Skocz do zawartości

DV 2022 - wątek dla osób które wygrały GC i mają pytania


Rekomendowane odpowiedzi

Pytasz tylko o ten rok? Pierwszy rok rezydentury jest "specjalny", IRS ma osobne zasady (Dual-status alien jest fraza do googlania), ale szczegolow nie znam. Potem IRS malo obchodzi gdzie mieszkasz, musisz sie rozliczac z dochodow z calego swiata. Jakas czesc z tych dochodow nie podlega podatkowi ($85k ? ale to zupelnie z glowy wiec moze byc zupelnie inna kwota). Takie rzeczy to tylko rozgarniety radca podatkowy.

Dzięki! Pogoogluję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.10.2022 o 14:02, niezamaco napisał:


To pytanie oczywiście do Danielwro.

 

dzisiaj bylem zdac pierwsza czesc prawka i odrobine stresu mialem w trakcie, ale od poczatku - 

Jestem w Sarasota/FL i dokumenty jakie dostarczylem to: paszport + pieczatka, SSN, PL prawko (bez international), umowa najmu domu + polisa "renters insurance" (ktora zostala wyslana na adres z umowy). I tu wszystko ok. 

Jednym z elementow zaliczenia jest vision test - maja tutaj takie a'la mikroskopy, ktore symulaja patrzenie w dal i oceniaja kazde oko niezaleznie. W moim przypadku jest to problem. Przed samym wyjazdem do usa zrobiłem laserowa korekcje wzroku, ale z racji wieku 40+ i tzw. starczowzroczności mam oczy "zrobione" jedno na dal, drugie na bliż. No i to jest wlasnie problem - na jedno oko nic nie widziałem w opinii mikroskopu. Babka chce mnie wysylac do jakiegos doctora, ze musi mnie zbadac, itd.. no to tlumacze sytuacje, ze nic mi nie trzeba badać bo widzę super i tak ma być, cos pokonsultowala z kolezanka i finalnie zaznaczyla no glasses i dopisala mono-vision. 

Sam test ok, po 41 pytaniu sie wyłaczyl jako zdany.. Przeczytałem raz ich manual - https://www.flhsmv.gov/pdf/handbooks/englishdriverhandbook.pdf i poklikałem trochę testów w jakiejs darmowej apce na tel. Test jest prosty, ale jestem pewien, że jakbym poszedł z marszu to bym raczej nie zdał, bo dużo "ciekawostek" dowiedzialem sie na etapie przygotowywania, o ktore właśnie byłem pytany. 

Practice dopiero za 1,5 tygodnia. 

@niezamaco

Edytowane przez danielwro
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj bylem zdac pierwsza czesc prawka i odrobine stresu mialem w trakcie, ale od poczatku - 
Jestem w Sarasota/FL i dokumenty jakie dostarczylem to: paszport + pieczatka, SSN, PL prawko (bez international), umowa najmu domu + polisa "renters insurance" (ktora zostala wyslana na adres z umowy). I tu wszystko ok. 
Jednym z elementow zaliczenia jest vision test - maja tutaj takie a'la mikroskopy, ktore symulaja patrzenie w dal i oceniaja kazde oko niezaleznie. W moim przypadku jest to problem. Przed samym wyjazdem do usa zrobiłem laserowa korekcje wzroku, ale z racji wieku 40+ i tzw. starczowzroczności mam oczy "zrobione" jedno na dal, drugie na bliż. No i to jest wlasnie problem - na jedno oko nic nie widziałem w opinii mikroskopu. Babka chce mnie wysylac do jakiegos doctora, ze musi mnie zbadac, itd.. no to tlumacze sytuacje, ze nic mi nie trzeba badać bo widzę super i tak ma być, cos pokonsultowala z kolezanka i finalnie zaznaczyla no glasses i dopisala mono-vision. 
Sam test ok, po 41 pytaniu sie wyłaczyl jako zdany.. Przeczytałem raz ich manual - https://www.flhsmv.gov/pdf/handbooks/englishdriverhandbook.pdf i poklikałem trochę testów w jakiejs darmowej apce na tel. Test jest prosty, ale jestem pewien, że jakbym poszedł z marszu to bym raczej nie zdał, bo dużo "ciekawostek" dowiedzialem sie na etapie przygotowywania, o ktore właśnie byłem pytany. 
Practice dopiero za 1,5 tygodnia. 
[mention=124168]niezamaco[/mention]

