Skocz do zawartości

Wakacje w Polsce - paszport stracil waznosc, nowe nazwisko


ygritte

Rekomendowane odpowiedzi

Moj paszport stracil waznosc w maju 2017. Mam zielona karte na nowe nazwisko (naziwsko meza). Paszport na stare nazwisko.

Z teog co rozumiem, moge wlecic do Polski ze starym paszportem. Czy nazwisko sprawi problemy? Na jakie nazwisko mam bookowac bilot, biorac pod uwage, ze moj amerykanski dokument jest na nowe, a paszport na stare? Bede leciec do Polski na jakies 6 tygodni i w Polsce dokonam rejestracji malzenstwa, paszportu na nowe nazwisko etc, rejestracji dziecka etc.

Czy w czyms sie myle i bede miala problemy? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 41
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
5 godzin temu, ygritte napisał:

Moj paszport stracil waznosc w maju 2017. Mam zielona karte na nowe nazwisko (naziwsko meza). Paszport na stare nazwisko.

Z teog co rozumiem, moge wlecic do Polski ze starym paszportem. Czy nazwisko sprawi problemy? Na jakie nazwisko mam bookowac bilot, biorac pod uwage, ze moj amerykanski dokument jest na nowe, a paszport na stare? Bede leciec do Polski na jakies 6 tygodni i w Polsce dokonam rejestracji malzenstwa, paszportu na nowe nazwisko etc, rejestracji dziecka etc.

Czy w czyms sie myle i bede miala problemy? 

Mi rejestracja aktu małżeństwa zajęła dobrych "pare" miechow. Juz po dostarczeniu dokumentów do USC chyba conajmniej miesiąc leżało na kogoś biurku. Juz nie wspominając o czasie na wyrobienie paszportu. Czasowo mozesz sie nie wyrobić, choc słyszałam ze niektórym zajęło to jedynie pare tygodni, wiec życze ci szybkiej i łatwej " formalności" :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 1/24/2018 at 4:10 PM, pelasia said:

Mi rejestracja aktu małżeństwa zajęła dobrych "pare" miechow. Juz po dostarczeniu dokumentów do USC chyba conajmniej miesiąc leżało na kogoś biurku. Juz nie wspominając o czasie na wyrobienie paszportu. Czasowo mozesz sie nie wyrobić, choc słyszałam ze niektórym zajęło to jedynie pare tygodni, wiec życze ci szybkiej i łatwej " formalności" :) 

A to ciekawe, bo ja mam kompletnie inne wrażenia... wyrabiałam nowy paszport rok temu i zajęło to 2tyg tylko! Co do rejestrowania aktu małżeństwa z obcego kraju to nie wiem, ale w USC tez generalnie bardzo sprawnie wszystko idzie, przynajmniej w Warszawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paszportu nie zdążyłam wyrobić, więc nie wiem ile trwa obecnie . Chyba całe umiejscowienie zajęlo mi 5 miesięcy. Tak się składa, że Stany mają różne formy aktów małżeństwa. No i ja oczywiscie, jestem z tego, gdzie informacje na akcie są minimalne. Musiałam im udowadniać, że ja na akcie to ja i mój mąż to mój mąż. Non stop chceli więcej dokumentów i potwierdzeń. Pani z USC też się mało orientowala co i jak, choć to była jej działka, non stop dzwoniła do przełożone się informować, choć muszę przyznać byla bardzo sympatyczna i przyjemna. Też nie jestem z jakiegoś zadupia a dużego miasta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Musisz mieć ze sobą certyfikat małżeństwa i zrobione na niego apostille. Do tego potrzebujesz przetłumaczyć certyfikat. Zgłoszenie małżeństwa to chwila w USC. Długość oczekiwania zależy od pracownika. Przy dobrych wiatrach zajmie to 30 minut. Wylatujesz z USA na starym paszporcie, starym nazwisku. Tam jesteś jeszcze niezamężna. Jeśli  tylko zatwierdza małżeństwo, złóż o dowód. Żebyś robić paszport prawdopodobnie potrzebujesz dowód. Wydaje mi się ze na sam akt małżeństwa nie da się. Ale mozesz zadzwonic do biura paszportowego i dopytać się. I jeszcze zadzwon do USC zapytaj się czy nie potrzebują tez zgody męża na występowanie w jego imieniu przed USC. 

Acha i jeszcze akty urodzenia chyba zupełne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.01.2018 o 15:18, MeganMarkle napisał:

A to ciekawe, bo ja mam kompletnie inne wrażenia... wyrabiałam nowy paszport rok temu i zajęło to 2tyg tylko! Co do rejestrowania aktu małżeństwa z obcego kraju to nie wiem, ale w USC tez generalnie bardzo sprawnie wszystko idzie, przynajmniej w Warszawie...

Ja wyrabialem tutaj. Nowy paszport przyszedł z konsulatu w LAX  do domu FedEx-em w niecałe cztery tygodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, andyopole said:

Ja wyrabialem tutaj. Nowy paszport przyszedł z konsulatu w LAX  do domu FedEx-em w niecałe cztery tygodnie.

A aplikować o niego musiałeś osobiście? Tak sie zastanawiam jak to będzie z wyrabianiem paszportu w US... na teraz oboje z mężem mamy świeże nowe ważne 10lat, ale córcia z racji młodego wieku dostała tylko na 5 wiec za pare latek musze jej nowy wyrobić juz na amerykańskiej ziemi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...