zwiazku z wyjazdem do USA na wize L-1, dostalam od firmy caly pakiet dokumentow do wypelnienia, w tym W-4.

Szukam jakis instrukcji jak to najlepiej wypelnic, ale bladze po forum i internecie i cos slabo mi idzie. Zdaze sobie sprawe z powagi dokumentu, dlatego chce byc bardzo ostrozna przy jego wypelnianiu i nie chce popelnic jakiegos glupiego bledu.

Czy ktos z was wie gdzie znajde instrukcje krok po kroku?

W moim przypadku to ja na poczatku bede zarabiala, maz bedzie czekac 3 miesiace na pozwolenie na prace.

na niektorych instrukcjach czytam ze czasami lepiej wpisac 0 niz 1 w roznych sekcjach itp itd i to mnie zgubilo. Wytlumaczcie prosze jak krowie na rowie jak dobrze wypelnic ten dokument jadac do USA do pracy po raz pierwszy, nie mamy dzieci.

dziekuje!

Generalnie o ile dobrze kojarze - to nie ma wielkiego znaczenia co tam wpiszesz (u mnie W-4 jest elektroniczne - odpowiada sie na pytania w systemie elektronicznym) - bo zasadniczo sprowadza sie do tego jakie skladki beda odprowadzane od Twoich zarobkow do IRS - na koniec roku i tak sie wszystko wyrownuje w rozliczeniu. Ja mam witholding ustawiony na single / 0 deductions (wiec odprowadzam wiecej niz teoretycznie moglbym) ale pozniej mam tax return w okolicy $10k rozliczajac sie Married (bez wzgledu na to czy joint czy separate) i przy wykorzystaniu wszystkich deductions - to jest podejscie konserwatytwne, podejrzewam ze w druga strone (wpisanie deductions ktorych sie nie ma i odprowadzenie mniej) jest pewnie przestepstwem (ale specjalista od podatkow nie jestem).

Generalnie pracodawca powinien Ci pomoc to wypelnic, zeby dokument mial jakis sens potrzebujesz SSN / ITIN wiec jezeli go nie masz to teraz i tak go nie wypelnisz, jezeli zakladasz ze maz otrzyma EAD i bedzie pracowal, nie mozesz uzyc head of household albo wpisac go jako dependent.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie o ile dobrze kojarze - to nie ma wielkiego znaczenia co tam wpiszesz (u mnie W-4 jest elektroniczne - odpowiada sie na pytania w systemie elektronicznym) - bo zasadniczo sprowadza sie do tego jakie skladki beda odprowadzane od Twoich zarobkow do IRS - na koniec roku i tak sie wszystko wyrownuje w rozliczeniu. Ja mam witholding ustawiony na single / 0 deductions (wiec odprowadzam wiecej niz teoretycznie moglbym) ale pozniej mam tax return w okolicy $10k rozliczajac sie Married (bez wzgledu na to czy joint czy separate) i przy wykorzystaniu wszystkich deductions - to jest podejscie konserwatytwne, podejrzewam ze w druga strone (wpisanie deductions ktorych sie nie ma i odprowadzenie mniej) jest pewnie przestepstwem (ale specjalista od podatkow nie jestem).

Generalnie pracodawca powinien Ci pomoc to wypelnic, zeby dokument mial jakis sens potrzebujesz SSN / ITIN wiec jezeli go nie masz to teraz i tak go nie wypelnisz, jezeli zakladasz ze maz otrzyma EAD i bedzie pracowal, nie mozesz uzyc head of household albo wpisac go jako dependent.

Wszystko sie zgadza, ale pracodawca prawnie nie moze nawet dotknac formularza, nie mowic juz o pomocy. Stara indianska zagrywka: zebys go pozniej nie mogla skarzyc za zle udzielenie Ci pomocy :) Dlatego nawet strona IRS wyraznie pisze, ze "You may also refer your employees to the withholding allowance calculator." czyli na chlopski rozum: poczytaj sobie, przemysl, ale decyzja nalezy do Ciebie, zebym ja pozniej nie mial problemow :)

To od Ciebie zalezy, tak jak napisal Kzielu, czy chcesz miec teraz wiecej pieniedzy na kazdym czeku, ale pozniej liczysz sie z mozliwoscia doplaty do podatku (przy rozliczeniu rocznym), czy wolisz teraz wpisac mniejsza cyfre a pozniej, tak jak Kzielu, nie martwic sie czy nie bedziesz musiala doplacac.

To tylko od Ciebie zalezy czy podasz wszelkie mozliwe odbicia (a tym samym cyfra, ktora wpiszesz, bedzie wieksza), czy tez podasz nizsza cyfre, podatek bedzie sciagany nieco wyzszy, ale pozniej masz zwrot.

Dlatego nie mozesz znalezc instrukcji - bo kazdy ma inna sytuacje, inaczej na to patrzy. Ja tez mam tak, ze place wiekszy podatek, ale przy koncu roku nie mam zawalu :)

Prawnie, mozesz bez problemow podac jaka chcesz cyfre, bo przy koncu roku i tak wszystko sie wyrowna. Nie ma czegos takiego, ze bedziesz miala problemy, bo wpiszesz, ze chcesz zeby podatek byl odciagany od Ciebie jako od osoby 'single'. Dlatego pracodawca nie moze Ci sugerowac co robic - bylo wiele przypadkow, ze ludzie otrzymywali pomoc od pracodawcy, po czym mial on spore problemy, bo jakis nadgorliwy CPA zarzucal mu udzielanie porad wbrew prawu...

