Jump to content

Polskie Nazwiska W Usa


arora.pl

Recommended Posts

Tak się ostatnio nad tym zastanawiałam... Wiadomo, że na zachód od Polski i w Ameryce nie ma odmiany nazwisk, ale co z emigrantkami? Bo chyba jeszcze nie spotkałam się z żeńską odmianą polskiego nazwiska u obywatelki USA. Wszystkie używały męskiej końcówki np. Sylwia Kowalski zamiast Kowalska. Tyczy to nazwisk kończących się na "-ski / -ska" i "-cki / -cka".

Dlaczego tak jest? Jest to jakoś regulowane przepisami czy po prostu dla wygody, aby cała rodzina tak samo się nazywała? I jak do tego podejść w sytuacji, gdy np. kobieta z "żeńskim" nazwiskiem wylosowała wizę / została zasponsorowana i przeprowadza się do USA - przecież w paszporcie i na innych dokumentach ma żeńską końcówkę nazwiska?

Link to comment
Share on other sites

Watpie zeby ktokolwiek na to zwracal uwage - moja zona ma -ski ale nie jest polka, dostala moje nazwisko po slubie a tutaj sie nie odmienia. Jezeli sie przeprowadzisz a masz -ska to spokojnie mozesz uzywac - a nawet bedziesz musiala bo bys musiala je formalnie na -ski zmienic.

Link to comment
Share on other sites

Tak na marginesie: moja bratanica urodzona w USA ma amerykańskim akcie urodzenia nazwisko kończące się na -ska. Podczas "rejestracji" mój brat wyjaśnił że w Polsce kobiety odmieniają nazwisko, nikt nie robił żadnych problemów.

Link to comment
Share on other sites

Przerabiałam to osobiście. Urodziłam się w USA i na amerykańskim akcie urodzenia mam nazwisko kończące się na -ski. W momencie gdy przeprowadziliśmy się z powrotem do Polski zaczęła się cza-cza. Ponieważ moi rodzice wzięli ślub w Polsce, zadeklarowali że dzieci pochodzące z małżeństwa będą nosiły nazwisko po ojcu i ta informacja znajdowała się na ich polskim akcie małżeństwa. Podczas próby umiejscowienia mojego aktu urodzenia w Polsce zaczęła się zabawa, bo wg. polskiego prawa musiałam mieć nazwisko kończące się na -ska. Dodatkowo moje nazwisko na amerykańskim akcie urodzenia nie miało "ń" tylko "n". Wówczas trzeba było wszystkie tego typu zmiany załatwiać sądownie. Moja matka nie miała do tego głowy, więc podczas kolejnej wizyty i kłótni z biurwą w urzędzie stanu cywilnego "nie zauważyła" że biurwa omyłkowo napisała moje nazwisko z końcówką -ska, ale za to bez "ń" na moim umiejscowionym akcie urodzenia. Myślała że problem zniknął i bardzo się myliła. Przez wiele lat, za każdym razem gdy starałam się o dowód osobisty lub polski paszport przechodziłam gehennę. Ktoś zawsze po drodze odkrywał że podczas umiejscowienia mojego aktu urodzenia biurwa popełniła błąd. Miałam kłopot z polskimi aktami urodzenia moich dzieci, bo trzeba było na nich podać moje dane i za każdym razem znalazła się osoba która czepiała się tego że mam "niepoprawne" nazwisko.

Kulminacja obłędu była gdy chciałam wziąć w Polsce ślub. Myślałam że wreszcie będzie koniec, bo zmienię nazwisko na nazwisko męża. Gdzie tam. Odmówili, bo na moim amerykańskim akcie urodzenia nie było rodowego nazwiska mojego ojca. Biurwa powiedziała że muszę udać się do sądu i na podstawie aktu ślubu moich rodziców dodać tę informację. Na szczęście podczas kolejnej wizyty kolejna biurwa nie była taka szczegółowa i dało się wsio załatwić bez sądu.

Z tego co wiem teraz nie trzeba sądu, ale wciąż trzeba wypełnić jakiś papierek by uzupełnić dane. Brawa dla polskiej biurokracji! Natomiast jeśli chodzi o -ski i -ska, radzę od razu załatwiać wszystko "po polskiemu."

Link to comment
Share on other sites

Po wielu latach zmagania sie z dziwnym podwojnym nazwiskiem, doszlam do wniosku, ze im laltwiej tym lepiej. Biurokracja to jeden problem. Komputery drugi. W nastepnym zyciu bede miala na nazwisko Smith.

I tak bedziesz musiala spelowac.

Link to comment
Share on other sites

Nawet nie mozesz sobie wyobrazic co ja teraz speluje.

Ale to nic. Przynajmniej amerykanie moga jakos wymowic moje imie. Moj polski kolega Grzegorz tak sie meczyl -- wlasciwie to ON meczyl amerykanow -- ze oficjlanie zmienil imie na Greg.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...