Skocz do zawartości

Praca/oszczędności w USA


maniek93

Rekomendowane odpowiedzi

21 minutes ago, ciucma102 said:

Polska z USA ma podpisaną umowę o braku podwójnego opodatkowania 

Mimo zachęcającej nazwy tej umowy nie oznacza to w przypadku każdego z krajów z którym Polska ma taką umowę, że "jak płacę w jednym kraju to w drugim kraju płacę ZERO". Tak w zasadzie było za pierwszego Tuska aż do "Polskiego ładu" - istniała tzw "ulga abolicyjna". W takich przypadkach jak nasz autor to będzie to oznaczało: "płacę w USA, a w Polsce dopłacam do Polskich stawek podatkowych, które są wyższe niż w USA" - szczególnie w limitach 60-200 tys dolarów rocznie, gdzie w Polsce wpada się w próg 32% (poniżej tych progów dopłaty o ile są są nieznaczne, powyżej są one też "procentowo" niewielkie o ile są)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.09.2024 o 15:14, ciucma102 napisał:

Polska z USA ma podpisaną umowę o braku podwójnego opodatkowania 

Czyli co to znaczy? Że nawet jak wyjadę sam, a żona zostanie w Polsce to podatek będę płacił tylko w Stanach tam gdzie pracuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To oznacza, że będziesz płacił w USA i dopłacał w Polsce do Polskich stawek podatkowych (zgodnie z tą umową uznają ci to co zapłaciłeś w USA). Jeśli żona nie pracuje w Polsce to musi się dodatkowo ubezpieczyć w NFZecie aby mieć dostęp do lekarza - obecnie 735.18 miesięcznie. Jeśli pracuje i jest ubezpieczona to nie ma takiego obowiązku. Fakt, że ty pracujesz w USA nie ubezpiecza jej w NFZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

I pewnie już ostatnie pytanie przed moim wyjazdem na stałe do USA. Mam już zieloną kartę. Na pierwszej Wizie Imigrqcyjnej miałem zapis, że nie mogę wyjechać bez żony bo to ona została wylosowana w loterii. Teraz ts wiza jest nieważna bo była jednorazowa. Na zielonej karcie mam oznaczenie kategorii jako DV2 takie samo jak na Wizie. I moje pytanie jest następujące. Czy moge wyjechać teraz beż żony czy ten zapis z wizy jednak jest aktualny i tylko z nią mogę wjechać do Stanów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...