Skocz do zawartości

Podatki w USA


illusion

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jestem posiadaczem zielonej karty w USA już od jakiegoś czasu (lucky DV 2021). Do USA wjechałem pierwszy raz 26 Grudnia zeszłego roku tj. 2022. Niestety jeszcze nie znalazłem jeszcze zadowalającej pracy (ale mama nadzieję, że niedługo się to zmieni), i wracam na początku stycznia właśnie z uwagi na rezydenta. Zamierzam oczywiście zapłacić income tax w stanie w którym jestem zarejestrowany za dochód uzyskany w Polsce w 2023 roku. Pytanie czy powinnem również zapłacić income tax za 4 dni które przebywałem w USA między 26 a 31 grudnia 2023 roku?

Będę wdzięczny za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że pytasz o 4 dni roku 2022 a nie 2023.

Muszę Ciebie zmartwić. Wg wytycznych IRS musisz je zapłacić za cały rok 2022 - mimo, że byłeś rezydentem tylko 4 dni to z punktu podatkowego byłeś rezydentem USA za cały rok 2022. (poprawka -> nie koniecznie zapłacić, ale przynajmniej zgłosić)

Ze strony IRS (https://www.irs.gov/individuals/international-taxpayers/tax-information-and-responsibilities-for-new-immigrants-to-the-united-states):
In general, when you initially obtain a green card, your residency starting date is the first day in the calendar year on which you are present in the United States as a lawful permanent resident (the date on which the United States Citizenship and Immigration Services (USCIS) officially approved your petition to become an immigrant).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 12/25/2023 at 1:18 PM, illusion said:

Dziękuję za bardzo pomocną odpowiedź. Czyli czym prędzej wchodzę na stronę stanową i rejestrują się, żeby zadeklarować income przed końcem tego roku. Mam nadzieję, że nie będzie jeszcze za późno. Chodzi o stan Delaware...

Musisz troche pracy domowej z podatkow odrobic - podatek stanowy to jest tylko czesc i to zwykle mniejsza i mniej istotna - rozliczenie podatku federalnego (form 1040) to jest dla Ciebie najbardziej istotna kwestia. Nie wiem jak jest w DE ale w OH na zadne strony sie nie wchodzi i nie rejestruje - po prostu wysyla rozliczenie podatku stanowego do IRS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak miałeś dochody w Polsce to tak jak andy powiedział biura rachunkowe w większości nie mają pojęcia jak je rozliczyć, a te które wiedzą albo wydaje im się że wiedzą to liczą grubo ponad stówkę. Jest też niestety powszechnie obowiązująca strategia, że jak doradca nie wie jak rozliczyć to się nie przyznaje tylko zgłasza wszystko jak leci do opodatkowania co w Twoim przypadku może zakończyć się nieuwzględnieniem odliczeń, które ci przysługują. "Praca domowa" zalecana przez kzielu jest pewnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić obrazków. Dodaj lub załącz obrazki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...