Skocz do zawartości

Jesli ktos pracowal w wojsku lub policji


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 20
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
13 godzin temu, adam2008 napisał:

Nie wiem dokladnie natomiast ktos mi kiedys powiedzial ze jak ktos byl policjantem to nie moze wyjazdzac za granice ile w tym prawdy ??

W czasach "komunistycznych" był przepis wewnętrzny w PRL, który zakazywał funkcjonariuszom i żołnierzom od pewnego stopnia/stanowiska i ich rodzinom wyjazdów poza "demoludy" - po prostu nie dostawało się paszportu, albo w paszporcie była wbita stampila ograniczająca zakres terytorialny.

Teraz nie ma ZAKAZU, tylko obowiązek powiadomienia bezpośredniego przełożonego o wyjeździe - w zależności od formacji i kierunku - ustnie/pisemnie.

Wnioski wizowe USA zawierają pytania o broń etc - i tak jak to Sly napisał - ich kraj, ich zasady - będą chcieli spytać o rozmiar buta - spytają, a Ty jeśli będziesz chciał tam jechać - podasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Mnie nurtuje troszkę inna kwestia. Mianowicie przysięga składana ojczyźnie. Notabene zielona karta w dalszej drodze otwiera drzwi do obywatelstwa. Podstawą obywatelstwa jest przysięga. Nie mam nic dziwnego w otrzymaniu obywatelstwa i złożenia przysięgi przez obywatela, który podlega prawu ziemi. Inną kwestie budzi mój nie pokój co do złożonej przysięgi przez żołnierzy czy policjantów. To samo tyczy osoby podlegającej wojskowej służbie w USA. Z definicji żołnierz Polski nie może służyć w obcym wojsku. Podlega to karze pozbawienia wolniosci, gdyż jest to zdrada. Nie jestem wstanie wytłumaczy tego zbytnio poza tym iz Polscy żołnierze, którzy służyły w wojsku amerykański otrzymują glejt zrzeknciecia się polskiego obywatelstwa od ministra dla bezpieczenstwa. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Partners napisał:

Ok. Mnie nurtuje troszkę inna kwestia. Mianowicie przysięga składana ojczyźnie. Notabene zielona karta w dalszej drodze otwiera drzwi do obywatelstwa. Podstawą obywatelstwa jest przysięga. Nie mam nic dziwnego w otrzymaniu obywatelstwa i złożenia przysięgi przez obywatela, który podlega prawu ziemi. Inną kwestie budzi mój nie pokój co do złożonej przysięgi przez żołnierzy czy policjantów. To samo tyczy osoby podlegającej wojskowej służbie w USA. Z definicji żołnierz Polski nie może służyć w obcym wojsku. Podlega to karze pozbawienia wolniosci, gdyż jest to zdrada. Nie jestem wstanie wytłumaczy tego zbytnio poza tym iz Polscy żołnierze, którzy służyły w wojsku amerykański otrzymują glejt zrzeknciecia się polskiego obywatelstwa od ministra dla bezpieczenstwa. Pzdr.

???

Znowu jakieś przekłamania. Przepisy Ustawy o powszechnym obowiązku obrony:

"Art. 199a. 1. Obywatel polski może przyjąć służbę w obcym wojsku lub obcej organizacji wojskowej za zgodą organu, o którym mowa w art. 199d.
(...)
4. Obowiązek uzyskiwania zgody, o której mowa w ust. 1, nie dotyczy obywateli polskich będących jednocześnie obywatelami innego państwa, jeżeli stale zamieszkują na jego terytorium i zamierzają przyjąć służbę w siłach zbrojnych lub organizacji wojskowej tego państwa.(...)"

I nie, nie wręcza się żadnemu obywatelowi USA posiadającemu obywatelstwo innego kraju "glejtu zrzeknięcia się...". Prawo USA uznaje pierwszeństwo i obowiązek posługiwania się obywatelstwem USA podczas przebywania na jego terytorium. Podobne przepisy mają inne kraje - pierwszeństwo swojego obywatelstwa przed innym.

Poza tym samo "zrzeknięcie" się polskiego obywatelstwa nie jest procesem prostym i nie musi zakończyć się zgodnie z wolą osoby wnioskującej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to odpowiedz czy podjecie tematu, na nurtujacym mnie zagadnienie gdyż napisałem iz dotyczy to żołnierzy, którzy złożyli już przysięgę. Nie odnosisz się w żaden sposób do przysięgi, a do obywateli podlegających obowiązku wojskowemu. Co w przypadku gdy podejmiesz służbę w obcej organizacji wojskowej bez zgody ? Poza tym na terytoriom Polski jesteś Polakiem jak już sam napisałeś. Chyba że wleciałeś na paszport amerykański z wiza. Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Partners napisał:

Nie jest to odpowiedz czy podjecie tematu, na nurtujacym mnie zagadnienie gdyż napisałem iz dotyczy to żołnierzy, którzy złożyli już przysięgę. Nie odnosisz się w żaden sposób do przysięgi, a do obywateli podlegających obowiązku wojskowemu. Co w przypadku gdy podejmiesz służbę w obcej organizacji wojskowej bez zgody ? Poza tym na terytoriom Polski jesteś Polakiem jak już sam napisałeś. Chyba że wleciałeś na paszport amerykański z wiza. Pzdr.

Pisałem już gdzieś o tym - trzeba wystąpić o zgodę do MONu o służbę w obcym wojsku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...