Skocz do zawartości

Jak Sie Rozliczyc Z Podatkow?


lolek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

31 listopada wyszlam za maz, za obywatela us (sprawa imigracyjne w toku, ale nie dostalam jeszcze nawet potwierdzenia, ze dokumenty dotarly)od lipca do 15 listopada mialam wize j-1, pracowalam legalnie, dostane W-2, nie placilam jednak ani podatku stanowego ani federalnego, jako studenka bylam z niego zwolniona (tak bylo zawsze, czyli od 5 lat od kiedy przyjezdzam na work and travel), w tym jednak roku powinnam sie rozliczyc i nie wiem jak to zrobic, lacznie z mezem czy osobno?poza tym slyszalam, ze jesli nie zarabia sie wiecej niz 6000 $ w roku, wlasciwie mozna sie nie rozliczac, ale czy to dotyczy "singli" czy wszystkich?

czy ktos moze mi podac ewentualnie namiary na wiarygodne instytucje w usa, ktore pomagaja w rozliczeniach, udzielaja porad?

nasz prawnik imigracyjny (ktory skladal "do kupy" wszystkie dokumenty) mowi, ze na podatkach sie nie zna, probowalam dzwonic do innych prawnikow, ci co sie znaja na podatakach, nie wiedza nic o sprawach wiz i kwestii imigracyjnch

moze ktos z was cos poradzi?

dzieki serdeczne.

Ola

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ciekawe co piszesz, bo ja jezdzilam przez ostatnie 6 lat na w&t jako studentka i zawsze musialam placic podatki - federalny i stanowy a potem sie jeszcze z nich rozliczac niezaleznie od zarobkow... czy to zalezy od stanu czy o co chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem o co chodzi, ale moze "nie placic podatkow" w sensie, ze dostawala ich zwrot. No bo kazdy nawet na W&T placi podatki.

Skoro dostala W-2 to znaczy, ze podatki placila.

Do autorki postu:

Jesli rozliczysz sie z mezem - bedzie to lepsza opcja dla Ciebie jako osoby starajacej sie o GC.

Jest to jeden z dowodow wspolnego zwiazku - wspolne rozliczenia podatkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie caly sek w tym, ze nie placilam tych podatkow, nie, ze mi je zwrocono, po porstu mi ich nie odejmowano. w umowie o prace w rubryce, gdzie wpisujesz czy jestes singiel czy maz , zona, wpisywalam "exempt" i tyle.

no wlasnie, tylko, ze moze sie okazac w tym roku przy rozliczeniach, ze powinnam byla placic podatek mimio, ze oddaliby mi to co zaplacilam.

w sumie nie ma to sensu, bo skoro go oddzadza to po cholere go placic i powiem wam szczerze, ze tak wlasnie sobie wymyslilam. dzialalo do tej pory, nigdy w zyciu nikt slowa nie powiedzial, nikt z firmy kto sie zajmuje rozliczeniami, pejczekami i innymi tego typu sprawami, wiec WYDAJE MI SIE ze istnieje taki przepis w prawie, ale jako ze nie jestem pewna, nie chce to bajek opowiadac. sprawdze, poszukam i podesle linka.

powiem tylko tyle, ze nie polegalo to na tym, ze nigdy nie dostawlam 100% kwoty (ktora wynikala z zadeklarowanej przez firme kwoty na godzine-powiedzmy 10$ razy zalozmy 40 godzin powinno dac 400$ a dawalo 385$) ale to co mi odejmowano z pejczeka, bylo nieporownywalne z tym, co odejmowano obywatelom amerykanskim :). nie odejmwano mi nigdy podatku federalnego, ktory jest najwyzszy.

na pewno istnieje przepis. ktory mowi, ze jezeli nie zarobisz wiecej niz 6000$ w roku, nie musisz skaladac zeznania podatkowego. bedac na w$t mozna sie na ten przepis zalapac, stad moze firmy wiedzac, ze jetemem pracownikiem sezonowym, na w$t, nie odejmowaly podatkow.

nie wiem sama jak to bylo, i podejrzewam, ze sie dowiem w tym roku.

jak mi dowala podatek za cale 5 lat nieplacenia, nie omieszakam o tym napisac na forum.

pozdrawiam.

