Skocz do zawartości
rynr

Podatki wiza B1 in lieu of H

Recommended Posts

Witam,

W roku 2018 spędziłem więcej niż 183 dni w USA na wizie B1. Miałem przychody tylko z Polski. Ośrodkiem moich zainteresowań życiowych jest Polska.

Czy w tej sytuacji muszę składać deklarację do IRS uwzględniająca moje zarobki w Polsce?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Godzinę temu, rynr napisał:

Witam,

W roku 2018 spędziłem więcej niż 183 dni w USA na wizie B1. Miałem przychody tylko z Polski. Ośrodkiem moich zainteresowań życiowych jest Polska.

Czy w tej sytuacji muszę składać deklarację do IRS uwzględniająca moje zarobki w Polsce?

No tak - uwzgledniasz wszystkie dni z danego roku podatkowego wiec nie ma zadnego znaczenia czy byles w US w poprzednich latach. Gdyby bylo mniej niz 183 w 2018 to wtedy musialbys liczyc poprzednie lata...

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Jeżeli mam ośrodek zainteresowań życiowych (rezydenturę podatkową) w Polsce oraz rezydenturę podatkową w USA, to czy zastosowanie posiada umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między Polską i USA?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
1 hour ago, rynr said:

Pisałem w kontekście podatku za rok 2018, wtedy nie jest to przypadkiem liczone:  2018 - 1/1, 2017 - 1/3, 2016 - 1/6?

Tak, sorry moj blad.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Poprzednią treść usunięto - źle przeczytałem.

Jesteś rezydentem podatkowym USA i rozliczasz się tam ze wszystkich dochodów z całego świata, w tym z Polski. Traktat o unikaniu podwójnego opodatkowania Ci raczej nie pomoże, większość przywilejów jest ograniczona do ludzi którzy spędzili mniej niż 183 dni w danym roku. Możesz spróbować założyć sprawę z IRS i udowadniać, że masz bliższe związki z Polską, ale chyba jedynym argumentem który może podziałać jest pozostawiona w Polsce żona i dziecko. Jeżeli takowych nie posiadasz, albo byli razem z Tobą w Stanach, to rezydencja podatkowa jest określona jednoznacznie: USA.

Edytowane przez Mamon
Refleksja :)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Poza tym, to czy miałeś "przychody tylko z Polski" też jest sprawą dyskusyjną, bo jeżeli Twój polski pracodawca wysłał Cię na wizie B1 w delegację, gdyż robi projekt w USA, to takie coś nazywa się "Income effectively connected with US trade or business" i źródło Twojego dochodu jest jednak w USA, a nie w Polsce. Wyjątkiem jest sytuacja gdy:

- byłeś w USA krócej niż 90 dni

- Twoje łączne dochody nie przekraczaj 3000 usd.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

TurboTax na dwojej stronie tłumaczy na przykładzie, że powinieneś zgłosić to do IRS - https://ttlc.intuit.com/questions/3867116-i-worked-in-nyc-on-a-b1-in-lieu-of-h1b-visa-for-6-months-i-received-my-income-from-an-italian-company-and-have-no-w-2-how-to-report-correctly

Nie jest to bardzo typowa sytuacja podatkowa. Bo od tych pieniędzy odprowadzono jak rozumiem polską zaliczkę na podatek dochodowy, składki na ZUS i ubezpieczenie zdrowotne, przez cały czas byłeś polskim pracownikiem oddelegowanym do pracy za granicą.

Wracając do oryginalnego pytania z pierwszego postu

On 2/26/2019 at 10:15 PM, rynr said:

Odpowiedź jest TAK - aczkolwiek na forach możesz nie znaleźć dokładnie identycznego przypadku, który by rozwiewałby wszystkie Twoje pytania i problemy jak i co zgłosić w Polsce oraz jak i co zgłosić w USA. Ja bym poszukał wyspecjalizowanego doradcy podatkowego - jak masz porządnego pracodawcę to powinien wg mnie pokryć koszty rozliczenia podatkowego jako koszt związany z wyjazdem .

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach