Skocz do zawartości

ważnosc paszportu


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! 

Mam taką dziwną sytuację, mianowicie lece do USA (turystycznie) za pare dni ale moj paszport jest ważny tylko do stycznia (ponad 5 miesiecy). Na stronie Ambasady USA w Polsce jest napisane że paszport musi być wazny przynajmniej na okres pobytu w USA. Na stronie CBP jest informacja potwierdzajaca to bo Polska nalezy do '6 months club' i kraje tam wypisane nie muszą mieć ważnego paszportu na okres przynajmniej 6 miesiecy. Natomiast Pani w ambasadzie powiedziała mi że muszę mieć paszport ważny na conajmniej 6 miesięcy. Kiedy powołałam sie na strony internetowe powiedziała mi że tak kazał im mówić urząd imigracyjny i mogę pojechać na lotnisko na własną odpowiedzialność bo mogę nie zostać wpuszczona do samolotu. 

Jak to wygląda w rzeczywistości? 

Dzięki, Ilona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minutes ago, YLO said:

Cześć! 

Mam taką dziwną sytuację, mianowicie lece do USA (turystycznie) za pare dni ale moj paszport jest ważny tylko do stycznia (ponad 5 miesiecy). Na stronie Ambasady USA w Polsce jest napisane że paszport musi być wazny przynajmniej na okres pobytu w USA. Na stronie CBP jest informacja potwierdzajaca to bo Polska nalezy do '6 months club' i kraje tam wypisane nie muszą mieć ważnego paszportu na okres przynajmniej 6 miesiecy. Natomiast Pani w ambasadzie powiedziała mi że muszę mieć paszport ważny na conajmniej 6 miesięcy. Kiedy powołałam sie na strony internetowe powiedziała mi że tak kazał im mówić urząd imigracyjny i mogę pojechać na lotnisko na własną odpowiedzialność bo mogę nie zostać wpuszczona do samolotu. 

Jak to wygląda w rzeczywistości? 

Dzięki, Ilona

W praktyce to zależy jak trafisz. Lepiej byłoby mieć paszport ważny te 6m jeszcze ale jak masz wylot za pare dni to już i tak niespecjalnie masz czas na reakcje. Wiec leć i tyle. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikowałam o nowy paszport. Mam pokwitowanie ale nie będzie on jeszcze wyrobiony. 

Poza tym skoro na stronie CBP jest napisane że nie trzeba to w czym jest problem? Nie widziałam żadnego update odnośnie tej listy czyli Polska jest na niej w dalszym ciągu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, YLO napisał:

Poza tym skoro na stronie CBP jest napisane że nie trzeba to w czym jest problem? Nie widziałam żadnego update odnośnie tej listy czyli Polska jest na niej w dalszym ciągu...

 

Problem w tym że wlatywanie do obcego kraju jest uzależnione od widzimisię urzędnika na lotnisku, w związku z tym IMO najlepiej mieć wsio przygotowane tak by zmniejszyć do minimum że ktoś się przyczepi. Urzędas na power tripie może ci schrzanić na maxa wakacje - co z tego że miałaś rację jak zostaniesz odesłana do domu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, YLO napisał:

O rany. No nie wiedziałam, myślałam że przepis to przepis. Poza tym postraszono mnie bardziej że wcale mnie nie wpuszczą do samolotu. 

 

Możliwości są dwie:

  1. baba w konsulacie pierdzieli głupoty - osobiście to przerabiałam więc wiem że jest możliwe, ale...
  2. cholera wie, może faktycznie dostali jakieś nieoficjalne nowe wytyczne?

IMO zawsze lepiej być przygotowanym na najgorsze. Skoro tak czy owak będziesz miała nowy paszport to nie masz się czym przejmować :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to troche słabo. Nowy paszport będę mieć dopiero za dwa, trzy tygodnie. A lecę za parę dni. Pozostaje mi tylko pokwitowanie że faktycznie o niego aplikowałam :/

Strasznie to nie w porządku bo bilet był strasznie drogi. Takie informacje są podstawowe i powinny być podane do publicznej wiadomości... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, YLO napisał:

No to troche słabo. Nowy paszport będę mieć dopiero za dwa, trzy tygodnie. A lecę za parę dni. Pozostaje mi tylko pokwitowanie że faktycznie o niego aplikowałam :/

Strasznie to nie w porządku bo bilet był strasznie drogi. Takie informacje są podstawowe i powinny być podane do publicznej wiadomości... 

Szkoda że nikt Ci nie powiedział że możesz dostać paszport w trybie przyspieszonym. Tutaj taka informacje byś dostała co zrobić by taki paszport szybko dostać a teraz pozostaje tylko czekać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Dnia 12.07.2019 o 18:09, YLO napisał:

...i mogę pojechać na lotnisko na własną odpowiedzialność bo mogę nie zostać wpuszczona do samolotu. 

 

 

Dnia 28.07.2019 o 23:37, YLO napisał:

Tylko czemu w ambasadzie wprowadzają ludzi w błąd? 

Nie wprowadzają ludzi w błąd tylko ostrzegają. Nie powiedziano Ci, że "nie zostaniesz wpuszczona", tylko że "mogą" cię nie wpuścić. A to jest istotna różnica. Mogłabyś trafić na jakiegoś służbistę i byłby problem. Na szczęście dla Ciebie, tak się nie stało ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...