ola

mialo byc tak, ze " na pewno nie polegalo to na tym, ze dostawlam 100%" czyli nie dostawam 100% :)

hehe

cos mi sie pomieszalo :)

oraz w&t nie w$t

heh

wybaczyc prosze :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem znawca w dziedzine podatkow, ale za kazdym razem jak wyjezdzalam na w&t bylam instruowana co do placenia podatkow - ze trzeba placic federalny i stanowy a reszta nie jesli jestes na w&t... potem rozliczasz sie z podatkow i dostajesz zwrot - bardzo czesto pelny zwrot w zaleznosci od roznych tam takich, m.in. zarobkow... skrotowo o tym masz nawet na tej stronie :

http://www.usa.info.pl/podatki.php

no wlasnie, tylko, ze moze sie okazac w tym roku przy rozliczeniach, ze powinnam byla placic podatek mimio, ze oddaliby mi to co zaplacilam.

w sumie nie ma to sensu, bo skoro go oddzadza to po cholere go placic i powiem wam szczerze, ze tak wlasnie sobie wymyslilam.

Na tym polega rozliczanie zpodatkow, placisz a potem sie z nich rozliczasz i czesto dostajesz zwrot... i to nie ty masz sobie wymslac tylko masz pewne obowiazki

powiem tylko tyle, ze nie polegalo to na tym, ze nigdy nie dostawlam 100% kwoty (ktora wynikala z zadeklarowanej przez firme kwoty na godzine-powiedzmy 10$ razy zalozmy 40 godzin powinno dac 400$ a dawalo 385$) ale to co mi odejmowano z pejczeka, bylo nieporownywalne z tym, co odejmowano obywatelom amerykanskim

Skoro nie dostawalas pelnej sumy brutto tzn ze musieli ci odciagac podatki! co innego by ci niby odciagali? a nie bylo tego tak duzo jak odciagaja amerykanom, bo im jeszcze dochodza medicare, skladki, 401k i jeszcze inne

nie odejmwano mi nigdy podatku federalnego, ktory jest najwyzszy.

A co mialas napisane na paycheck'ach obok sum pienieznych? skoro cos ci odejmowali musialo byc tam napisane co i w jakiej sumie...

na pewno istnieje przepis. ktory mowi, ze jezeli nie zarobisz wiecej niz 6000$ w roku, nie musisz skaladac zeznania podatkowego. bedac na w$t mozna sie na ten przepis zalapac, stad moze firmy wiedzac, ze jetemem pracownikiem sezonowym, na w$t, nie odejmowaly podatkow.

Chyba zle to zrozumialas - nie nie musisz skladac zeznania podatkowego, bo musisz, tylko dostajesz pelen zwrot podatku (czyli tak jakbys go wcale nie placila) - podatki musisz placic i zeznanie podatkowe musisz zlozyc... co do kwoty 6000$ to chyba cos ci sie pomylilo... z reszta na tej stronie, do ktorej linka ci podalam jest tam o tym napisane...

Na moja glowe to podatki ci odciagali, ale ty sie z nich nie rozliczalas... gdyby ci nie odliczali to tak jakbys na czarno pracowala... (?) ale tylko strzelam, bo nie wiem co pisalo na twoich pacheck'ach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lolek tak jak pisze ankam to nie Ty wymyslisz co jest dobre dla Ciebie z podatkow a co zle, takie sa przepisy i jesli tego nie przyjmiesz do siebie to mozesz zaplacic za ta duza cene w USA i nie tylko a jak urzad imigracyjny zobaczy ze cos bylo nie tak z podatkami to mozesz sie pozegnac z GC,obywatelstwem.

Nie wiem czy pamietasz ale bylo cos takiego jak amnestia dla nielegalnych i bylo powiedziane ze musza sie Oni rozliczyc z podatkami ,inaczej nie mogli by sie starac o legalizacje pobytu a ze amnestia upadla to co innego..teraz rozumiesz dlaczego to jest takie wazne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wlasnie caly sek w tym, ze nie placilam tych podatkow, nie, ze mi je zwrocono, po porstu mi ich nie odejmowano. w umowie o prace w rubryce, gdzie wpisujesz czy jestes singiel czy maz , zona, wpisywalam "exempt" i tyle.

no wlasnie, tylko, ze moze sie okazac w tym roku przy rozliczeniach, ze powinnam byla placic podatek mimio, ze oddaliby mi to co zaplacilam.

w sumie nie ma to sensu, bo skoro go oddzadza to po cholere go placic i powiem wam szczerze, ze tak wlasnie sobie wymyslilam.