Dzięki za info. Daj znać jak praktyczny. Ciekawostka: my też ruszamy do Sarasoty.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z innej beczki :P 
Jeśli ktoś jeszcze jest zainteresowany spotkaniem wylosowanych w DV lottery (2022 ale nie tylko :) ) i miłośników USA oraz ma czas w weekend 18-20.11 to proszę o Priv. Spotykamy się Glinnie k./ Wałbrzycha, tym z którymi miałam wcześniej kontakt zaproszenia wysłałam na FB. 
Zapraszamy serdecznie! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przekroczyłem dzisiaj granicę USA. Lądowałem w SFO i byłem zaskoczony, bo wzięli mnie innego pokoju z napisem "secondary" i trochę przetrzepali. Nie było to jakieś straszne przeżycie, ale trochę stresujące - głównie przez konieczność czekania. Pytania w stylu: czy już kiedyś byłem w USA, gdzie się zatrzymam (tu trochę skomplikowanych wyjaśnień było) i inne, nie pamiętam już dokładnie. Najbardziej stresujące było czekanie, bo przychodził do mnie gość parę razy, pytał coś i odchodził na jakiś czas - a jednocześnie byłem świadkiem jak innych trzepali. Wszystko trwało łącznie może z 30 minut i skończyło się dobrze - doszedł jeden LPR :-)

Za dwa tygodnie na Florydę z rodziną, zobaczymy jak wtedy pójdzie :D 

  • Upvote 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, kenadams said:

Przekroczyłem dzisiaj granicę USA. Lądowałem w SFO i byłem zaskoczony, bo wzięli mnie innego pokoju z napisem "secondary" i trochę przetrzepali. Nie było to jakieś straszne przeżycie, ale trochę stresujące - głównie przez konieczność czekania. Pytania w stylu: czy już kiedyś byłem w USA, gdzie się zatrzymam (tu trochę skomplikowanych wyjaśnień było) i inne, nie pamiętam już dokładnie. Najbardziej stresujące było czekanie, bo przychodził do mnie gość parę razy, pytał coś i odchodził na jakiś czas - a jednocześnie byłem świadkiem jak innych trzepali. Wszystko trwało łącznie może z 30 minut i skończyło się dobrze - doszedł jeden LPR :-)

Za dwa tygodnie na Florydę z rodziną, zobaczymy jak wtedy pójdzie :D 

Witamy. To chyba druga relacja na forum że pojawiło się "secondary" na wjeździe dla nowo przyjeżdżających na wizie imigracyjnie

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wjechałem do US niecałe dwa tygodnie temu. Razem z żoną ustawiliśmy się do kolejki jak wszyscy. Na lotnisku JFK NY było sporo ludzi ale dość sprawnie to szło. Daliśmy urzędnikowi żółte koperty i poinformowaliśmy go, że mamy imigrant visa. Biorąc od nas koperty powiedział że się domyślił. Rozerwał przy nas koperty, zrobił nam zdjęcia a w między czasie poinformował, że na wbitej pieczątce możemy opuszczać US przez rok czasu i że SSN i green card przyślą nam pocztą. Cała rozmowa odbyła się w miłej atmosferze i trwała  może jakieś 5 minut.

Teraz chcemy wyrobić  reentry permit i byłbym wdzięczny jakby ktoś mógł w skrócie opisać jak się do tego zabrać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...