Skocz do zawartości

Studia W Usa


Olka123

Rekomendowane odpowiedzi

Pozwólcie, że się podepnę (znowu) :)

Czy ktoś z osób tutaj obecnych, studiujących lub planujących studiować w USA rozważał ETH w Zurychu? Od niedawna myślę też o tej politechnice. Ma wiele zalet: najlepsza w Europie, bliżej domu niż USA, w porównaniu do dobrych amerykańskich uniwersytetów jest praktycznie za darmo, nie potrzeba wizy, miejsce też jest ciekawe. Nie jest to California ale nie wiem szczerze mówiąc co bym wolał z tych dwóch miejsc. Co sądzicie o tej szkole vs. powiedzmy UCSB albo CU Boulder? W Boulder i w ETH są grupy badawcze robiące dokładnie to co chciałbym robić i co robię teraz na internshipie, dlatego mam pewnie zwiększone szanse dostania się do takiej grupy. Jak myślicie do której z tych szkół lepiej uderzać? Aha, mam na myśli studia graduate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

He he, nie wyciagam nidgy wnioskow na podstawie wieku tylko po tym co kto ma w glowie, czyli tutaj po wypowiedziach...bo inaczej sie nie da... ;), to tak dla sprostowania.... :)

Filmiku nie obejrzalem calego (tylko 3 min), ale mysle ze starczy....coz....tak jak napisalas - nic dodac - "broni" sie sam... :P

Nie zdiwilbym sie jakby jedna z tych dziewczyn zawitala w niedlugim czasie na tym forum...z pytaniem np: czy "kellogg's fruit loops" bedzie lepsze do ich nastepnej produkcji bo ciocia z ameryki przyslala...a poza tym to jada do niej na stale i kiedy wizy zniosa.. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I UCSB i Boulder sa bardzo dobre uniwersytety, w niektorych dziedzinach maja swiatowa renome. (Oba maja Noblistow, duzo federalnych grantow, prestizowe nagrody itp.) Na dodatek oba sa polozone w przeuroczych (aczkolwiek dosyc drogich) miejscach, z bardzo wysokim poziomem zycia.

To sa publiczne szkoly, wiec jako student miedzynarodowy nie dostaniesz zadnego stypendium; z tym ze studia typu graduate - doktorat, czasem magisterskie - czesto sa 'funded,' to znaczy ze nie placisz czesnego i tez troche zarabiasz w trakcie studiow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ale chodziło mi raczej o porównanie do ETH. Otóż nakręciłem się na doktorat w USA ale okazuje się, że wcale nie trzeba aż tak daleko jechać i bawić się w wizy i inne dziwne utrudnienia, żeby iść do równie rozpoznawanej i dobrej szkoły na najwyższym poziomie.

Co do kosztów w USA, z tego co się zorientowałem jak ktoś jest "obcy" to na doktorat praktycznie zawsze idzie tylnymi drzwiami, czyli przez profesora z którym nawiąże kontakt i który to profesor zechce mieć danego studenta w swoich szeregach. Wówczas to od niego zależy finansowanie i przeważnie czesne oraz kieszonkowe na życie wypłacane jest z granta lub kasy wydziału, a za to student odwala dla profesora czarną robotę w laboratorium po czym opisuje tą robotę i uzyskuje Ph.D. :) Przynajmniej takie jest założenie tego profesora na starcie, jak rozważa przygarnięcie studenta. Powiedziano mi na UCSB że jeśli mam możliwość pracy na pół etatu w czasie studiów to może mi to pomóc w dostaniu się, bo dany profesor wiedząc że mam inny dochód będzie mógł bez wyrzutów sumienia wydać na mnie trochę mniej lub ewentualnie wcale.

A co do rankingu to z tego co wiem CU Boulder jest daleko w tyle za UCSB w generalnym rankingu. No ale wiele na pewno zależy od tego co się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zalezy od branzy - chociaz na kilku prestizowych fakultetach, Boulder wypada lepiej/bardzo podobnie do UCSB. Boulder takze ma wiecej do czynienia z programami zwiazanymi z NASA i z departamentem obrony. W chemii Boulder jest wyzej niz UCSB, takze w atomic/molecular/optical fizyce (w zeszlym roku na pierwszym miejscu razem z MIT) i generalny program fizyki jest na piatym miejscu razem z UCSB. Wiec w tych dziedzinach nie roznia sie az tak bardzo.

Co do tych "tylnych drzwi" to nie wiem czy naprawde sa potrzebne, chociaz napewno czesto tak sie zdarza, zwlaszcza na publicznych uczelniach. W tych prywatnych czesto jest zupelnie inaczej z oczywistych powodow. Ale mam kilku znajomych, naukowcow zagranicznych, ktorzy dostali sie na studia doktoranckie - na uczelnie i publiczne i prywatne - po prostu wysylajac papiery i publikacje na dany wydzial - bez zadnych znajomosci. Nie placa czesnego, a ich zarobek to nie koniecznie "odwalanie dla profesora czarna robote," ale czesto praca jako TA.

Zgadzam sie, ze w Europie sa elitarne uczelnie ktore moga byc bardziej dostepne dla Polakow niz te w USA.

Co do ETH, nie znam sie, ale nie sadze ze akurat ta strona jest dobrym miejscem do szukania info na ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kosztów w USA, z tego co się zorientowałem jak ktoś jest "obcy" to na doktorat praktycznie zawsze idzie tylnymi drzwiami, czyli przez profesora z którym nawiąże kontakt i który to profesor zechce mieć danego studenta w swoich szeregach.

Nie koniecznie - moja bardzo dobra przyjaciolka dostala sie na PhD w Michigan Tech zupelnie praktycznie z ulicy - po skonczeniu tego samego wydzialu co ja (MEiL - PW).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

witam :) ja mam za to pytanie bo czytam na amerykańskich stronach itp ale proszę jeżeli coś wiecie zawsze to będzie dla mnie cenna informacja :)

Jesteśmy w trakcie zielonej karty w maju rozmowa :) zastanawiam się nad przeniesieniem się na studia do usa dokładnie do Chicago na uniwersytet. Ja w Polsce jestem na 3 roku psychologi wiadomo że mi tam wszystkiego nie zaliczą i w ogóle mój mąż jest na 2 roku informatyki, Bo tak i tak nawet jak skończymy tutaj studia to żeby pracować w zawodzie będę musiała nostryfikować dyplom a to też trwa około 2 lata dlatego zastanawiam się co wybrać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam :) ja mam za to pytanie bo czytam na amerykańskich stronach itp ale proszę jeżeli coś wiecie zawsze to będzie dla mnie cenna informacja :)

Jesteśmy w trakcie zielonej karty w maju rozmowa :) zastanawiam się nad przeniesieniem się na studia do usa dokładnie do Chicago na uniwersytet. Ja w Polsce jestem na 3 roku psychologi wiadomo że mi tam wszystkiego nie zaliczą i w ogóle mój mąż jest na 2 roku informatyki, Bo tak i tak nawet jak skończymy tutaj studia to żeby pracować w zawodzie będę musiała nostryfikować dyplom a to też trwa około 2 lata dlatego zastanawiam się co wybrać :)

Zdajesz sobie sprawe z kosztow studiow w US ? I zdajesz sobie sprawe ze w Polsce mozna praktycznie za darmo zdobyc doswiadczenie warte pieciocyfrowe kwoty w $ ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdajesz sobie sprawe z kosztow studiow w US ? I zdajesz sobie sprawe ze w Polsce mozna praktycznie za darmo zdobyc doswiadczenie warte pieciocyfrowe kwoty w $ ?

W sumie duzo zalezy wlasnie od funduszy.

Moim zdaniem jezeli funduszy brak to lepiej w Polsce dokonczyc studia,bo jak mysle sa one prawie za darmo.Zapozyczanie sie na studia undergraduate szczegolnie na tym kierunku nie jest zbyt dobrym pomyslem.

Slyszalam tez o osobach ktorym zaliczono dyplom z Polski i pracuja w zawodzie,no ale moze to potrwac bo trzeba tez zdobyc doswiadczenie w zawodzie tutaj.

Jednak z drugiej strony jezeli np ktos ma zaplecze finansowe to jestem za przeniesieniem z kilku powodow:

Studiowanie tu jest b przyjemne

Sa lepsze warunki na rozwoj nawet na psychologii( praktyki,mozna nawet pracowac w zawodach pokrewnych i zbierac doswiadczenie ktore tu jest na pierwszym miejscu jezeli chodzi o zdobywanie roznorodnych certyfikatow)

Roznice kulturowe i ich waznosc w zawodze psychologa

Oludomi-a dowiadywalas sie ile Ci na tym uniwersytecie zalicza?Moze to bedzie sie oplacac?Tutaj jest inny tryb,moze wyjsc tak ze masz wiecej kredytow niz myslisz.No i mozesz tez sie zalapac na rozne stypendia jako posiadaczka zielonej karty,,moze nie od razu ale taka szansa jest.Powodzenia:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...