Prawo jest po to aby je respektowac. Prawo mowi, ze sie pracuje i ze sie placi podatki, nawet na J-1.

dzialalo do tej pory, nigdy w zyciu nikt slowa nie powiedzial, nikt z firmy kto sie zajmuje rozliczeniami, pejczekami i innymi tego typu sprawami, wiec WYDAJE MI SIE ze istnieje taki przepis w prawie, ale jako ze nie jestem pewna, nie chce to bajek opowiadac. sprawdze, poszukam i podesle linka.

Zejdzie Ci troche czasu aby cos takiego znalezc, bo takiego prawa nie ma. Zeby Wam ulatwic zycie, pod spodem macie przepisy nawet ze strony IRS, ktore mowia ze takowy podatek sie placi.

powiem tylko tyle, ze nie polegalo to na tym, ze nigdy nie dostawlam 100% kwoty (ktora wynikala z zadeklarowanej przez firme kwoty na godzine-powiedzmy 10$ razy zalozmy 40 godzin powinno dac 400$ a dawalo 385$) ale to co mi odejmowano z pejczeka, bylo nieporownywalne z tym, co odejmowano obywatelom amerykanskim :). nie odejmwano mi nigdy podatku federalnego, ktory jest najwyzszy.

Nie wiemy co Ci odejmowano, ale poszukaj i sprawdz.

na pewno istnieje przepis. ktory mowi, ze jezeli nie zarobisz wiecej niz 6000$ w roku, nie musisz skaladac zeznania podatkowego.

bedac na w$t mozna sie na ten przepis zalapac, stad moze firmy wiedzac, ze jetemem pracownikiem sezonowym, na w$t, nie odejmowaly podatkow.

Firma nie odpowiada za Twoje podatki, jesli zaznaczylas taka a nie inna rubryke, to Twoja pozniej sprawa aby sie samemu rozliczyc i podatki wyrownac.

nie wiem sama jak to bylo, i podejrzewam, ze sie dowiem w tym roku.

jak mi dowala podatek za cale 5 lat nieplacenia, nie omieszakam o tym napisac na forum.

Moga to zrobic za kilka lat, niekoniecznie w tym roku.

It is the responsibility of each individual employed in the U.S. to comply with income tax regulations. Salaries and wages in payment for work performed by non-citizens and some scholarships and grants awarded to J-1 students come under the tax laws of the U.S. Between January 1 and April 15 of each year, everyone who has earned income and J-1 students who have been the re[beeep]ients during the previous calendar year of a scholarship or grant from a United States source of funds are required to prepare an income tax report and file it with the Internal Revenue Service (IRS). Forms are usually available at most banks or at the post office. Detailed instructions accompany these forms. An income tax return is required whether or not income tax has been withheld. If too much tax has been withheld, a refund will be granted. Because of the complexity of income tax laws, it is advisable to have questions answered by the IRS or by a reliable tax consultant.

Earnings from J-1 employment, including income from assistantships, are usually subject to federal, state, and local income taxes. All J-1 and J-2 non-immigrants must file an income tax statement (IRS Form 8843) regardless of age or income earned in the U.S. For J-1 status individuals and their dependents with no income from U.S. sources, Form 8843 is due on or before June 15 for the prior calendar year. J-2 dependents who are employed in the U.S. are subject to federal income taxes and must file the appropriate federal income tax return and pay the appropriate taxes.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.irs.gov/faqs/faq13-6.html

13.6 Aliens and U.S. Citizens Living Abroad: Nonresident Alien - Students

Are nonresident alien students, with F-1 or J-1 visas and employed by a U.S. company during the summer, required to have federal income taxes withheld from their paychecks?

The following discussion generally applies only to nonresident aliens. Wages and other compensation paid to a nonresident alien for services performed as an employee are usually subject to graduated withholding at the same rates as resident aliens and U.S. citizens. Therefore, your compensation, unless it is specifically excluded from the term "wages" by law, or is exempt from tax by treaty, is subject to graduated withholding. Nonresident aliens must follow modified instructions when completing Form W-4 (PDF). Please refer to Chapter 8 of Publication 519, U.S. Tax Guide for Aliens, for directions on completing Form W-4 (PDF), Employee's Withholding Allowance Certificate.

