Skocz do zawartości

Sponsorowanie przez pracodawcę na GC.


Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Roelka napisał:

Generalnie na wizie studenckiej nie mozna pracowac. Jedynie wykonywac prace na terenie kampusu, itp.

Wize studencka dostaje sie na zasadzie - 1. pokazujesz ze masz kase na pokrycje oplat https://www.universitylanguage.com/guides/how-much-will-a-us-college-education-cost/ 

(Dla nie rezydentow jest to przedzial od 15,000$ + ... za rok) 2. Aplikujesz do wybranej szkoly,  nastepnie aplikujesz o wize studencka (albo odwrotnie, musisz poczytac).

 

 

Moja droga, masz racje, ale teraz jest jeszcze cos o czym malo kto wspomina: majac wize studencka, przy sponsorowaniu pracowniczym, immigration zyczy sobie nie tylko zmiane statusu czy forme DS - teraz chlopaki wpadli na sposob i zycza sobie dowody na fizyczna obecnosc w szkole (!) -> kopie homework :)  ORAZ kopie payments :) DODATKOWO  lista przedmiotow, ktorych ktos sie uczyl + opis tychze przedmiotow... o takich drobiazgach jak uzasadnienie skad miales $$ na szkole skoro nie masz prawa pracy, dlaczego ktos obcy sponsoruje Ci szkole i pobyt - to juz nawet nie wspominam.. 

Wiele osob dostaje REF -> provide proof of your attendance - chodzi o daty i godziny kiedy byles w szkole. 

Co bardziej podejrzliwi urzednicy chca takze official school transcript. I tutaj wyjasnie o co chodzi: nie chodzi tylko o koperte z ocenami - chodzi o liste przedmiotow (co bardziej kreatywni studenci chodza 6 lat na ESL..) oraz o liste kredytow badz godzin. I sprawdzaja czy dana osoba uczeszczala do szkoly okreslona licze godzin (i tym samym utrzymywala status studenta), bo wydanie samego DSa o niczym nie swiadczy. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 29
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
21 godzin temu, Hubert Kaczmarczyk napisał:

Dzięki Ci za wyczerpujące wypowiedzi.

A co w sytuacji gdybym np zrobił prawo jazdy w Kanadzie powiedzmy na wizie IEC , 

Czy z kanadyjskim prawem jazdy mogę prowadzić trucki w USA?

Bo jeśli tak, to w takim przypadku po uzyskaniu GC mogę wykonywać odrazu zawód . 

 

Niezupelnie... Otoz jesli firma chce Cie przyjac do pracy, to firma musi Cie dopisac do ubezpieczenia na samochod. Z tego co wiem to zadne ubezpieczenie nie przyjmie kierowcy trucka na prawie jazdy innym niz ze Stanow. Czyli tu bylby pierwszy problem. Drugi problem to fakt, ze kierowcy truckow musza miec specjalne zezwolenie na wjazd na lotniska/porty/kolej itd. Tego zezwolenia nie dostaniesz bez green card - tutaj polegam na tym co mowili moi klienci, nie sprawdzalam tego osobiscie. Owszem, nie wszystkie firmy wysylaja kierowcow do miejsc gdzie takowe zezwolenie jest wymagane, ale z tego co slysze to nawet ludzie, ktorzy sa legalnie maja czesto problem z otrzymaniem tejze przepustki. Tak jak mowie - moze ten akurat problem nie musi Ciebie dotyczyc, ale lepiej o tym wiedziec. 

Trzecia rzecz i najwazniejsza: jesli ktos jest sponsorowany to musi miec prawo jazdy danego kraju, bo analogicznie mowiac to jesli masz prawo jazdy polskie to mozesz byc sponsorowany jako kierowca taksowki, bo przez czas waznosci wizy mozesz na nim jezdzic, tyle, ze to tak nie dziala... 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  1. Tutaj masz o tym Memorandum for Regional Directors, et al. 10 Subject: AFM Update: Chapter 22: Employment-based Petitions (AD03_01).

