Skocz do zawartości

Rozliczenie podatkowe


Gary

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, mam pytanie bo wróciłem do Polski na pół roku w związku z sytuacją rodzinną. Poszedłem do pracy w Polsce, ale na stałe pracuje w USA i pytanie gdzie mam teraz z zarobków w Polsce się rozliczyć zarówno w Polsce i USA tylko USA, a może tylko w Polsce??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 49
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź
1 minutę temu, Gary napisał:

Cześć, mam pytanie bo wróciłem do Polski na pół roku w związku z sytuacją rodzinną. Poszedłem do pracy w Polsce, ale na stałe pracuje w USA i pytanie gdzie mam teraz z zarobków w Polsce się rozliczyć zarówno w Polsce i USA tylko USA, a może tylko w Polsce??

Jeżeli się nie rozliczysz w US to oznacza że porzucasz rezydencje tam więc jeżeli to jest Twój plan to nie ma problemu.

Jeżeli chcesz wrócić i dalej być rezydentem to nawet nie myśl o nie rozliczaniu się w US. I pamiętaj że na N-400 jest pytanie czy kiedykolwiek nie wysłałeś tax return...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy później...

Witam

Jako, że przebywam w Usa już od kilku miesięcy nadchodzi czas mojego pierwszego rozliczenia z IRS. 
Zatrudniony jestem w Usa od września 2018. Od pracodawcy dostanę druk W2.
Wcześniej do lipca byłem zatrudniony w Pl.
-Rozumiem, że z wcześniejszych dochodów w Pl rozliczam sie w Polsce i do IRS nie muszę tego zgłaszać?
-Pytanie, które mnie nurtuje, dotyczy oszczędności w Polskim banku. Czy muszę powiadamiać IRS o posiadaniu tych pieniędzy?

Kontaktowałem się z biurem podatkowym i powiedziano mi, że należy zgłaszać jedynie jeśli kwota oszczednosci przekracza 100k$.
Czy może ktoś wyjaśnić jak to dokładnie i zgodnie z prawem wygląda ?
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, bartek_p2 napisał:

Witam

Jako, że przebywam w Usa już od kilku miesięcy nadchodzi czas mojego pierwszego rozliczenia z IRS. 
Zatrudniony jestem w Usa od września 2018. Od pracodawcy dostanę druk W2.
Wcześniej do lipca byłem zatrudniony w Pl.
-Rozumiem, że z wcześniejszych dochodów w Pl rozliczam sie w Polsce i do IRS nie muszę tego zgłaszać?
-Pytanie, które mnie nurtuje, dotyczy oszczędności w Polskim banku. Czy muszę powiadamiać IRS o posiadaniu tych pieniędzy?

Kontaktowałem się z biurem podatkowym i powiedziano mi, że należy zgłaszać jedynie jeśli kwota oszczednosci przekracza 100k$.
Czy może ktoś wyjaśnić jak to dokładnie i zgodnie z prawem wygląda ?
 

Jezeli rozliczasz sie jako rezydent to - OIDP - dochody w PL zglaszasz.

To biuro podatkowe to jacys kompletni dyletanci - nawet w Google'a nie umieja ..... ($10k a nie $100k)

Foreign Financial Accounts

In addition to reporting your worldwide income, you must also report on your U.S. tax return whether you have any foreign bank or investment accounts.  The Bank Secrecy Act requires you to file a Report of Foreign Bank and Financial Accounts (FBAR) (FinCEN Form 114, previously Form TD F 90-22.1),

  • You have financial interest in, signature authority, or other authority over one or more accounts in a foreign country, and
  • The aggregate value of all foreign financial accounts exceeds $10,000 at any time during the calendar year.

More information on foreign financial account reporting requirements is in News Release FS-2007-15, Foreign Financial Accounts Reporting Requirements and Publication 4261

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tak:

a) czy dochody z Polski: to zależy od wizy jaką masz. Jeśli to pracownicza wiza, to nie przejdziesz substantial presence test, czyli w USA tylko dochody USA a w Polsce: PL i USA. Jeżeli zielona karta, to wtedy jeżeli rezydencja podatkowa w Polsce jest ( a jest bo myślę, że przed wrześniem byłeś w Polsce, to tak na podstawie dni pobytu), to wtedy obowiązuje układ o unikaniu podwójnego opodatkowania by wybrać którego kraju jest się rezydentem podatkowym przy podwójnej rezydencji (artykuł 4), a artykuł 5 mówi co wtedy robić, czyli w którym kraju oba dochody a wktórym tylko z jednego kraju;

b) konta zagraniczne: kzielu świetnie odpowiedział na FBAR, ale należy pamiętać że jak się przekroczy 50 k USD i ma się inne rzeczy majątkowe dające dochód (akcje, nieruchomości itd) to wtedy też Form 8938 jest do wypełnienia oprócz FBAR;

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dread napisał:

Do kiedy nalezy przeslac ten Form-1040 jezeli w 2018 przebywalo sie w polsce i nic nie zarobilo na terenie USA? do 17.06.2019? tak znalazlem w 

https://www.irs.com/articles/2019-federal-tax-calendar/

15 kwiecień. Ja bym był ostrożny z używaniem czegokolwiek co mówi o living abroad. Chyba że bycie rezydentem już Ci się znudziło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kzielu napisał:

15 kwiecień. Ja bym był ostrożny z używaniem czegokolwiek co mówi o living abroad. Chyba że bycie rezydentem już Ci się znudziło...

Dzieki za sprostowanie. W jaki najprostszy sposob wyslac ten form-1040? na stronie irs jest https://www.irs.com/file-taxes-online/ ktos z tego korzystal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat został przeniesiony do archiwum

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...