Bez SSN badz TIN i tak nie moga Ci nic odciagac. Mysle, ze chodzi tutaj o to by wprowadzic Cie na payroll jako osobe, ktora pracuje, a wyrownac Ci wszystko pozniej, kiedy dostaniesz SSN (przynajmniej tak bywalo), ale to zalezy od firmy i od firmy ktora robi payroll. Logiczne, ze nie dadza Ci pieniedzy teraz, a odciagna podatek za kilka miesiecy..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko pieknie, tylko wszyscy tu zapominaja, ze jak wisicie IRS kase powyzej $1k (niedoplata), to jeszcze mu 10% kary dorzucicie ;-) Wiec to nie do konca tak z tym W4. No i stanowe odpowiedniki W4 tez sa wazne, a niedoplata moze powodowac podobne skutki w postaci kary, niezaleznie od IRS.

Jak dobrze pokombinujesz, to zwrot/niedoplate podatku bedziesz mial(a) w okolicy zera :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzieki bardzo za informacje. Wiecie wole sie upewnić i zapytać niz wypisywać dokumenty i sie potem w jakies kłopoty wpakować. Czytałam tez ze w pierwszym roku tez powinnam to wypełnić jako nonresident i ze w 2016 bede miec podwójny status az nie osiągnę rezydentury podatkowej i jak zaczelam to czytać i sie zagłębiać to zupełnie dobiegłam od tematu i sie pogubiłam jak wypełnić ten dokument.

chciałabym aby było to dobrze wypełnione i nie ukrywam ze na poczatek wolałabym miec większe wypłaty ponieważ czeka mnie cała masa wydatków na wynajem, samochód, rachunki, itp itd i nie posiadając ani credit score ani zniżek zdobytych w US spodziewam sie ze opłaty miec wyższe (no ubezpieczenie auta). A napewno tez na błędach sie troche nauczę i zanim znajdę tańsze odpowiedniki roznych rzeczy czy spraw to tez mi chwile zajmie. Wolałabym zaczac z maks zniżkami jakie mi legalnie przysługują a potem po paru miesiącach przedstawić nowe w-4 jak juz sie ustabilizuje i wtedy niech sobie ściagają wyższe podatki.

Piszecie o rozliczeniu na koniec roku - wiec mam jeszcze jedno pytanie - czy to pracodawca robi czy kazdy sam (tak jak pity w Polsce sa obowiązkiem każdego)? Mieszkam w Irlandii i tutaj takie sprawy załatwia urząd i pracodawca a ja o nic sie nic martwię, ewentualnie moge zarządzać ponownego sprawdze ja jesli mi sie cos nie bedzie zgadzać. Ale z tego co czytałam w innych postach i o ile dobrze zrozumiałam, to kazdy sam?

moja firma dała mi tyle dokumentow do przeczytania, podpisania czy wypelnienia ze mam cała gruba teczkę i czeka mnie niezła lektura. z pewnością jeszcze podpytam was o porady bo sa dla mnie na wagę złota.

Dzieki raz jeszcze i pozdrawiam z deszczowej i okropnie wietrzystej dzisiaj Irlandii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o rozliczeniu na koniec roku - wiec mam jeszcze jedno pytanie - czy to pracodawca robi czy kazdy sam (tak jak pity w Polsce sa obowiązkiem każdego)? Mieszkam w Irlandii i tutaj takie sprawy załatwia urząd i pracodawca a ja o nic sie nic martwię, ewentualnie moge zarządzać ponownego sprawdze ja jesli mi sie cos nie bedzie zgadzać. Ale z tego co czytałam w innych postach i o ile dobrze zrozumiałam, to kazdy sam?

Kazdy sam, do 15-ego kwietnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wszystko pieknie, tylko wszyscy tu zapominaja, ze jak wisicie IRS kase powyzej $1k (niedoplata), to jeszcze mu 10% kary dorzucicie ;-) Wiec to nie do konca tak z tym W4. No i stanowe odpowiedniki W4 tez sa wazne, a niedoplata moze powodowac podobne skutki w postaci kary, niezaleznie od IRS.

Jak dobrze pokombinujesz, to zwrot/niedoplate podatku bedziesz mial(a) w okolicy zera :)

Nie w jej przypadku.

Jesli ona nie miala zadnych tax liability za rok 2015, wtedy nie moze dostac kary od IRS za underpayment za obecny rok.

Tutaj jest publikacja z IRS dot. poprzedniego roku.

No penalty. Generally, you will not have to pay a penalty for 2014 if any of the following apply.

  • The total of your withholding and timely estimated tax payments was at least as much as your 2013 tax. (See Special rules for certain individuals for higher income taxpayers and farmers and fishermen.)

  • The tax balance due on your 2014 return is no more than 10% of your total 2014 tax, and you paid all required estimated tax payments on time.

  • Your total tax for 2014 (defined later) minus your withholding is less than $1,000.

  • You did not have a tax liability for 2013.

  • You did not have any withholding taxes and your current year tax (less any household employment taxes) is less than $1,000.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele osob na wizie L ma ten sam problem, stad o tym wiem :) Niektorzy mieli za poprzedni rok underestimate ponad $5,000, zrobili podatki i maja pismo z IRS, ze skoro zaplacili roznice w podatku, wedle IRS sa in good standing.

Mowimy tutaj o oosbach, ktore nie mialy placonego podatku za rok poprzedni - analogicznie do publikacji. IRS wychodzi z zalozenia, ze te osoby nie sa w stanie obliczyc podatku gdzie roznica wynosilaby mniej niz $1,000. To sie nasililo przy ludziach na L badz na H - oni mieli dosc silne lobby, ktore postulowalo w ich sprawie i chyba (?) stad taki zapis w publikacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...