  2. You must determine whether the beneficiary has met the minimum education, training, and experience requirements of the labor certification at the time the application for labor certification was filed with DOL. You cannot approve a petition for a preference classification if the beneficiary was not fully qualified for the preference by the priority date of the labor certification (See
    Katigbak, 14 I. & N. Dec. 45 (R.C. 1971) and , 16 I. & N. Dec. 158 (Acting R.C. 1977).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli musisz spelniac wszystkie wymogi w momencie kiedy robi sie sponsorowanie (kiedy aplikacja idzie do Dep Pracy), a nie kiedy bedzie zatwierdzona. 

Jesli wymogiem kierowcy ciezarowki jest posiadanie CDL - musisz je miec; podobnie jesli ktos jest sponsorowany jako osoba, ktora robi paznokcie - musi miec licencje; albo ktos kto jest elektrykiem - tez nie moze wykonywac zawodu elektryka bez licencji wiec immigration na pozniejszym etapie po prostu to wymaga..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam kilka przypadkow gdzie 

4 godziny temu, Hubert Kaczmarczyk napisał:

Tylko czy wiza studencka umożliwi mi drogę do uzyskania CDL? Czy ma to sens

Powiem Ci naprawde szczerze: mechanik samochodowy - tak;  truck driver - za zadne pieniadze bym tego nie wziela. Po prostu znam tyle spraw, gdzie ludzie byli sponsorowani jako kierowcy i to nie przeszlo, ze nie jestem pewna czy bylby to taki dobry pomysl... I dodatkowo jesli Ty masz wszystko pokrywac... 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze cos o czym wiele osob mowi: czesto ludzie (zwlaszcza te osoby, ktore sa poza Stanami) mysla, ze adwokat zacznie robic sprawe za darmo, a jak przejdzie to mu zaplaca. Albo mysla, ze jesli ktos z nimi porozmawia, wyjasni czy cos podpowie - to taka osoba "jest juz moim adwokatem i ma mi wszystko robic i zajac sie moja sprawa" - to tak nie dziala... Mnostwo razy ktos Wam powie, ze "ten czy tamten adwokat nic mi nie pomogl ale przynajmniej nie wzial pieniedzy" - albo ze ktos "mi zawali sprawe, ale nie wzial pieniedzy"... Jesli adwokat bierze Twoja sprawe, to z gory bierze pieniadze. Niekoniecznie cala stawke, ale spory zadatek. Podpisujesz umowe, w ktorej zgadzasz sie zaplacic adwokatowi cala sume niezaleznie od wyniku sprawy, a adwokat nigdy nie gwarantuje powodzenia sprawy. I wtedy dopiero mozesz mowic, ze ktos Ci albo pomogl albo niekoniecznie. Mnostwo adwokatow udziela porad za darmo - co nie znaczy, ze oni Cie reprezentuja. Oni moga z Toba rozmawiac codziennie przez 2 godziny dziennie jesli tylko maja czas i ochote - ale oni prawnie nie robia Twojej sprawy, dlatego Ty nie mozesz zadac aby ktos robil to czy tamto w Twoim imieniu (badz imieniu Twojego sponsora), ale ten adwokat nie moze zadac od Ciebie pieniedzy, bo miedzy Wami nie ma kontraktu. Podobnie kiedy przychodzi do Ciebie kontraktor robic kuchnie - dajesz zadatek, zaczynamy prace; zamawiasz meble u stolarza czy kuchnie w Home Depot - obsluga jest super, pogadaja z Toba za free, pokaza Ci jak to moze wygladac, doradza co by zrobili po czym grzecznie pokaza Ci rachunek, wskaza kwote zaliczki,  i Ty albo sie zgadzasz albo mowisz 'dziekuje, ja sie zastanowie'. Nie mozesz potem pojsc do sasiada i powiedziec, ze Home Depot jest beznadziejne, zrobili mnie w konia z kuchnia, kiedy Ty tej kuchni nawet u nich nie zamowiles, bo nie dales zaliczki! To, ze chodziles tam codziennie i obmyslales plan kuchni, to ze byli dla Ciebie mili i uprzejmi to nie znaczy, ze maja wobec Ciebie zobowiazania. I tak samo jest z adwokatami - jesli podoba Ci sie pomysl adwokata X - przemyslales co Ci powiedzial (czasem powie Ci cos za darmo, najczesciej za $$, bo to jest jego czas i trudno, zeby nic nie robil tylko za free odpowiadal na telefony ludzi, ktorzy nawet nie wiadomo czy beda jego klientami), podoba Ci sie pomysl jak ta sprawa ma byc robiona - bo kazdy adwokat moze miec inna idee - tak samo jak 4 kontraktorow mialo rozne pomysly co do mojej kuchni.. - podpisujesz umowe i wtedy adwokat zaczyna Twoja sprawe, a Ty musisz miec na uwadze, ze niezaleznie od tego jak to sie skonczy, Ty masz okreslona kwote, ktora trzeba bedzie zaplacic. 