References:

* Publication 519, U.S. Tax Guide for Aliens

* Publication 597, Information on the United States-Canada Income Tax Treaty

* Publication 515 (PDF) Withholding of Tax on Nonresident Aliens and Foreign Entities

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taxes for J-1 Exchange Visitors

INCOME TAX

Earnings from J-1 Employment are usually subject to federal, state, and local income taxes. An employer is required by law to withhold these taxes from paychecks. All J-1s who have earned income from US sources must prepare and submit income tax forms by April 15. Even if an EV departs the USA, s/he is still obliged to file tax returns.

By April 15, federal income tax forms must be submitted (filed) with earning statements from employers covering the prior calendar year to determine whether one owes more taxes or is due a refund. If financial support is being provided from home country sources and the EV does not have US income, s/he does not have to report or “file” income taxes. Persons who earned income from a job in the US will receive a W-2 form that must be included with the documents submitted to the Internal Revenue Service with a “tax return” form. You will receive Form 1042-S instead of Form W-2 for the amount of your income that is exempt from taxes because of a tax treaty.

If an EV qualifies under a tax treaty between the United States and his/her home government, earnings, or some portion of earnings, may not be taxable. However, exemption from taxation because of a tax treaty is not automatic. Please consult the International Tax Coordinator, Linda Dunbar, in the Office of International Students and Scholars for more information.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ktos moze mi podac ewentualnie namiary na wiarygodne instytucje w usa, ktore pomagaja w rozliczeniach, udzielaja porad?

nasz prawnik imigracyjny (ktory skladal "do kupy" wszystkie dokumenty) mowi, ze na podatkach sie nie zna, probowalam dzwonic do innych prawnikow, ci co sie znaja na podatakach, nie wiedza nic o sprawach wiz i kwestii imigracyjnch

moze ktos z was cos poradzi?

Takich porad udziela Tax Attorney, godzina jego pracy to $250-$600. Inna bardzo wiarygodna instytucja jest IRS i stanowisku IRS w sprawie placenia podatkow przez osoby na J-1 przedstawilam wczesniej.

Prawnik imigracyjny nie byl w stanie powiedziec, ze na W&T placi sie podatki? Czy na prawde jakikolwiek prawnik w USA nie wie, ze placi sie podatki jesli sie pracuje? Takie rzeczy prawnik imigracyjny wie, bo kazdy z nas ma do czynienia z dokumentami o adjustment osob bedacych na W&T. Wystarczy spojrzec w przepisy, ale jesli robi sie takich spraw setki to wie sie, ze na J-1 tylko pewne osoby (najczesciej nauczyciele i researchers) maja zwrot podatkow a i to w pewnych przypadkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ciekawe dosc bo dzis rozmawialam z pania pracujaca w urzedzie zajmujacym sie podatkami i ona mi powiedziala, ze nie mam sie czym przejmowac, poza tym moge sie rozliczyc dwa lata wstecz, a to ze nie sciagali mi podatku nie ma znaczenia przy tak malych kwotach, oraz ze faktycznie studenci na wymianach, ktorych zarobki nie przekroczyly danej kwoty, nie musza sie rozliczac.

wiecie co, ja sie z ta pania spotkam, obiecala przejrzec wszystkie papiery i pomoc wypelnic wniosek podatkowy za ten rok, i napisze co z tego wyniklo.

moze jest tak, ze kazdy musi placic podatek, ale istnieja pewne "ale"...skoro ona twierdzi, ze nie ma sie czym przejmowac, to moze faktycznie nie ma.

a propos tego co mi tak z tych czekow sciagali, to na pewno nie federalny i stanowy podatek, tylko state SDI, ktory musi kazdy placic. oprocz tego OASDI i medicare, ktorego sciagac nie powinni na J1.

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ciekawe dosc bo dzis rozmawialam z pani pracujaca w urzedzie zajmujacym sie podatkami i ona mi powiedziala, ze nie mam sie czym przejmowac, poza tym moge sie rozliczyc dwa lata wstecz, a to ze nie sciagali mi podatku nie ma znaczenia przy tak malych kwotach,

Ha ha ha. Znasz powiedzenie że w USA łatwiej się wywinąć z morderstwa niż z niepłacenia podatków? :)

Małe kwoty nie mają znaczenia. Dla USCIS będziesz od razu na straconej pozycji - za sam fakt zignorowania obowiązku płacenia podatków.

oraz ze faktycznie studenci na wymianach, ktorych zarobki nie przekroczyly danej kwoty, nie musza sie rozliczac.

