Jump to content

Nielegalna Emigracja,spraw Kilka


janpalony

Recommended Posts

witam.

nie wiem czy w dobrym dziale zakładam temat, ale najbardziej chyba do tego się nadaje właśnie ten.

ostatnio znajomi opowiadali mi historię która wydaje się nierealna, jednak upierali się, że tak jest. nie dyskutowałem bardziej ponieważ wolałem się upewnić.

po pierwsze: osoba na wizie turystycznej może wyrobić sobie ID i SSN ? następnie po przekroczeniu pobytu nadal ich używać ?

po drugie: osoba na wizie turystycznej która , pozostaje w usa po przekroczeniu terminu wbitego w wizę, odprowadza podatki, może starać się o emeryturę amerykanską ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 68
  • Created
  • Last Reply

No to chcesz nielegalnie wyemigrowac- bajki o znajomych to nie nam...

1. W tej chwili SSN na turystycznej nie zostaniesz. Kiedyś być może można było. Niemniej jednak sam fakt posiadania SSN nie ma nic wspólnego z możliwością pracy i zdecydowanie do niej nie uprawnia.

2. Nie ma czegoś takiego jak amerykańska emerytura. Jest social security i jeżeli się odprowadzało składki to może i coś się dostanie z drobnym szczegółem że kasa w SSI się kończy i niedługo nikt (m.in. ja) nic nie dostanie mimo płacenia składek.

Link to comment
Share on other sites

Nie chcę wyemigrować, bo gdybym chciał już dawno bym to zrobił. Dużo znajomych mi ludzi żyje tam nielegalnie, bez żadnych przywilejów, to nie dla mnie. Po prostu matka mojego znajomego podobno wyrobiła sobie ID będąc na wizie, w co nie chce mi się wierzyć, a jej siostra ma zamiar polecieć do USA, posiedzieć 10 lat i żyć z amerykańskiej emerytury. Chciałem jej naprostować myślenie zanim sie wkopie i kupi bilet, bo jej koleżanka "sprawdziłą na internecie, że można będącnieleglanie otrzymywać pieniądze z emerytury".

A jak się ma sprawa z samym ID ?

Link to comment
Share on other sites

A jak się ma sprawa z samym ID ?

Jak widziales na tym forum mozna dostac prawko na tusrystycznej w niektorych stanch, ktore moze sluzyc jako ID. Zaloze sie, ze te prawka maja ograniczenie czasowe zwiazane z dlugoscia pobytu. Nawet jesli kiedys nie wbijali ludziom na pobycie czasowym, to teraz przy odnowie to robia.

Link to comment
Share on other sites

Jest jeszcze kilka stanów gdzie mozna zrobić sobie ID bez statusu, Washington state, New Mexico, kiedyś było mozna w IL ale juz chyba sie nie da. Jesli sie mieszka w tych stanach to nadal mozna, jesli sie mieszka w innych to juz nie ma szans. Co stan to inne prawo. SSN bez względu na stan na turystycznej sie nie dostanie.

KeaR w New Mexico nadal mozna i chyba na wizę w ogole nie patrzą.(podobnie w washingtonie) Dostaje sie na standardowy okres czasu jesli ma sie dowody rezydencji w tym stanie. Raj dla nielegalnych.

Link to comment
Share on other sites

a jej siostra ma zamiar polecieć do USA, posiedzieć 10 lat i żyć z amerykańskiej emerytury.

Patrz post kziela, ale ja to mam dodatkowo obawy czy z wlasnych skladek bedzie sie dalo zyc, bez max contribution. :>

Link to comment
Share on other sites

id pewnie w niektorych stanach można dostać, pytanie tylko po co, bo ono absolutnie nic nie da. Sam fakt posiania SSN który najpierw trzeba zdobyć, też nic nie daje. Daje fakt płacenia składek do SSI przez odpowiednią ilość czasu. Jednym słowem pomysł nierealny.

Link to comment
Share on other sites

Zgadza sie, ale większości to daje jakiś komfort umysłu, posiadanie ID ( boja sie, ze im ktoś w paszport zagladnie i wypatrzy wygaśnięta wizę) W CO jesli jesteś rezydentem to musisz wymienić prawko na stanowe w ciagu 30 dni o ile dobrze pamietam. Raz cię policja zatrzyma i da pouczenie, drugi raz pewnie tez a za trzecim bedą robić problemy. Posiadanie ID i SSN statusu nikomu nie zmieni.

Link to comment
Share on other sites

SSN nie jest do końca bezużyteczny, potrzebny chociażby do założenia konta w banku. Wiele innych spraw takich jak kablówka, od nas brali SSN. Może bezpodstawnie ale brali. ID sie przydaje przy płaceniu karta i pewnie by się parę powodów znalazło.

Aha, i do wynajmu też był potrzebny...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.
×
×
  • Create New...