Skocz do zawartości

Dv 2013 - Co Po 1 Maja 2012?pytania,odpowiedzi


sly6

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 3 tyś
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

To jest bardzo dobry pomysł !

Dzwoniłam dzisiaj do jednej pani doktor w Warszawie i dowiedziałąm się,że nie muszę robić żadnych dodatkowych szczepień,wystarczą te,które miałam w dzieciństwie.

W następnym tygodniu zamierzam udać się do sądu po zaświadczenie o niekaralności i do USC po PEŁNY odpis aktu urodzenia.

To wszystko plus dyplom ukończenia studiów zanosę do tłumacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dyplom po co zanosisz do tlumaczenia

czyzby sie zasady zmienily

tlumaczy sie dokumenty ale inne niz z j.polskim lub tez angielskim :)

tak bylo kiedys tzn dv 2012...i tak tez kiedys bylo...

nalezy tlumaczyc wyroki sadowe na j.angielski

tutaj jest to opisane

http://polish.poland.usembassy.gov/poland-pl/docs_checklist_dv.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie będziesz miał rozmowy w październiku. Może w listopadzie, ale to czekaj na maila z ambasady,w której poinformują Cię o dokładnym terminie (jakieś 4-6 tygodnie przed).

Badania oczywiście robi się przed rozmową.

Co do dokumentów, to nigdzie nie było żadnych wytycznych? Np. na stronie, na której sprawdziliście swój status?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

syl6 a ja znalazłam coś takiego w Interview preparation- required documents Page 3:

All documents not written in English or in the official language of the country in which the interview takes place MUST be accompanied by a translation in English. Translations must be certified by a competent translator and notarized. Translations submitted to the NVC will be included in the applicant’s case file.

Nie wiem jak to zinterpretować :) czy not written tyczy sie tez "in the official language..." czy nie? Bo jak sie tyczy to znaczy, ze nie trzeba tlumaczyc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróccie uwagę na US Embassy Specific Information http://www.travel.state.gov/pdf/supplements/WRW-SUP-ENGL-0002-1207.pdf trzeba będzie sie zarejestrować w TNT i wybrac miejsce odbioru visy, wydrukowac potwierdzenie i zabrac na rozmowę...

ajjj skróciło mi linka nie wiem czemu...

Wklejam treść:

INFORMATION FOR APPLICANTS

SCHEDULED FOR AN IMMIGRANT VISA INTERVIEW BY

THE NATIONAL VISA CENTER OR KENTUCKY CONSULAR CENTER

As of August 16, 2012 the U.S. Embassy in Warsaw has changed procedures for all applicants applying for an immigrant visa to the U.S.

Prior to your appointment date, you must visit http://www.ustraveldocs.com or call the Visa Information and Appointment Service at +48 22 307 1361 from 8:00 a.m. to 8:00 p.m. or from the U.S. at (703) 988 7101 from 7:00 a.m. to 3:00 p.m. EST and follow the steps to register at which TNT courier service location you would like to pick up your visa.

The registration for a TNT pick-up location is required for every applicant including children. You must have the Passport Number, Date of Birth, Nationality, WRW case number, your email address and visa category for each applicant (principal applicant and all family members, including children) ready in order to complete the registration.

If you register online, after entering your information you will be prompted to select a TNT location to which you would like to have your visa(s) delivered. Please make sure that you print out your confirmation letter(s) and bring it with you to the visa appointment.

If registration is done using a Call Center, you will be receiving a confirmation of TNT courier selection by email. You must print it out and bring it with you for your appointment.

The Embassy will not be able to process your visa application until you make a selection of a TNT destination where the visa will be delivered. There is no additional cost for delivery of you visa. Please make sure that you register before you come to the Embassy, otherwise your appointment may have to be rescheduled.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...