Ty nie byłaś na wymianie tylko na W&T. Fakt bycie studentem w Polsce nie ma kompletnie znaczenia. Poza tym nawet studenci uczący się w USA na J1 muszą płacić podatek federalny i stanowy: http://www.upenn.edu/oip/iss/visa/j1/student/employment.html

Taxes

In general, J-1 students who have been in the US for no more than five calendar years are exempt from Social Security (also known as FICA) and Medicare taxes. You should be sure to bring this to the attention of your employer because many employers are not familiar with this provision of the tax laws. If you need more information about the Social Security and Medicare tax exemption, please see Social Security (FICA) Tax Prevention and Recovery (PDF). Students in J-1 status are subject to all other taxes that may apply: federal, state and local.

wiecie co, ja sie z ta pania spotkam, obiecala przjrzec wszystkie papiery i pomoc wypelnic wniosek podatkowy za ten rok, i napisze co z tego wyniklo.

moze jest tak, ze kazdy musi placic podatek, ale istnieja pewne "ale"...skoro ona twierdzi, ze nie ma sie czym przejmowac, to moze faktycznie nie ma.

Idź do DOBREGO biura. Nie twierdzę że ta pani nie ma racji, bo sama nie jestem księgową, ale jestem na tym forum już dość długo i nie przypominam sobie żeby ktokolwiek napisał że będąc na W&T nie trzeba płacić podatku i składać zeznania podatkowego. Zresztą wystarczy przejrzeć net by znaleźć info że osoby na W&T MUSZĄ zapłacić podatek (mogą go potem odzyskać).

--------------------------------------------------------------------------

Pierwszy lepszy przykład: http://www.wtusa.ro/work_and_travel/despre...lling_the_taxes

Preliminary information

Some of the American citizens are not required to fill in taxes in one year if their income is lower than a specified level. However, this rule doesn’t apply for the Work & Travel participants: all the Work & Travel students are required by the IRS to fill in the taxes.

--------------------------------------------------------------------------

Inny przykład: http://www.jobland.pl/zasady/usa.php

Studenci - uczestnicy programu Work and Travel - pracując w USA płacą podatki amerykańskie. Podatki te są potrącane przez pracodawców z wypłat. Uczestnicy W&T są jednak zwolnieni (exempt) z kilku podatków:

* Social Security (ubezpieczenie społeczne)

* Medicare (ubezpieczenie zdrowotne)

* Federal Unemployment Tax (ubezpieczenie od bezrobocia)

Pracodawca nie powinien potrącać tych podatków z wypłaty. Jeśli zauważysz potrącenie na poczet tych podatków na swoim odcinku z wyliczeniem wynagrodzenia (paycheck), powiadom swojego pracodawcę i poproś o skorygowanie rozliczenia. Przypadki takie zdarzają się sporadycznie i przeważnie wynikają ze zwykłej pomyłki w księgowości.

Nie ma zwolnień z podatku federalnego i z podatków stanowych.

Uwaga! W wielu przypadkach podatki zapłacone w USA mogą zostać zwrócone. Wymaga to złożenia zeznania podatkowego i wystąpienia o zwrot podatku. W takiej sytuacji najwygodniej skorzystać z usług wyspecjalizowanych firm, które przygotowują roczne zeznania podatkowe do złożenia w USA i gwarantują poprawne wypełnienie wniosków (zeznania podatkowego). Złożenie zeznania podatkowego jest w USA obowiązkowe. Osoby, które nie złożą zeznania mogą w przyszłości spotkać różnego rodzaju trudności (włącznie z odmową wizy).

a propos tego co mi tak z tych czekow sciagali, to na pewno nie federalny i stanowy podatek, tylko state SDI, ktory musi kazdy placic. oprocz tego OASDI i medicare, ktorego sciagac nie powinni na J1.

Nie chcę żeby zabrzmiało to jak złośliwość, ale to Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie żeby ściągali to co trzeba a nie ściągali tego co nie trzeba, ew. skorygowanie tego podczas składania zeznania podatkowego. Dlaczego o tym piszę? Bo urzędnika w USCIS guzik obchodzi co myślałaś, co powiedzieli w księgowości w miejscu w którym pracowałaś i co powiedziała ci pani z biura jeśli nie jest to zgodne z prawdą. Za niepłacenie podatku grozi Ci odmowa przyznania GC. Dodatkowo, jeśli dadzą znać do IRS, będziesz musiała zapłacić zaległe podatki i karę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...