Skocz do zawartości
marcin_k

Odbiór GC i SSN - krótki pobyt w USA i nowy członek rodziny

Recommended Posts

Wizy imigracyjne mamy ważne do połowy lutego 2019, niestety nie będziemy mieli możliwości wyjechania do USA od razu na dłuższy okres, dlatego mam kilka pytań dot. odbioru GC i SSN. Nie znalazłem wprost odpowiedzi na te pytania.

1. Czy GC / SSN trzeba odebrać osobiście (również korespondencję)? Chodzi mi o to czy jako adres odbioru dokumentów możemy podać adres znajomych, do których pojedziemy tylko na chwilę i to oni odbiorą korespondencję zaadresowaną do nas (na czas naszej nieobecności)?

2. Czytałem, że do ponownego wjazdu do USA uprawnia pieczątka w paszporcie, wbita podczas pierwszego przekroczenia granicy (ważna 1 rok).  Czy ktoś może to potwierdzić?

3. Co jeśli nie będziemy mogli odebrać GC /SSN - tzn. nie będziemy dostępni pod podanym adresem. Gdzie możemy ponownie wyrobić GC lub otrzymać informację o nadanym SSN?

4. Czekamy na pojawienie się nowego członka rodziny - jeśli urodzi się w Polsce, to w jaki sposób możemy wyrobić GC w takim przypadku dla dziecka? Czy zanim wyrobimy GC to możemy przekroczyć granicę USA (zakładając że my posiadamy ważne wizy / GC)?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Na wiele tych pytań są odpowiedzi i tak szybko odpowiem 

Odp 1 numer i gc przychodzi na adres podany, wskazany w ds 260 lub na granicy. Przychodzi pocztą. 

Odp 2 dobrze czytałeś. Ta pieczątką uprawnia do przekraczania granicy. 

Odp3 o numerze ssn dowiecie się w każdym biurze ssn. Co do gc to możesz sprawdzić na stronie www np czy ja wysłali gdy nie dojdzie musisz skontaktować się z biurem imigracyjnym. 

  • Dziękuję! 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 hour ago, marcin_k said:

4. Czekamy na pojawienie się nowego członka rodziny - jeśli urodzi się w Polsce, to w jaki sposób możemy wyrobić GC w takim przypadku dla dziecka? Czy zanim wyrobimy GC to możemy przekroczyć granicę USA (zakładając że my posiadamy ważne wizy / GC)?

Dziecko bedzie potrzebowac tylko akt urodzenia i wazny paszport (8 CFR ,Section 211.1(b)(1))

[1] https://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CFR-2012-title8-vol1/xml/CFR-2012-title8-vol1-sec211-1.xml

  • Dziękuję! 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

22 minutes ago, Xarthisius said:

Dziecko bedzie potrzebowac tylko akt urodzenia i wazny paszport (8 CFR ,Section 211.1(b)(1))

[1] https://www.gpo.gov/fdsys/pkg/CFR-2012-title8-vol1/xml/CFR-2012-title8-vol1-sec211-1.xml

Dodam jeszcze, ze warto sie skontaktowac z przewoznikiem, zeby sie nie okazalo, ze nie beda chcieli Was wpuscic na poklad samolotu. Jezeli beda robic problemy, to mozna uzyskac w ambasadzie "transportation letter" (I-131A), mimo, ze nie jest w tej sytuacji potrzebny. Czasem ze stewardessa nie wygrasz, a widzialem przypadek kiedy linia lotnicza zmusila rodzicow do wypelnienia ESTA dla dziecka, co niesamowicie utrudnilo im potem zycie, bo dziecko nieuzyskalo statusu LPR podczas przekraczania granicy... No, ale dzieki Bogu, ESTA Polski nie dotyczy :D

Edytowane przez Xarthisius
  • Dziękuję! 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie do punktu 1 - tzn. czy dokumenty które przyjdą pocztą muszą być odebrane przez nas, czy mogą to zrobić znajomi podczas naszej nieobecności?

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
25 minut temu, marcin_k napisał:

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze pytanie do punktu 1 - tzn. czy dokumenty które przyjdą pocztą muszą być odebrane przez nas, czy mogą to zrobić znajomi podczas naszej nieobecności?

To zostanie dostarczone do skrzynki pocztowej i niech znajomi napiszą na skrzynce pocztowej Twoje dane.

  • Dziękuję! 1

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Witam,

mam podobne pytanie i bardzo potrzebuję pomocy.

Wizy imigracyjne mamy ważne do końca marca 2019 ( wizy otrzymalismy w wyniku sponsorowania rodzinnego w kategorii F3).

Moje pytanie: czy możemy sami z mężem wylecieć w grudniu już na stałe do USA a nasz syn dopiero na koniec stycznia? czy w ogóle on może polecieć sam?

odbierając paszporty z wizami imigracyjnymi, każdy z nas ma również żółtą kopertę wielkości A4 z dokumentami ( nie wiemy co jest w środku bo nie możemy tego otwierać) ale ja ( ponieważ petycja była na mnie) mam dwie koperty ( jedną taką jak mąż i syn a drugą dużo grubszą)

Czy syn z wizą imigracyjną i jego dokumentami może po raz pierwszy przekroczyć granicę sam skoro petycja była na mnie?

Bardzo proszę o pilną pomoc, bo chciałabym już kupić bilety i po mału pakować się do USA.

pozdrawiam

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Każde z Was musi wlecieć do USA w terminie ważności wizy. Syn może przyjechać sam, ale nie może tego zrobić przed Tobą (bo Ty jesteś głównym aplikantem). Z tego co piszesz, taka sytuacja Wam nie grozi, więc spokojnie możesz już kupować bilety.

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Samodzielny lot syna jest możliwy. Aczkolwiek różne są obostrzenia linii lotniczych i rożne wymagania od samodzielnie latających dzieci przez ocean w zależności od wieku dziecka. Co innego wymagane jest od dziecka w wieku lat 4, co innego w wieku lat 10, a jesli syn ma już 18 lat to oczywiście nie musi mieć od ciebie żadnych dokumentów. Przy młodszych dzieciach można wykupywać usługę "opieki personelu lotniczego" podczas podróży, przy jeszcze młodszych ta usługa jest chyba obligatoryjna. Wszystko zależy jaki wiek ma dziecko i jaka to będzie linia lotnicza

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Żeby dodać komentarz, musisz założyć konto lub zalogować się

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą dodawać komentarze

Dodaj konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się tutaj.

Zaloguj się teraz

×