Czesto ludzie myla reklamy adwokatow gdzie pisze, ze "bierzemy zaplate po wygranej sprawie" z adwokatami, ktorzy zajmuja sie inna dziedzina i inaczej licza klientow. 

Pisze o tym, bo mialam kilka wiadomosci na PM, gdzie ludzie pytaja dlaczego adwokat chce teraz pieniadze skoro ja mu zaplace po dostaniu green card; albo - czy ja musze placic skoro nie mam pewnosci czy to przejdzie; albo - adwokat ze mna rozmawial czyli zaczal juz dzialac w mojej sprawie, tak? 

Troche sie rozpisalam, ale moze to chociaz cokolwiek pomoze komus... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

he he, adwokat po pierwszej darmowej rozmowie i omówieniu warunków kontarktu nie kiwnie palcem dopóki mu nie wyślesz czeku z pieniędzmi. Przerabialem to,moj adwokat wzial robote, przyslal pismo co i jak, wrzuciłem je do szuflady i cisza, zupełnie się nie odzywa. Po kilku tygodniach wyjalem pismo i doczytałem do końca, w ostatnim zdaniu napisał ze należy wyslac czek na kwote $xxxx. Wyslalem natychmiast, telefon był za dwa dni i prawnik ruszyl z robota.

 

Co do CDL. Mój koles przyjechal tu jakies 12 lat temu na wize pracownicza jako kierowca trucka. Dostal wize pozwalajaca na prace wazna 6 miesięcy. Zrobili im kurs (kilku ich było), zdali egzaminy na CDL co jest akurat najprostsze w tym wszystkim. Prawo jazdy dostali wszyscy z waznoscia chyba 8 lat, tyle ile daja w IL. Po pol roku większość wrocila do Polski, mój koles został, prawko ważne, SSN legalny tylko pozwolenie na prace wygasło. Jego pracodawca znając jego sytuacje wykorzystywal go jak niewolnika przez kilka lat. Niedawno dowiedziałem się mój kolega znalazł goralke z obywatelstwem chetna do żeniaczki. Przez trzy lata będzie jej splacal rent czy mortgage, nie znam szczegolow. W ten sposób się zalegalizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Hubert Kaczmarczyk napisał:

Karina dziękuje za te informacje, już wszystko wiem.

Nie ma sensu zawracać sobie tym głowy, bo zbyt duże ryzyko. 

Czyli zostaje próbować z Kanada

pozostaje Kanada,strony czytać danych Prowincji oraz rządu Federalnego,tam sa aktualne informacje co do prawa jazdy i pracy i pobytu. Sa tez ciekawe fora anglojęzyczne które jak to żyją i codziennie sa posty i takich szukaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...